ברק: בהעדר הסכם עם הפלסטינים יש לנקוט צעדים חד צדדיים

שר הביטחון שנאם בכנס אייפא"ק אמר כי יש לשקול קביעת גבול שיכלול את גושי ההתיישבות. בעניין איראן אמר כי יש להשאיר את כל האופציות פתוחות

חמי שלו, וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו, וושינגטון

שר הביטחון אהוד ברק אמר הלילה (שני) שבמידה ויתברר שאין אפשרות להשיג הסדר קבע או הסדר ביניים עם הפלסטינים, ישראל צריכה לשקול "צעדים חד-צדדיים ובהם קביעת גבול שיכלול את גושי ההתיישבות" בשטחים.

בנאום בפני ועידת אייפא"ק – אולי אחד האחרונים שלו בתפקיד – התווה ברק "תכנית משולשת" לביצור הגנתה של ישראל: הסדר עם הפלסטינים, פתרון הסוגיה האירנית, והקמת ברית בטחון אזורית, בהנהגת ארצות הברית. ברק אמר שהברית תתמקד בארבעה סיכונים משותפים למדינות באזור: טרור אסלמי קיצוני, בטחון בגבולות, הגנה מפני טילים והתמודדות עם איראן.

ברק אמר שאף שהוא מבין את הצורך להמשיך בניסיונות להפעיל סנקציות ודיפלומטיה מול טהרן – "אינני מאמין שהדבר יביא את האייטולות לרגע האמת שבו יוותרו על האופציה הגרעינית." ברק אמר שמסיבה זו צריך להשאיר את כל האופציות על השולחן "ומי שעושה זאת, צריך גם להתכוון לכך."

"אנחנו מתכוונים לכך," אמר לקהל הצופים המריע. "הרשו לי להדגיש – אנחנו מתכוונים לכך."
ברק אמר שאין פתרון אחר עם הפלסטינים מלבד פתרון של שתי מדינות, שהוא "ציווי חיוני" עבור ישראל. הוא קרא ל"יוזמת שלום נועזת" שתנסה להגיע להסדר קבע, ובהעדר הסדר קבע, ל"הסדר ביניים הוגן."

"אבל אם גם הסדר ביניים איננו אפשרי, עלינו לשקול צעדים חד צדדיים על מנת לשים מעצור מפני המדרון החלקלק. עלינו לקבוע קו גבול שבתוכו יהיו גושי ההתיישבות ורוב יהודי מוצק לדורי דורות, וכן סידורי בטחון ונוכחות ארוכת טווח לאורך נהר הירדן."

במהלך נאומו, ברק שיבח פעמיים את ראש הממשלה בנימין נתניהו על "הצעדים האמיצים" שנקט כדי לקדם את תהליך השלום ועל הנהגתו "המסורה והאחראית" של ענייני המדינה בארבע השנים האחרונות. ברק הודה גם לנשיא אובמה ולשר ההגנה היוצא ליאון פנטה על תמיכתם הנחושה בביטחון ישראל, ואיחל הצלחה גם לשר ההגנה הנכנס, צ'ק הייגל.
הקהל אמנם מחא כפיים ברפיון לנוכח איחוליו של ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ