הולנד קוראת לרשתות השיווק לסמן מוצרים מההתנחלויות

אחת הידידות הגדולות של ישראל ממליצה לרשתות השיווק לסמן מוצרים מהגדה, מהגולן ומזרח ירושלים. חשש מהצטרפות מדינות נוספות באיחוד

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ממשלת הולנד פרסמה הודעה ראשונה מסוגה לרשתות השיווק במדינה שבה היא קוראת להן לסמן מוצרים ישראלים מההתנחלויות בגדה המערבית, מזרח ירושלים וכן מרמת הגולן. בכך הופכת הולנד, אחת מידידותיה הגדולות ביותר של ישראל, למדינה השנייה באיחוד האירופי אחרי בריטניה שממליצה לרשתות השיווק לסמן מוצרי התנחלויות.

משרד הכלכלה והמסחר של הולנד הפיץ אתמול את ההודעה לכל רשתות השיווק במדינה. במסמך שהופץ נכתב כי מדובר בצעד שנועד להבהיר את הנהלים לגבי מוצרים מההתנחלויות ולסייע לצרכנים. "ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם הנציבות האירופית", נכתב במסמך שהופץ.

לפי המסמך, יסומנו המוצרים הבאים: ירקות ופירות טריים, יין, דבש, שמן זית, דגים, בקר, עופות, ביצים ומוצרי קוסמטיקה שמיוצרים ביישובים ברמת הגולן, בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. מוצרים אלה אסור לסמן כתוצרת ישראל, אלא יש לסמנם ככאלה שמקורם מ"התנחלות ישראלית ברמת הגולן, מזרח ירושלים, הגדה המערבית או השטחים הפלסטינים".

מאחז בגוש עציון, ארכיוןצילום: מיכל פתאל

האחריות על סימון המוצרים תהיה על רשתות השיווק עצמן ולא על היבואנים. עם זאת, מדובר בהמלצה ממשלתית בלבד ולא יינקטו צעדים נגד רשתות שיווק שלא יסמנו מוצרי התנחלויות. עוד נמסר בהחלטה כי ייבוא מוצרים מההתנחלויות להולנד אינו בלתי חוקי.

שר החוץ של הולנד, פראנס טימרמאנס, אמר בנאום בפרלמנט אתמול כי ההתנחלויות הן בלתי חוקיות ומהוות מכשול לשלום. לדבריו, סימון מוצרים מההתנחלויות על ידי רשתות השיווק בהולנד יתרום לכך שצרכנים יוכלו להחליט אם הם רוצים לרכוש מוצרים כאלה או לא. "איננו רוצים לתרום לכלכלתן של ההתנחלויות הבלתי חוקיות", אמר טימרמאנס.

החלטת ממשלת הולנד התקבלה בעקבות המכתב ששלחה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ב-22 בפברואר ל-27 שרי החוץ של המדינות החברות. במכתב, שפורסם ב"מעריב", דוחקת אשטון בשרי החוץ האירופים לדאוג "לאכיפה מלאה של חקיקת האיחוד האירופי" בכל הנוגע לסימון מוצרים מההתנחלויות הישראליות. "אכיפת החוק מוטלת על מדינות החברות באיחוד ועל הרשויות המתאימות באותן מדינות", כתבה אשטון.

מקור במשרד החוץ ציין שאחרי שאשטון שלחה את המכתב הונחו שגרירי ישראל באיחוד האירופי לפנות בצורה לא-רשמית למשרדי החוץ במדינות שירותם ולבקש לא ליישם את ההנחיה בעיתוי הנוכחי. כמו כן ביקשו השגרירים שאותן מדינות יפעילו לחץ נגדי על אשטון לחזור בה מהמכתב.

שגריר ישראל בהולנד, חיים דיבון, פנה בימים האחרונים לבכירים במשרד החוץ בהאג והביע מורת רוח על מכתבה של אשטון. דיבון טען כי למרות שהמכתב מדבר על סימון מוצרי התנחלויות בלבד, הוא יביא על חרם נגד מוצרי התנחלויות ואולי אפילו נגד מוצרים ישראלים בכלל.

דיבון טען כי חברות הולנדיות רבות לא יבינו את המלצת הממשלה ויפרשו אותה כהנחיה מחייבת לחרם על מוצרי התנחלויות. "העיסוק האובססיבי בעניין ההתנחלויות חורג מכל פרופורציה", אמר דיבון לבכירים במשרד החוץ של הולנד. "האיחוד האירופי מוציא עלינו את התסכול שלו על המצב במזרח התיכון".

במשרד החוץ ההולנדי לא השתכנעו והשיבו לדיבון כי סימון מוצרי התנחלויות הוא צעד הגיוני לנוכח מדיניות האיחוד האירופי בעניין. הבכירים ההולנדים הדגישו כי אינם תומכים בחרם על מוצרי התנחלויות או על מוצרים ישראלים בכלל וכי יפעלו כדי לוודא שהדבר אינו מתרחש.

המלצה ממשלתית לרשתות שיווק לסמן מוצרי התנחלויות היתה קיימת עד היום רק בבריטניה. ממשלת דנמרק בחנה את הסוגיה אך עדיין לא נקטה בפעולה ממשית בנושא. העובדה שהולנד היתה המדינה הראשונה שפרסמה הנחיות לרשתות השיווק בעניין סימון מוצרי התנחלויות מאז מכתב אשטון מפתיעה יחסית, לאור היחסים הקרובים והידידותיים בין הולנד לישראל.

הולנד, שנחשבת לאחת התומכות המרכזיות של ישראל באיחוד האירופי, מקדמת, בין השאר, מהלך להכנסת חיזבאללה לרשימת הטרור של האיחוד האירופי, תומכת בישראל בהצבעות בפורומים בינלאומיים שונים ומסייעת לישראל לאזן החלטות אנטי-ישראליות בתוך האיחוד האירופי.

לפיכך, ההערכה היא שהמהלך ההולנדי ידחוף עוד מדינות רבות בתוך האיחוד האירופי לנקוט צעדים דומים. החשש הוא שכבר בשבועות הקרובים יתחיל גל של מהלכים זהים שיביא להגברה דרמטית של הפיקוח על מוצרי התנחלויות באיחוד האירופי.

מועצת ישע בתגובה: "התעשייה ביהודה ושומרון מפרנסת כמעט 10% מהאוכלוסיה הפלסטינית. סימון מוצרים ופגיעה בדו-קיום הכלכלי המתקיים באזורי התעשייה ביהודה ושומרון תגרום גם לפיטורין של פלסטינאים, שיאבדו את מקור ההכנסה העיקרי שלהם. טוב תעשה ממשלת הולנד אם תעודד צריכה של מוצרים ממפעלים אלו, המהווים גשר לדו-קיום שפוי במזרח התיכון הסוער".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ