באיחור של 3 חודשים, צה"ל יהרוס גדרות שמונעות מפלסטינים גישה לאדמותיהם

הצבא התחייב בפני בג"ץ להרוס את הגדרות שמקיפות את ההתנחלויות עפרה ואדם עד סוף 2012, אך רק עכשיו הורה אלוף פיקוד המרכז לפרקן

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

כשלושה חודשים אחרי שפג המועד לו התחייב צה"ל בפני בג"ץ, מפקד פיקוד המרכז הורה בסוף השבוע לפרק עד יום שישי הקרוב את הגדרות שמקיפות את ההתנחלויות עפרה ואדם, שנבנו שלא כחוק ומונעות מפלסטינים גישה לאדמתם. הצבא התחייב לפני כשנתיים בפני בג"ץ להרוס את הגדרות עד סוף 2012 ולהקים אחרות במקומן, אך הגדרות עדיין נמצאות במקומן. מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, החליט להרוס את הגדרות למרות שהגדרות החלופיות טרם הוקמו.

עניינן של הגדרות נידון בשתי עתירות שהגישו פלסטינים מהכפרים ג'בע וסילוואד לבג"ץ בשנת 2009, באמצעות ארגון "יש דין" ועורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. העותרים הלינו שסביב ההתנחלויות אדם ועפרה הוקמו גדרות ללא ההיתרים, שכולאות שטחים חקלאיים רבים ומונעות מהפלסטינים גישה אליהם.

במאי 2011 נמסרה הודעה מטעם המדינה לבג"ץ בשתי העתירות. בהודעה נכתב כי "במסגרת עבודת מטה שנועדה למפות את הגידורים הבלתי חוקיים בגזרת בנימין ולאחר בחינת חוקיותם, גובשה טיוטת דרישה מבצעית כוללת ביחס למערך הביטחון של היישוב, שנועדה להסדיר הקמה של מרכיבי ביטחון חלופיים מתוך שאיפה לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בקניין הפרטי". לגבי לוחות הזמנים נכתב כי "הערכת המדינה כי הקמת מרכיבי הביטחון החלופיים תבוצע בשלהי שנת 2012, זאת ככל שעבודת המטה תושלם ובכפוף לאישור והעברת התקציב".

שער הכניסה להתנחלות עפרהצילום: ניר כפרי

השופטים קיבלו את עמדת המדינה ומחקו את העתירות. בעניין העתירה של סילוואד כתב השופט אליקים רובינשטיין בספטמבר 2011 כי "נוכח התקדמות העבודות והמשכן הצפוי עד לסוף 2012, הפתרון שהוצע, בהנחה כי יקוים כראוי, נראה ממצה ולא נמצאה סיבה להתערב בו".

אולם כשבדק "הארץ" בפברואר האחרון היכן עומדת התחייבות המדינה, התברר שכלום לא נעשה. פיקוד המרכז העביר בקשה למשרד הביטחון לתקצוב הגדרות החלופיות, אך זו לא אושרה, ומאז לא נעשה דבר בעניין. רק בעקבות פניית "הארץ" התברר למפקד פיקוד המרכז כי הצבא מפר את התחייבותו.

ממסמכים שהגיעו ל"הארץ" מתברר כי כבר באוקטובר 2011 התריע מערך הייעוץ המשפטי של הצבא על הצורך לעקוב מקרוב אחר התקדמות העבודות. אחת הקצינות במערך, סרן נופר שפי, שלחה מכתב לראש לשכת מפקד אוגדת איו"ש, בו כתבה כי "פסק הדין הנוכחי נושא עמו מסר חשוב לרשויות המדינה: מקום בו מתבררת אי-חוקיות והפרת זכויות ארוכת שנים, לא יכולות הרשויות להתנער מחובתן לאכיפת הדין ולתיקון הפגיעה בזכויות... נבקש להזכיר כי פסק הדין נשען במידה רבה על לוחות הזמנים שהציגה המדינה לסיום תהליך העבודה. כל חריגה עתידית ובלתי מנומקת מלוחות הזמנים עלולה להוביל לפתיחתן המחודשות של העתירות. נודה על עדכוננו השוטף בדבר התקדמות תהליך העבודה". 

כך או כך, לאחרונה החליט האלוף אלון שלא להמתין להקמת הגדרות החלופיות, תהליך שאמור לקחת כחצי שנה, ולהרוס את הגדרות באופן מיידי, עד יום שישי 15 למארס. כתחליף לגדרות תכנן אלון מערך הגנה אחר, הנשען על סיורים צהלי"ם. ביום רביעי האחרון עתרה האגודה השיתופית עפרה נגד אלון לבג"ץ, בדרישה שלא להרוס את הגדר. לדברי אנשי האגודה, הפתרון הביטחוני שהוצע להם אינו מספק, ומפקיר את התושבים. החלטת השופטים אם להוציא צו ביניים נגד הריסת הגדרות אמורה להימסר בימים הקרובים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בהמשך להחלטת בג"ץ בנושא מרכיבי הביטחון ביישובים אדם ועפרה, הורה מפקד פקמ"ז, האלוף ניצן אלון, על הסרתם ועל מתן מרכיבי ביטחון חלופיים ביישובים אלו. עם זאת, ברור כי צורכי הביטחון של היישוב יקבלו את המענה ההולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ