אובמה למנהיגים יהודים: נחוש למנוע מאיראן נשק גרעיני

במפגש לקראת הביקור בישראל אמר נשיא ארה"ב כי אינו מתכוון להסתפק בהכלה של איום הגרעין האיראני, אך הבהיר כי הוא מסתייג מ"התלהמות יתר"

חמי שלו
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר היום (חמישי) בפגישה שקיים בבית הלבן עם כעשרים מנהיגים יהודים-אמריקאים כי הוא נחוש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני וכי אין בכוונתו להסתפק בהכלה של איום הגרעין האיראני. עם זאת, אמר אובמה כי הוא מסתייג מ"התלהמות יתר" ומאמין שחלון ההזדמנויות המדיני טרם נסגר.

בפגישת תדרוך לקראת נסיעתו הקרובה לישראל שהתקיימה אתמול בבית הלבן עם כעשרים מנהיגים יהודיים אמר אובמה שישראל חיה "בשכונה קשה". הוא הסכים שצריך להציג "חזית נוקשה" בפני איראן, אך הוסיף כי הוא מסתייג מ"התלהמות מיותרת" ("chest-beating”). אובמה ציטט בהקשר זה פתגם של האסטרטג הסיני סן טסו: "בנה ליריבך גשר זהב שעליו יוכל לסגת."

אובמה אמר שאף שישראל וארצות הברית שותפות לאותו המידע המודיעיני, הן מעריכות באופן שונה את המועד המדויק שבו "הדיפלומטיה תהפוך ללא רלוונטית." אובמה ציין כי למיטב ידיעתו, המחלוקות בתוך ישראל רחבות יותר מהפערים בין שתי המדינות. כשאחד מבני שיחו אמר שישראל צריכה יותר "בהירות" לגבי העמדה האמריקאית, השיב אובמה כי "זה לא בגלל שלא היינו מספיק ברורים".

אחד המנהיגים היהודים שהשתתפו בפגישה סיפר כי אובמה אמר שהוא מאמין שיש עדיין הזדמנות לפתרון דיפלומטי של סוגיית הגרעין האיראני. "הנשיא אמר שהסנקציות עובדות ויוצרות פיצול פנימי באיראן אבל הוא נחוש להשאיר את כל האופציות על השולחן", אמר המנהיג היהודי. "הנשיא הדגיש שהמדיניות שלו בעניין הגרעין האיראני היא מניעה ולא הכלה".

נשיא ארה"ב, ברק אובמהצילום: אי–פי

בנושא הפלסטיני הדגיש אובמה בפני המנהיגים היהודים שהוא לא מגיע עם יוזמת שלום חדשה לאזור, אלא בעיקר רוצה לשמוע מה יש לראש הממשלה בנימין נתניהו ולנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לומר לו בעניין. אובמה הביע את דאגתו מהפיצול אצל הפלסטינים בין הגדה המערבית לעזה, ואמר שחשוב לראות כיצד הפלסטינים יתגברו על כך. הוא אמר שבאירופה וגם בממשל האמריקאי יש תסכול רב על כך שתהליך השלום קופא על שמריו, ושבמצב הזה ישנם כאלה המגלים הבנה לניסיונם של הפלסטינים "לעקוף" את שיחות השלום.

במהלך הפגישה התייחס אובמה ליחסי ישראל-טורקיה. הוא אמר שהוא שואף שהמדינות יגיעו לפיוס, אולם הביע דאגה וכעס מדבריו של ראש הממשלה הטורקי רג'פ טייפ ארדואן נגד הציונות. המנהיג היהודי ציין כי אובמה אמר שלצד הגינוי הפומבי, שר החוץ ג'ון קרי הבהיר לארדואן בפגישה עמו באנקרה בשבוע שעבר את חוסר שביעות רצונה והסתייגותה של ארה"ב מדבריו.

אחד הנוכחים הציע לאובמה להיפגש במהלך ביקורו עם גלעד שליט ומשפחתו. במהלך השיחה נאמר לאובמה ששליט משמש עתה כפרשן ספורט, והנשיא אמר שאם כך יהיו לשניים נושאים רבים משותפים.

יו"ר ועידת הנשיאים של הקהילות היהודיות בארה"ב, מלקולם הונליין, אמר ל"הארץ" כי "הפגישה עם הנשיא אובמה היתה חיובית ואני סבור שיהיה לו ביקור מצויין בישראל". מנהיג יהודי אחר שהשתתף בפגישה וביקש לשמור על עילום שם ציין בשיחה עם "הארץ" כי אובמה סקר את לוח הזמנים של הביקור בישראל וציין כי הוא ממתין בכיליון עיניים לנאומו.

בכיר בממשל מסר כי "הנשיא אובמה הזמין מנהיגים מכל הקהילה היהודית כדי לדון בביקורו הצפוי בישראל, ולקבל מהם משוב. הנשיא חזר על תמיכתה הבלתי מעורערת של ארה"ב בישראל והודה למנהיגים על תפקידם בחיזוק הקשרים בין המדינות. הנשיר ציין כי הביקור לא נועד לטיפול בסוגייה ספציפית, אלא נועד לשמש כהזדמנות לטפל במגוון רחב של נושאים, ובהם איראן, סוריה, המצב באזור ותהליך השלום". הבכיר הדגיש כי הביקור הוא הזדמנות לאובמה לדבר ישירות עם הציבור הישראלי על ההיסטוריה, האינטרסים והערכים שארה"ב וישראל חולקות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ