הסייבר, זירת הלחימה החדשה של צה"ל - עכשיו הסרט

בסרטון שפרסם היום צה"ל, מתוארים האיומים ופעילות צה"ל בתחום. קצין תקשוב ראשי: "הנחת היסוד שלי היא שכל מה שאני יודע לעשות, האויב שלי יודע גם"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל הגדיר את הלחימה בסייבר כזירת הלחימה החמישית של הצבא – מלבד הים, היבשה, האוויר והחלל. לטובת הלחימה בסייבר, הקים צה"ל גוף מטה ייעודי לנושא, המשלב בין גורמים באגף המודיעין לאנשי אגף התקשוב שעוסקים בהגנה מפני התקפות סייבר. על פי הערכות, מדי יום ישנן מאות תקיפות על אתרי ממשלה, בניסיון "להפיל" אותם. אך האיום המהותי ביותר בעולם הלוחמה הקיברנטי הוא מפני פגיעה במערכות המידע של הצבא, או בחדירה אליהן. סרטון שפרסם היום (שני) צה"ל מתאר את האיומים האפשריים בתחום.

"הכל מתבסס על הרשת, ואם יפגעו בה, זה יפגע דרמטית בפעילות של צה"ל", אמר ל"הארץ" קצין התקשוב הראשי של צה"ל, תא"ל אייל זלינגר. "אנחנו נערכים לזה, ולאיום כזה. האויב שלי זה כל אחד שיכול להיכנס לרשת שלי, והיום, אם תוקפים את אחת מהרשתות הצבאיות – בין אם מדובר בצי"ד (צבא יבשה דיגיטלי, פרויקט שליטה ובקרה בזרוע היבשה, ג"כ), במערכות באגף המודיעין או בחיל האוויר, זה משפיע על תהליכים מבצעיים רב-זרועיים".

רק לפני כשבועיים פורסמה הפעילות הענפה של היחידה הצבאית הסינית שאחראית למתקפות הסייבר על ארה"ב. הדיווח זקף ליחידה 61398 בין היתר את הישגי הפריצה ללוקהיד מרטין, לחברת קוקה קולה, לחברת האבטחה RSA ולשורת חברות ותעשיות אמריקאיות נוספות. בהתייחס לפעילות הסינית, אמר תא"ל זלינגר כי בצה"ל "לא מופתעים" מהפרסומים הללו. לדבריו, "לסינים יש יכולות טכנולוגיות רבות, ולא רק להם – יש גם לרוסים, לאמריקאים, לאירופאים ולעוד כמה מדינות. אני מתייחס לאיום כאיום, ופחות משנה לי האם זה ראש סיני או איראני". בשיחה שהתקיימה עמו לרגל עשור להקמת אגף התקשוב הוסיף קצין התקשוב הראשי כי "בסוף הפגיעה יכולה להיות דרמטית, ולכן אני נערך להתגונן גם מפני זה. יש לנו היום ניסיון לא קטן, והאויב הוא מתוחכם. הנחת היסוד המחמירה שלי היא שמה שאני יודע לעשות, גם הם יודעים לעשות לי".

כחלק מההיערכות הצבאית, הגדירו באגף התקשוב את השנה הקרובה כשנה בה יחוזקו יכולות ההגנה בסייבר. בין היתר, נחנך חמ"ל ניטור הסייבר, והוגדל באופן ניכר מספר החיילים המשרתים בתפקידי ההגנה מפני התקפות קיברנטיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ