חיים לוינסון

בתי המשפט הצבאיים באיו"ש מבטלים רק 2.6% מצווי המעצר המינהלי שמוצאים לפלסטינים – כך עולה מדו"ח סיכום השנים 2009 עד 2011  בבתי המשפט, שהגיע לידי "הארץ". על צווי מעצר מינהלי לפלסטינים חותם מפקד פיקוד מרכז בהמלצת השב"כ. משם הם עוברים לאישור בבית המשפט לעניינים מינהליים ביהודה ושומרון. על החלטות בית המשפט זה ניתן לערער לבית המשפט הצבאי לערעורים, ונגד החלטותיו של האחרון ניתן לעתור לבג"ץ.

מהדו"ח עולה כי בשנים 2011-2009 חתם מפקד פיקוד מרכז על 2,876 צווי מעצר מינהלי, ומהם רק 77 צווים בוטלו. 1,667 צווים אושרו במלואם. ב-1,141 צווים המעצר קוצר, ורק 156 סווגו על ידי הנהלת בתי המשפט כ"קיצור מהותי". ההגדרה לקיצור מהותי הוא "קיצור הצו אשר בסופו מוגבלת סמכות המפקד הצבאי להאריך שוב את המעצר המינהלי", בניגוד לקיצור לא מהותי, שבו ניתן להאריך את הצו.

בשנת 2011 הוצאו 855 צווים. 539 מהם אושרו במלואם. 21 בוטלו, ו-272 צווים קוצרו, 26 מהם קיצור מהותי. מספר הצווים שאושר כלשונם עלה ב-64% בהשוואה לשנה הקודמת. היתה גם עלייה במספר הצווים שבוטלו. שני שלישים מהצווים שהוצאו ב-2011 הם הארכות של צווי מעצר מינהלי שהוצאו בעבר.

בית המשפט העליון מתח לאחרונה ביקורת על בתי המשפט הצבאיים ועל התביעה הצבאית, בעניין הארכות של מעצרים מינהליים. בינואר עתר לבג"ץ ג'אבר ממדוח נגד צו מעצר מינהלי שהוצא לו. עורך דינו, פאדי קוואסמה, טען שבדיון בבית המשפט הצבאי התובע השיב לשאלותיו בגסות ולא היה מוכן להשיב לשאלות ענייניות בטענה שהתשובות "חסויות".

שופט בג"ץ אורי שוהם, שהיה בעבר הפרקליט הצבאי הראשי, בדק את פרוטוקול את רשימת השאלות והחומר החסוי שהוגש, וכתב: "הסתבר שלא היתה מניעה ביטחונית מלהשיב על רובן ככולן, בלי לפגוע במקורות המידע ובביטחון המדינה". על תפקוד השופט הצבאי כתב כי "על בית המשפט הצבאי מוטלת חובה מיוחדת ומוגברת, ועליו לבחון את החומר החסוי בזהירות ובקפידה, ובכל מקום שהדבר אפשרי, שומה עליו למסור לבא כוח העציר פרטים ומידע בתוך החומר החסוי. חוששני כי בית המשפט הצבאי לא עשה כן, ואינני משוכנע כי הוא שימש לעותר כפה במהלך הדיון".

בית הדין הצבאי במחנה עופרצילום: דניאל בר און / ג'יני

לגופו של עניין, דחה שוהם את העתירה. בג"ץ לא קיבל עד היום ולו עתירה אחת של פלסטיני נגד מעצר מינהלי שהוצא לו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "פסיקת בית המשפט העליון בעניין התקבלה בפרקליטות הצבאית, והיא תלמד את פרטי פסק הדין ותפיק את הלקחים במידת הצורך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ