יועצי נתניהו מעריכים: לא יהיה מנוס מהקפאת בנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות

נציגי הליכוד למו"מ הקואליציוני אמרו לאנשי הבית היהודי: "הלחץ הבינלאומי עלול להניב צורך לבצע צעדים קטנים ומדודים כדי להגן על הדברים הגדולים”

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יועציו הבכירים של נתניהו מעריכים כי לממשלה החדשה שתוקם לא תהיה ברירה אלא להקפיא תוך חודשים מעטים את הבנייה ביישובים שמחוץ לגושי ההתנחלויות הגדולים.
ראש הממשלה ואנשיו סבורים כי הלחץ הבינלאומי שיופעל על ישראל יחייב אותה לבצע צעדים מדיניים שגם אם לא יביאו לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, לפחות יסייעו לשקם את מעמדה אצל ידידותיה במערב.

מקור בסביבת נתניהו ציין כי גם היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, וגם השליח המיוחד יצחק מולכו תומכים בהקפאה חלקית של הבנייה בהתנחלויות ואמרו זאת לנתניהו.
באחרונה נחשף ב”הארץ” כי עמידרור אמר בשיחות סגורות בלשכת ראש הממשלה כי המשך הבנייה בהתנחלויות גורם נזק מדיני לישראל וגורם לה לאבד את ידידותיה.

ההקפאה עליה מדברים בסביבת ראש הממשלה לא תכלול את מזרח ירושלים ואת גושי ההתנחלויות הגדולים – מעלה אדומים, גוש עציון ואריאל. מנגד, היא תביא להפסקת הבנייה בהתנחלויות המבודדות שמעבר לגדר ההפרדה. צעד כזה יעביר לעולם מסר שלפיו ישראל אינה שואפת לריבונות  בשטחים שמחוץ לגושי ההתנחלויות הגדולים, ביום שאחרי חתימת הסכם שלום עם הפלסטינים.

רה"מ נתניהו בעת סיור בשכונת גילהצילום: משה מילנר לע"מ

נתניהו לא קיבל החלטה בעניין אולם הוא מודע לכך שיהיה חייב לבצע מהלכים מדיניים מול הפלסטינים, כדי לעצור את ההידרדרות ביחסים עם מדינות המערב ולבלום יוזמות מסוכנות להטלת סנקציות על ישראל.

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי נתניהו ביקר בחשאי בשבוע שעבר בירדן ונפגש עם המלך עבדאללה השני כדי לדון עמו בניסיונות לחדש את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. מדובר בביקור שני של נתניהו בירדן בתוך פחות משלושה חודשים. בלשכת נתניהו סירבו להתייחס לדיווח.

הבנתו של נתניהו כי לא יהיה מנוס מביצוע מהלכים מדיניים באה לידי ביטוי גם במגעים הפוליטיים סביב הקמת הממשלה החדשה. בליכוד ציינו כי העניין עלה במהלך כמה מסבבי המשא ומתן הקואליציוני עם מפלגת הבית היהודי.

לדברי גורמים בליכוד, נציגי צוות המשא ומתן של הליכוד־ביתנו הדגישו בפני נציגי הבית היהודי כי הם מעוניינים בממשלה רחבה שבה ייקחו חלק גם המפלגות החרדיות בשל הצורך לבצע מהלכים מדיניים כבר בחודשים הראשונים לכהונת הממשלה החדשה. נציגי הליכוד רצו לברר את מרחב הגמישות של הבית היהודי וציינו כי על הממשלה שתוקם יופעל לחץ בינלאומי כבד להתקדם בעניין הפלסטיני. “הלחץ הבינלאומי הזה עלול להניב צורך לבצע צעדים קטנים ומדודים כדי להגן על הדברים הגדולים”, אמרו נציגי הליכוד בשיחות עם אנשי הבית היהודי. על אף הניסוח המרומז של הדברים, בבית היהודי פירשו אותם כאפשרות להקפאת הבנייה בהתנחלויות.

ראש צוות המשא ומתן של הבית היהודי, אורי אריאל, אמר שלמפלגתו “לא תהיה בעיה עם דיבורים בסגנון שתי מדינות, אך היא לא תהיה מוכנה לביצוע של מעשים”. אריאל סירב לפרט למה כוונתו ומה יהיו ההשלכות של צעדים מדיניים מעשיים. הוא אמר לנציגי  הליכוד: “תסיקו בעצמכם את המסקנות, למה אנחנו מתכוונים ומה נעשה בתגובה”.  
ההתרשמות אצל אנשי נתניהו הינה כי מהלכים כמו פינוי מאחזים או הקפאת בנייה בהתנחלויות יביאו לפרישת הבית היהודי מהקואליציה.

בלשכת ראש הממשלה הכחישו את הדברים וטענו כי העמדות שמיוחסות לעמידרור ומולכו אינן נכונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ