ישראל מאשימה: החמאס מונע פתיחת מעבר כרם שלום

למרות החלטת ישראל לפתוח את המעבר היחיד של סחורות לעזה, המשאיות שהגיעו לגבול לא העבירו סחורות. מערכת הביטחון: חמאס משתלט על המעבר

גילי כהן
יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
יניר יגנה

למרות ההחלטה של ישראל לפתוח היום (שני) את מעבר כרם שלום למעבר סחורות לרצועת עזה, הוא נותר סגור. היום בשעות הבוקר הגיעו לצד הישראלי של מעבר כרם שלום 65 משאיות, אך הקבלן הפלסטיני שמפעיל את הצד השני של המעבר לא התייצב לעבודתו. בשיחות הוא הסביר כי קיבל הנחיה מחמאס שלא לבוא לעבודה. לדברי גורם ביטחוני, הסיבה לכך היא רצון חמאס להשתלט על המעבר.

מאז יום חמישי שעבר נסגר מעבר כרם שלום, בהחלטת במערכת הביטחון, בשל ירי רקטה מרצועת עזה שנחתה מדרום לאשקלון. במוצאי שבת החליטו בישראל להשאיר את המעבר סגור, בשל האש שנורתה בגבול הרצועה ביום שישי. קליע פגע אז בשמשת הג'יפ של מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, אל"ם עופר וינטר. אתמול (ראשון) נותר המעבר סגור.

מעבר כרם שלוםצילום: אילן אסייג

הבוקר שוחח מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), האלוף איתן דנגוט, עם בכירים ברשות הפלסטינית ועדכן אותם במתרחש במעבר. במתפ"ש אמרו שהחלפת הקבלן הפלסטיני היא הפרה של הסטטוס-קוו הביטחוני שאפשר את הפעלת מעבר כרם שלום.

לפי גורמים במעבר כרם שלום, החברה שאמורה לקלוט את הסחורות בצד הפלסטיני, במקום הקבלן שהוא איש תנועת פתח, קשורה לחמאס. במערכת הביטחון יבחנו בעתיד כיצד לפעול אם החברה המזוהה עם חמאס תהיה האחראית על הצד הפלסטיני של המעבר. בינתיים החליטו להשאיר את המעבר סגור. הסחורות אינן מועברות לרצועה.

דובר מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסר כי אי התייצבות הקבלן הינה על רקע ניסיונות החמאס להחליף את הזכיין הנבחר על ידי הרשות הפלסטינית בזכיין מטעמם ובכך להשתלט על תפעול המעבר ולהגדיל את רווחיו על פני רווחי הרש״פ. "החלטה זו של החמא״ס מפירה את הסטטוס- קוו הביטחוני ומאיימת על המשך תפעולו התקין של המעבר וההסדרים הביטחוניים".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף איתן דנגוט, שוחח הבוקר עם בכירים ברשות הפלסטינית, עדכן אותם על החלטת הקבלן הפלסטיני, ציין כי עד כה נקלטו בצד הישראלי 65 משאיות והדגיש כי ישראל מוכנה להעביר את הסחורות לעזה במידה ויחליט הקבלן הפלסטיני לשוב לעבודתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ