לעיני המצלמה: שוטר מג"ב לוחץ יד לישראלי רעול פנים

השוטרים והחיילים מנעו מהרועים הפלסטינים להתקדם, אך הם לא עצרו את הישראלים שאיימו עליהם. מג"ב: השוטר ניסה להידבר עם רעולי הפנים

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

ביום שבת מנעו כוחות צה"ל ומג"ב מרועי הצאן של הכפר אום על עמד, השוכן ממערב ליאטא, להתפרש עם צאנם בוואדי, באדמות הכפר ובאדמות הכפר השכן -  בית עמרה. זמן קצר לאחר מכן, הופיעו ישראלים – מכיוון ההתנחלות עתניאל – בהם שני רעולי פנים. אחרי לחיצת היד שאחד מהם לחץ את ידו של שוטר מג"ב, חצו הללו באין מפריע שדות זרועים, איימו על הנערים הרועים והתקרבו לבתי הכפר הפלסטיני. הכל כאמור לנגד עיני השוטרים והחיילים.

באום אל עמד אומרים כי חסימת הרועים והצאן נעשית דרך שגרה על ידי שלושת הגורמים: צה"ל, מג"ב והמתנחלים עצמם. לחיצת היד החמימה בין רעול פנים דמוי-מומיה עם ציציות לבין שוטר המג"ב מתמצתת את מאזן הכוחות באזור: המתנחלים קובעים את הגבולות, צה"ל ומג"ב מצייתים ואינם מתערבים כשרעולי הפנים דולקים אחר הרועים.

שוטר מג"ב לוחץ את ידו של מתנחל רעול פניםצילום: גיא, תעאיוש

ממג"ב נמסר בתגובה: "מבדיקה ראשונית עולה כי הצילום התרחש בזמן ניסיון הידברות של לוחמי מג"ב עם רעולי הפנים, בדרישה שיעזבו את המקום - זמן קצר לפני שמתיישבים החלו ביידוי אבנים לעבר הכוח. לוחמי מג"ב פועלים לאכיפת החוק והסדר באופן שיוויוני כלפי כל הצדדים, ובמידה וניתן לעשות זאת תוך הידברות – אפשרות זו מקבלת תעדוף בשטח. אין לראות בהידברות, המבוצעת בשטח מול שני הצדדים ללא משוא פנים, משום נקיטת עמדה כלשהי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "ביום שבת האחרון, הגיעו מספר פלסטינים לאדמות סמוך לעתניאל, ללא תיאום מקדים מול מנהלת התיאום והקישור כנדרש. כוחות הבטחון שנכחו באזור וזיהו את המתרחש הרחיקו את הפלסטינים. בעקבות זאת הגיעו מספר מתיישבים למקום אשר הורחקו גם הם על ידי הכוחות, תוך שמירה על קשר עין עמם עד חזרתם ליישוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ