יוניצ"ף: ישראל מתעללת בילדים פלסטינים

דו”ח שפרסם הארגון התייחס לנוהלי המעצר בצה"ל וליחס לחשודים. ממשרד החוץ נמסר כי ישראל היתה שותפה בגיבוש החומרים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

קרן האו”ם לילדים (יוניצ”ף) טוענת כי ישראל מתעללת באופן נרחב ושיטתי בילדים ובבני נוער פלסטינים, בעת מעצרם, בניגוד לחוק הבינלאומי. דו”ח שפירסם אתמול הארגון התבסס על בדיקת 400 מקרים שבהם נעצרו ילדים ובני נוער פלסטינים בידי צה”ל, המשטרה והשב”כ מאז 2009. הדו”ח העלה כי כ-700 נערים בני 17-12 נעצרים מדי שנה משום שיידו אבנים, וכי ההתעללות מתחילה בעת המעצר, שנערך לעתים קרובות באישון לילה על ידי חיילים חמושים. 

הדו”ח התייחס לנוהלי המעצר וליחס לחשודים, וציין את קשירת עיניהם של הנערים ואזיקתם באזיקי פלסטיק בצורה מכאיבה. הוא הזכיר גם את הפגיעה הפיזית והמילולית בהם, הכוללת איומים, במשך המעצר ובעת העברתם למתקני החקירה. התנהלות זו נמשכת, לפי הדו”ח, לכל אורך החקירה והמשפט, עד למתן גזר הדין.

מחברי הדו”ח זיהו מקרים בהם ננקט יחס משפיל ואכזרי כלפי העצורים, באופן המנוגד לאמנת האו”ם לזכויות הילד ולאמנה נגד עינויים. לטענתם, בעת המעצר הראשוני נאלצים העצורים להודות בעבירות המיוחסות להם, מבלי שתינתן להם אפשרות להתייעץ עם עורך דין או בן משפחה.

למרות זאת, הדו”ח מציין מספר תמורות חיוביות שחלו ביחסה של ישראל לקטינים פלסטינים, בהן נהלי קשירה שנועדו למנוע פציעות וכאבים, וכן צו צבאי המחייב ליידע את הוריהם על אפשרותם להתייעץ עם עורך דין.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה לדו”ח כי ישראל היתה שותפה בגיבוש חומריו יחד עם הצוות המקצועי של יוניצ”ף. “נציגי משרד החוץ וצה”ל קיימו מפגשים ודיונים עם נציגי הארגון, במטרה משותפת למצוא דרכים לשיפור הטיפול בנושא”, צוין, “יוניצ”ף מברך על השיפור שחל בשנים האחרונות ביחס של מדינת ישראל כלפי הקטינים הפלסטינים המצויים במעצר ובהליכי שיפוט”. מהמשרד נמסר עוד כי “נלמד את המסקנות ונפעל ליישומן, תוך המשך שיתוף הפעולה עם הארגון”.

בחודש הבא ייכנס לתוקפו צו חדש של אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, שיקצר את תקופות המעצר של קטינים פלסטינים לפני הבאתם בפני שופט. צו 1711 קובע כי נערים פלסטינים בני 14-12 שייחשדו בביצוע עבירות המוגדרות כביטחוניות ייעצרו ל-24 שעות, עם אפשרות לעכב את הבאתם בפני שופט עד 48 שעות נוספות. בני 16-14 ייעצרו ל-48 שעות עם אפשרות הארכה עד 96 שעות. נערים בני 18-16 ייעצרו ל-96 שעות – תקופת המעצר הראשונית שהונהגה ב-2012 ביחס לכלל הנערים הפלסטינים בני 18-12.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ