העליון: מסקנות דו"ח טירקל דורשות חקירה של מות מפגינה בבילעין

ג'וואהר אבו רחמה מתה משאיפת גז ב-2010. השופטים: לאור הדו"ח הדורש להחמיר בחקירת תקריות בהן נהרגים פלסטינים, יש לשקול חקירה פלילית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

החלק השני של דו"ח ועדת טירקל מתקרב ליישום: בג"ץ הורה למדינה לשקול מחדש את עמדתה שלא לפתוח בחקירה פלילית לבחינת נסיבות מותה של ג'וואהר אבו רחמה בבילעין – זאת בעקבות מסקנות הוועדה.

בחלק השני של דו"ח הוועדה בראשות שופט העליון בדימוס יעקב טירקל, שהתמנתה לאחר אירועי המשט, נבחן מנגנון החקירות של הפרות הדין הבינלאומי, ובפרט בהתייחס לתקריות בהם נהרגים פלסטינים בידי כוחות הביטחון. הוועדה המליצה לנתק את החקירות הצבאיות מהתחקירים המבצעיים, ולפתוח בחקירה פלילית באופן מיידי, כל אימת שנראה לפרקליט הצבאי הראשי או למי שהוא הסמיך לכך כי בוצעה עבירה פלילית.

דו"ח ועדת טירקל אמנם לא אומץ באופן רשמי, אך בג"ץ מאותת בהחלטתו מהשבוע כי ראוי לאמצו. השופטים מרים נאור, עוזי פוגלמן ודפנה ברק-ארז דנו בעתירה שהגיש ארגון "יש דין", באמצעות עו"ד מיכאל ספרד ואמילי שפר, לפתוח בחקירה פלילית לבחינת נסיבות מותה של ג'וואהר אבו רחמה. ככל הנראה היא התמוטטה לאחר ששאפה גז מדמיע בעת הפגנה נגד הגדר בבילעין ב-31.12.10, ומותה נקבע למחרת בבית החולים ברמאללה אליו פונתה לקבלת טיפול. הפלסטינים טענו כי אבו רחמה מתה מתסחיף ריאתי שנגרם בשל שאיפת הגז; הצבא גרס, מנגד, שלמותה לא היה קשר לגז, אלא לטיפול רפואי רשלני שקיבלה ברמאללה.

ג'וואהר אבו רחמה

בתגובה לעתירה לבג"ץ, טענתה המדינה כי אין הצדקה לפתוח בחקירה של האירוע. עם זאת, לאור מסקנות דו"ח ועדת טירקל כתבו השופטים כי "בחודש האחרון, פרסמה ועדת טירקל את הדו"ח השני שלה. דו"ח הוועדה מתייחס לנושא מדיניות החקירות. המדינה תבהיר בתוך 30 יום אם יש מקום, לנוכח האמור בדו"ח ועדת טירקל, לשקול מחדש את עמדתה בתיק זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ