מתגבש אישום נגד קצין ולוחם שהיו מעורבים במות פלסטיני

חקירת מצ"ח שנפתחה לאחר הריגתו של עודאי דרוויש בינואר מצאה הפרה חריגה של הנחיות ופקודות שניתנו לחיילים שירו לעבר קבוצת פלסטינים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
גילי כהן
גילי כהן

התביעה הצבאית מגבשת כתב אישום נגד לוחם וקצין שהיו מעורבים בתקרית שגרמה למותו של עודאי דרוויש, פועל פלסטיני בן 21 מהכפר דורא בחודש ינואר האחרון. 

דרוויש נורה כשניסה ביום שבת, ה-12 בינואר, להיכנס באחת מפרצות גדר ההפרדה בדרום הר חברון ולהגיע למקום עבודתו ברהט. המשטרה הצבאית החוקרת סיימה באחרונה את חקירתה בנושא, ומצאה כי בתקרית הייתה הפרה חריגה של ההנחיות והפקודות שניתנו לחיילים. החשדות שעלו בחקירת מצ”ח כלפי אחד מלוחמי הגדוד המעורב בתקרית, וכן אל עבר מפקד הפלוגה שלו, הן קשות, כאשר על פי המסתמן צפויה התביעה הצבאית להגיש כתב אישום חריג נגד השניים בעקבות מותו של דרוויש. נגד הקצין והלוחם מתקיים בנפרד הליך שימוע לפני הגשת כתב אישום פלילי. על פי הוראת הפרקליטות הצבאית, ישנה חובת עריכת שימוע לפני הגשת כתב אישום פלילי, במקרה של עבירה פלילית המוגדרת כפשע.

תקרית הירי החריגה אירעה כשהכוח הצבאי החליט למקם מארב באזור בכדי “להבריח” את הפלסטינים המנסים לעבור בדרכם לעבודה בישראל. לפי עדות של אחד משכניו של דרוויש בכפר, שהיה עמו במקום בעת התקרית ונגבתה על ידי “בצלם”, עלה כי בשעות הצהריים המוקדמות הגיע דרוויש יחד עם פועלים נוספים לאזור במטרה להסתנן לשטחי ישראל ולהגיע למקום עבודתם. כשהבחינו בג’יפ צבאי הם המתינו עד שעזב, וכאשר החל בנסיעה החלו שלושה פועלים, ביניהם דרוויש, לחצות את השטח לכיוון רכב מאסף שהמתין להם בצד הישראלי בכדי להסיעם לעבודתם. לדברי אותו העד, הג’יפ חזר למקום האירוע, ואילו החיילים החלו להטיח קללות בפלסטינים. לאחר מכן, כשהכוח היה במרחק קצר של עשרות מטרים, פתחו באש. עד הראייה סיפר כי הבחין בקליעי החיילים פוגעים בקרקע סביבו, כאשר שני פועלים פלסטינים הצליחו לעלות לרכב שהמתין להם בצד הישראלי, אך דרוויש עצמו נפגע כתוצאה מהירי. צוות מגן דוד אדום שהגיע למקום העניק לדרוויש טיפול רפואי ופינה אותו לבית החולים סורוקה, שם הוא מת מפצעיו. לאחר התקרית, נפתחה חקירת מצ”ח לבדיקת האירוע, וכן הוחלט בפיקוד המרכז להשעות את מפקד הפלוגה שהיה מעורב בתקרית. אתמול האריך בית הדין הצבאי ביפו את מעצרו הפתוח של הלוחם החשוד בתקרית בשבוע ימים.

הלוויתו של עודאי דרוויש בדוראצילום: אי-אף-פי

מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, שיגר לאחר המקרה הזה ושלושה אירועים נוספים בהם נהרגו פלסטינים בגדה תוך פרק זמן קצר של פחות משבועיים, אגרת למפקדי היחידות המוצבות בגדה המערבית. אלון כתב להם כי פגיעה בחיי אדם, בלא שיש לכך הצדקה מבצעית, פוגעת בלגיטימיות הפעולה של צה”ל בשטחים - הן בעיני החברה הישראלית והן בעיני הקהילה הבינלאומית.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה כי “אירוע מותו של עודאי דרוויש נחקר על ידי מצ”ח. במקביל, התיק מצוי בעיצומם של הליכי שימוע בעניינם של חייל וקצין שהיו מעורבים באירוע אשר בסופם תתקבל החלטה בתיק זה”.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ