צעיר פלסטיני שנפגע מירי צה"ל מת מפצעיו

מוחמד עספור, סטודנט בן 23 מעאבוד, נפצע מירי כדור גומי במהלך הפגנה למען זכויות האסירים הפלסטינים סמוך לרמאללה לפני כשבועיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מוחמד עספור, בן 23 מהכפר עאבוד, שנפגע בראשו מכדור גומי שירו חיילי צה"ל לפני כשבועיים, מת הבוקר (חמישי) בבית החולים איכילוב בתל אביב. התקרית שהובילה למותו אירעה ביום שישי לפני שבועיים, בעת הפגנת הזדהות עם האסירים הפלסטיניים ששבתו רעב בבתי הכלא בישראל.

ההפגנה נערכה בכפר עאבוד, הנמצא ממערב לרמאללה בין ההתנחלויות נווה צוף לבית אריה. במהלך הפרת הסדר החלו הפלסטינים בידויי אבנים לעבר חיילי צה"ל שהשיבו מצידם בירי כדורי גומי. אחד מהם כאמור פגע בראשו של עספור.

לדברי עד ראייה שמסר את עדותו לבצלם, "עמדנו שבעה או שמונה נערים ברחוב הצדדי. מולנו במרחק 60 מטר עמדו שישה חיילים. כשהיינו במרחק 40 מטרים מהם הם ירו עלינו רימוני גז. אחד החיילים שנראה כמו צלף ירה כדור גומי שפגע בראשו של עספור. שמנו לב שהוא לא זז ולא ברח כמונו".

יוסור עספור, אמו של הצעיר שנפגע ומתצילום: מיכל פתאל

לאחר שנפצע פונה עספור לבית החולים בסלפית, משם הועבר לשכם ומשם לבית החולים איכילוב, שם מת הבוקר מפצעיו. עספור היה רווק, סטודנט בשנה הרביעית ללימודיו בבית הספר לספורט באוניברסיטת אבו דיס. הלוויתו תיערך מחר בעאבוד.

במסגד הסמוך לבית משפחתו של עספור התכנסו היום כל בני המשפחה. אבי המשפחה, סמיר, מורה בבית ספר סמוך, סיפר שבנו "הלך להפגין למען האסירים, הוא לא זרק אבנים על החיילים. החיילים ירו בו". בשבועיים האחרונים שהה האב סמיר ליד מיטת בנו באיכילוב, ולדבריו הרופאים בבית החולים "עשו כל מה שאפשר היה לעשות". מאז היוודע דבר מותו של עספור, אירוע כמה מקרים של יידוי אבנים על כוח צה"ל ליד הכניסה לכפר.

ההפגנות הנרחבות שפרצו ברחבי הגדה להזדהות עם האסירים הפלסטינים, שבאחת מהן נפגע עספור, התגברו לאחר מותו בכלא של העציר הפלסטיני ערפאת ג'רדאת יום מאוחר יותר. לדברי קצין בכיר בפיקוד מרכז, האירועים כללו רמת אלימות גבוהה והיקפים משמעותיים שלא נראו כדוגמתם זה חודשים. עם זאת, בשבוע האחרון חלה ירידה בהיקף האירועים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בתאריך 22.02.13 התקיימה הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית סמוך לעבוד, צפונית מערבית לרמאללה. במקום התקהלו עשרות פלסטינים שיידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, אשר השיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנות. מספר ימים לאחר מכן התקבל דיווח אודות פלסטיני שנפצע מירי כדור גומי בראשו במהלך הפרת הסדר והוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בישראל. לאחר קבלת הדיווח על מותו של הפלסטיני הורתה הפרקליטות הצבאית על פתיחת חקירה לבירור נסיבות האירוע".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ