ממחר: קווי אוטובוס נפרדים לפועלים פלסטינים ולמתנחלים

לטענת משרד התחבורה, האוטובוסים נועדו להקל על הפלסטינים שלא מורשים להיכנס להתנחלויות. המשטרה נערכת לאכיפת ההפרדה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

באישור משרד התחבורה, יופעלו ממחר (שני) קווי אוטובוס לפלסטינים בלבד מהמחסומים ברחבי הגדה לגוש דן. ההסעות הייעודיות שיופעלו על ידי חברת אפיקים, נועדו למנוע מהפלסטינים המבקשים להגיע לעבודה ולשוב ממנה, לעלות על קווי אוטובוס בהם נוסעים יהודים.

בנובמבר האחרון פורסם ב"הארץ" כי משרד התחבורה בוחן תוכנית כזו, בעקבות לחץ שהפעילו בנושא ראש עיריית אריאל המנוח רון נחמן וראש המועצה המקומית קרני שומרון, הרצל בן ארי. הללו טענו כי התושבים מתלוננים שנסיעת פלסטינים באוטובוסים מהווה סכנה ביטחונית. יש לציין כי לפלסטינים אסורה הכניסה להתנחלויות, שם ממוקמות רוב תחנות ההסעה, ועל כן הם עולים לאוטובוסים רק מתחנות ספורות הנמצאות על כביש חוצה שומרון.

האוטובוסים ייצאו החל ממחר בבוקר ממעבר אייל, ויסיעו את הפלסטינים לעבודה בישראל. במשרד התחבורה לא מתייחסים לכך באופן רשמי כקווים נפרדים, אלא כקווים שאמורים לפתור את מצוקתם של הפועלים הפלסטינים. באתרynet  פורסם כי כבר הוחל בחלוקת פליירים המבשרים לפועלים הפלסטינים על השינויים הקרבים.

פלסטינים בנסיעת מחאה על קו אוטובוס בגדה, לפני שנה

יש לציין כי על פי חוק, אין מניעה מפלסטיני המחזיק באישור כניסה לנסוע בתחבורה הציבורית. גורמים במשטרת מחוז ש"י אף צוטטו אתמול באומרם כי אין שינוי בנהלי יתר האוטובוסים. עם זאת, ל"הארץ" נודע כי המשטרה אכן נערכת לאכיפת ההפרדה, וכי פלסטיני שיגיע למחסום באוטובוס רגיל יידרש לרדת ממנו ולהמתין לאוטובוס המיוחד.

במקביל, מעדויות ממחסום חוצה שומרון עולה כי המשטרה ממשיכה ממילא להוריד את הפלסטינים מהאוטובוסים הרגילים, כפי שפורסם ב"הארץ" בעבר. עפרה ישועה-ליית מ"מחסום ווטש" סיפרה כי  ביום חמישי האחרון בשעה חמש הגיע אוטובוס קו 286 מתל אביב לשומרון עמוס בפועלים. לפי עדותה, עצר השוטר רס"מ שי זכריה את האוטובוס בתחנה שבמחסום, והפלסטינים צוו לרדת ממנו. עוד סיפרה ישועה-ליית כי תעודות הזהות של הפלסטינים נבדקו על ידי חיילי צה"ל בירידה מהאוטובוס, ואז הורו להם לעזוב את המסוף ולצעוד ברגל למחסום עזון-עתמה, מרחק 2.5 קילומטרים מ"מחלף שער שומרון". לדברי ישועה-ליית, "הפלסטינים הגיבו באיפוק ובעצב, לכל היותר שאלו את השאלות המתבקשות וקיבלו פה ושם תשובות למשל: 'אסור לכם להיות על כביש 5', 'אסור לכם בכלל להשתמש בתחבורה ציבורית'". השוטר רס"מ שי זכריה, הוסיפה ישועה-ליית, אף תידרך את אחד הפלסטינים המבוגרים כי "עדיף בכלל לנסוע בטרנזיטים המיוחדים ולא באוטובוסים הישראליים".

מהמשטרה נמסר כי מדובר ביישום הנחיה של משרד התחבורה.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "אין כל הנחייה או איסור של משרד התחבורה למנוע מעובדים פלסטינים לנסוע בקווי התחבורה הציבורית בישראל או ביהודה ושומרון. יתרה מכך משרד התחבורה אינו רשאי למנוע מנוסע כל שהוא לנוסע בקווים אלה.

"שני הקווים החדשים שיופעלו ממחר נועדו לשפר את השירות לעובדים הפלסטינים הנכנסים לישראל דרך מעבר אייל. הקווים החדשים יחליפו את המסיעים הפיראטים שהסיעו את הפלסטינים במחירים מופקעים ובאופן בלתי מוסדר.

"הקווים החדשים יצאו מאזור צופים שליד קלקיליה ויסיעו את העובדים למקומות עבודתם באזור השרון ותל אביב, במחירים מוזלים במיוחד. תעריף הנסיעה מצופים לכפר סבא או רעננה יעמוד על 5.1 שקלים בלבד ומצופים לתל אביב 10.6 שקלים בלבד, וזאת לעומת כ- 40 שקלים שגבו המסייעים הפרטים לכל כיוון.

"הקווים החדשים יפחיתו את העומס שנוצר באוטובוסים עקב הגדלת אישורי העבודה של הפלסטינים, המורשים לעבוד בישראל ויתרמו לשיפור השירות, לטובת הישראלים והפלסטינים כאחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ