אסד: סוריה תגיב על התקיפה הישראלית

נשיא סוריה אמר בראיון לסאנדיי טיימס כי לא יהיה מדובר בהכרח בתקיפה צבאית גלויה; הוא האשים את הקהילה הבינלאומית בחרחור מלחמה בסוריה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

נשיא סוריה בשאר אסד איים כי ארצו תגיב על התקיפה הישראלית בסוריה בתחילת השנה. בראיון לעיתון סאנדיי טיימס רמז אסד כי לא יהיה מדובר בהכרח במתקפה צבאית גלויה על ישראל. אסד אמר כי סוריה תגיב בדרכה, ורק ישראל יודעת למה הוא מתכוון. "נקמה אין פירושה טיל תחת טיל או כדור תחת כדור. איננו חייבים להכריז על דרך הנקמה שלנו".

בתקיפה שבוצעה בסוף חודש ינואר נפגע מתקן מחקר צבאי שבו מיוצר בין היתר נשק כימי. אסד כבר הגיב לתקיפה בחודש שעבר ואמר כי "סוריה מסוגלת להתעמת עם האיומים הנוכחיים ועם תוקפנות כנגדה". אסד, שדיבר במהלך פגישה עם היועץ האיראני לביטחון לאומי סעיד ג'לילי, הוסיף כי התקיפה, שפגעה במכון מחקר סמוך לדמשק, "חשפה את התפקיד האמיתי שמשחקת ישראל בניסיון לערער את המצב בסוריה". 

שר הביטחון הפורש אהוד ברק אישר בחודש שעבר שישראל עומדת מאחורי התקיפה של המתקן. "מה שקרה בסוריה לפני כמה ימים זו ההוכחה לכך שכשאנחנו אומרים משהו - אנחנו מתכוונים לו", אמר ברק בכינוס ביטחוני במינכן, שבגרמניה.

בראיון הלילה לסאנדיי טיימס האשים אסד את הקהילה הבינ"ל בגין מעורבותה בנעשה בארצו והחרפת המשבר, כדבריו. הוא אמר עוד כי בריטניה נחושה להביא לעימות צבאי במדינה. אסד אמר עוד כי יש גורמים הטוענים שבריטניה לא הפגינה מעורבות יעילה במזרח התיכון במשך כמה עשורים ויש הטוענים שאפילו כמה מאות. אסד אמר שלא ניתן לסמוך על בריטניה שתמתן את המשבר כאשר היא מספקת תחמושת לטרוריסטים (ברמיזה למורדים) ולא מקדמת דיאלוג בין הצדדים. 

בראיון הדגיש אסד כי אינו מתכוון לפרוש מתפקידו ודחה את האפשרות שייצא לגלות. "אין אדם פטריוטי שיכול לחשוב על חיים מחוץ לארצו", אמר. אסד האשים את שר החוץ החדש של ארה"ב, ג'ון קרי, בנקיטת מאמצי שווא להניסו מתפקידו ואמר כי המשבר בסוריה הינו עניין פנימי. 

אסד גם תקף את טורקיה באופן ישיר כשאמר כי אם מישהו באמת מעוניין לסייע לסיום המשבר בסוריה, עליו לפנות לטורקיה ולבקש למנוע את הברחת הטרוריסטים לשטחה.


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ