ג'ון קרי בטורקיה: דברי ארדואן על הציונות לא מקובלים עלינו

שר החוץ האמריקאי הגיע לאנקרה במסגרת ביקורו באירופה ובמזה"ת. אהמט דבוטולו: אם ישראל רוצה לשמוע דברים חיוביים, עליה לשנות גישה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
רויטרס

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הגיע בצהריים (שישי) לטורקיה במסגרת מסעו באירופה ובמזרח התיכון. על ביקורו של קרי באנקרה העיבה התבטאותו של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן מלפני יומיים, שהשווה בין הציונות לפאשיזם וטען כי היא פשע נגד האנושות. במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם שר החוץ הטורקי, דחה קרי את דברי ארדואן ואמר כי הוא, כמו גם הנשיא אובמה, לא מקבלים את הדברים ומתנגדים להם נחרצות. קרי אמר כי בכוונתו למחות על הדברים גם בפני ארדואן במהלך פגישתם. במהלך מסיבת העיתונאים אמר שר החוץ האמריקאי כי הוא מקווה שישראל וטורקיה יצליחו לשקם את היחסים שהיו להן בטרם תקרית המרמרה.

ארדואן אמר את הדברים ביום רביעי במהלך כינוס ברית הציוויליזציות שערך האו"ם בווינה, יוזמה של טורקיה לדיאלוג בין הדתות. "לא רק שאנחנו לא מסכימים עם דבריו של ארדואן, אנחנו מתנגדים להם", אמר קרי. לדבריו, במהלך שיחה שקיים עם דבוטולו הוא הבהיר זאת "באופן ישיר וברור", ואמר כי בכוונתו לעשות כן גם בפגישתו עם ארדואן. לדברי קרי, למרות ההתבטאות החריפה של ארדואן, הוא מקווה שטורקיה וישראל יוכלו בסופו של דבר למצוא דרך לשקם את היחסים שלהן.

במהלך מסיבת העיתונאים, שר החוץ הטורקי לא התייחס להתבטאותו של ארדואן ולביקורת האמריקאית, וטען כי אף בכיר טורקי לא התבטא נגד ישראל בתוקפנות או בצורה מעליבה. דבוטולו האשים את ישראל בעויינות כלפי טורקיה והזכיר מספר פעמים את דבר מותם של תשעת האזרחים הטורקים על סיפונה של המאווי מרמרה. "אם ישראל רוצה לשמוע דברים חיוביים מצדה של טורקיה, היא צריכה לבחון את הגישה שלה. היא צריכה לבחון את הגישה שלה כלפינו, כלפי האנשים באזור שלה ובייחוד כלפי ההתנחלויות בגדה המערבית".  דבוטולו אמר גם כי טורקיה תומכת בפתרון שתי המדינות ותעשה ככל שביכולתה כדי להשיגו.

דבוטולו וקרי במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אי-אף-פי

עם הגיעו של קרי לטורקיה, אמר בכיר בפמלייתו כי לדברי ארדואן יש "השפעה שלילית על היחסים עם ארה"ב". הבכיר אמר כי קרי מתכוון ל"להביע את הזעזוע" שעוררו הדברים בוושינגטון במהלך ביקורו. אתמול פרסם הבית הלבן הודעת גינוי לדברים.

מוקדם יותר היום, ואחרי ביקורת רבה שנמתחה עליו מצד ארגונים יהודיים וארגונים פרו ישראליים פרסם מזכ"ל האום, באן קי מון, הודעה באמצעות דוברו שבה הסתייג מהצהרותיו של ראש ממשלת טורקיה. המזכ"ל באן ישב על הבמה בשעה שארדואן נשא את דבריו, והאזין להם באמצעות תרגום סימולטאני. מאוחר יותר באן נאם ולא התייחס לדברים. דוברו של מזכ"ל האו"ם הדגיש בהודעה שפרסם, כי באן אכן שמע את דבריו המתורגמים של ארדואן לגבי הציונות. בהמשך ההודעה הביע מזכ"ל האו"ם הסתייגות מדבריו של ארדואן, בהנחה שהתרגום שלהם לאנגלית אכן היה מדויק. "אם הדברים נכונים, או אז לא מדובר רק בהתבטאות שגויה אלא בכזו שסותרת את העקרונות שעליהם מבוססת הברית בין הציווליזציות".

"כמו הציונות, האנטישמיות והפאשיזם אין מנוס מלהגדיר את האיסלאמופוביה כפשע נגד האנושות", אמר ארדואן. ישראל או הציונות לא היו נושא נאומו של ארדואן, אלא הוזכרו כבדרך אגב כחלק מנאום על תופעת הפחד מהאיסלאם באירופה. ארדואן טען כי האו"ם והאיחוד האירופי אינם עושים מספיק כדי להילחם בתופעות של שנאת מוסלמים וחוסר סובלנות כלפי תרבויות אחרות. פרט לבאן, ישבו לצד ארדואן בעת נאומו גם נשיא העצרת הכללית של האו"ם, שר החוץ של סרביה לשעבר ווק ירמיץ', וכמה בכירים בממשלת אוסטריה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ