ישראל תשוב לייצא תפוחים לסוריה, בתום הפוגה בשל מלחמת האזרחים

כמות התפוחים ממטעי הגולן תהיה הגדולה מאז החל הייצוא ותעמוד על 18 אלף טונות. בסוריה רואים במהלך הוכחה לפרישת החסות על כפרי הדרוזים בגולן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יצוא התפוחים ממטעי הדרוזים בגולן הישראלי לסוריה יתחדש השבוע, אחרי הפסקה של שנה בגלל מלחמת האזרחים. הייצוא מתוכנן להיות בכמות הגדולה ביותר מאז החל יצוא התפוחים ויגיע השנה ל-18 אלף טונות.

העברת התפוחים לסוריה תחל ביום שלישי, במעבר הגבול בקונייטרה, ותימשך כשלושה חודשים. הדבר ייעשה לאחר שהצלב האדום הסדיר את ההליכים. יצוא התפוחים, או כפי שהחקלאים הדרוזים מעדיפים להגדירו, שיווק התפוחים, החל בשנת 2005. באותה שנה יוצאו כ-5,000 טונות תפוחים. מאז גדל היצוא מדי שנה. ב-2008 הופסק יצוא התפוחים בשל מיעוט יבולים.

האינטרס הישראלי בקיום המבצע הוא לסייע לחקלאים הדרוזים בשיווק תוצרתם, מה שמסייע למגדלים בארץ, בהפחתת עודפי סחורה ובוויסות מחיר התפוחים בשוק. בצד הסורי התייחסו לכך כצעד שממחיש את החסות שהם פורשים על 20 אלף התושבים הדרוזים החיים בגולן, ביישובים מג’דל שמס, מסעדה, בוקעתה ועין קנייא.

קטיף תפוחים במג'דל שמסצילום: ירון קמינסקי

בתחילת עונת הקטיף היה חשש בקרב החקלאים בגולן שהשיווק ייפגע בשל האירועים בסוריה, והם חיפשו פתרונות אחרים – למכור את התפוחים לשוק הישראלי או לשוק הפלסטיני בגדה המערבית או בעזה.

רק 300 מטרים מפרידים מנקודת הפריקה בצד הישראלי לנקודת העמסת הארגזים על משאיות בצד הסורי. אבל ההליך נמשך שעה ארוכה; לצד הישראלי מגיעה משאית מבתי הקירור בכפרי הדרוזים. סמוך למחנה האו”ם ממתינה משאית של הצלב האדום. הארגון הביא שלוש משאיות כאלה מירדן, והנהגים הוטסו למשימה מקניה. מלגזה מעבירה את המשטחים למשאית הצלב האדום וזו יוצאת לצד הסורי, כשלפניה רכב של האו”ם. בצד הסורי מועברים המשטחים למשאיות סוריות.

מטעי התפוחים של הדרוזים בגולן הישראלי משתרעים על כ-15 אלף דונמים, שליש מכלל מטעי התפוחים בישראל. מטעים אלה הפיקו השנה כ-50 אלף טונות תפוחים. זהו הענף המרכזי של 20 אלף הדרוזים החיים בגולן, ואין כמעט בית שאין לו נגיעה לענף. יש משפחות שזו הכנסתן העיקרית, ובמשפחות אחרות זה ענף משני.

לדברי אחד ממגדלי התפוחים, “היצוא שומר על רמת המחירים של כל שוק התפוחים בישראל ומאזן אותו. עבורנו זה דבר משמעותי, כי התפוחים בגולן מפרנסים כל בית”.
רק לפני שבועיים אמר מנכ”ל ארגון מגדלי הפירות, אילן אשל, כי השנה לא ייוצאו תפוחים מיישובי הדרוזים בגולן לסוריה. לדבריו “בתנאים הנוכחיים אין אפשרות להעברה מסודרת של הפרי וקבלת התמורה הכספית”.

החקלאים בכפרי הדרוזים בגולן הביעו שביעות רצון מהחלטה לחדש את הייצוא. אחד מהם אמר כי “זה נכון שהיה חשש לגבי העברת הסחורה לסוריה, בגלל המצב הרגיש במדינה, אבל בסופו של דבר המשטר הסורי רוצה להוכיח שלמרות הכל יש עדיין שלטון מרכזי בדמשק. גם האופוזיציה לא יכולה להכשיל מהלך כזה, בעיקר בגל ההצהרות שהם יתמכו בגולן”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ