ירידה במוטביציה לשירות קרבי: רק 71.6% מהמתגייסים ביקשו לשרת כלוחמים

במחזור גיוס מארס של השנה שעברה שיעור המבקשים לשרת כלוחמים היה 72.4%, ובשנה קודם לכן 79.5%. ראש אכ"א: אין סיבה לדאגה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

נתוני צה"ל על מחזור הגיוס שייפתח היום, מורים על ירידה נוספת במוטיבציה לשירות קרבי ביחידות השדה. לפי הנתונים שפרסם הצבא, רק 71.6% מהמתגייסים בחודש מארס ליחידות השדה ביקשו לשרת כלוחמים. זו ירידה בהשוואה למחזורים קודמים שהתגייסו בחודש זה. במארס אשתקד היה שיעור המבקשים לשרת כלוחמים 72.4%, ושנה קודם לכן 79.5% מהמתגייסים ליחידות השדה ביקשו לשרת כלוחמים.

זה המשך מגמת ירידה במוטיבציה לשירות קרבי אצל בני הנוער בישראל. גם במחזור הגיוס הקודם, בנובמבר, נרשמה ירידה במוטיבציה לשירות ביחידות קרביות, מ-76% בנובמבר 2011, ל-73% בנובמבר 2012.

לאחר פרסום נתונים אלו אמרה ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלופה אורנה ברביבאי, בשיחה עם כתבים, כי "אין סיבה לדאגה. בסך הכל המוטיבציה לשירות קרבי יציבה ואין מגמה דרמטית בשינויים".

לוחמי צה"ל בתרגילצילום: דובר צה"ל

ניתוח הנתונים עצמו נעשה רק בין המתגייסים ששובצו לשרת בתפקידי לחימה ונמצאו כשירים לכך. כלומר, מתוך כלל בני הנוער שיתגייסו בשבועות הקרובים ליחידות השדה במחזור מארס, יש 28.4% שלא ביקשו לשרת כלוחמים.

האלופה אורנה ברביבאי מסרה שלשום כי "האתגרים העומדים לפני צה"ל, וכפועל יוצא גם לפני קציני הגיוס והשיבוץ, מתעצמים כל העת. הירידה במספר המתגייסים בכל שנתון, לצד הצרכים העולים במערך הלוחם ובמערכים הטכנולוגים, מחייבים אותנו להפנות מתגייסים לכלל היעדים באופן המבטיח מימוש ייעוד צה"ל בטווח הקצר והארוך".

נתונים המתגייסים מתפרסמים על רקע גידול משמעותי במספר תפקידי המטה, שאינם תפקידי שטח, שהיחידות הלוחמות נדרשות להם. הרמטכ"ל בני גנץ אמר באחרונה כי "אם בעבר על כל לוחם בחזית היו שלושה או ארבעה מאחור, היום אנחנו צריכים שבעה-שמונה חיילים, בגלל השתנות אופי הלחימה".

בצה"ל גם מתקיימים דיונים על עצם ההגדרה של תפקידי הלחימה. לפי הנחיית הרמטכ"ל, רק אלו שמסתערים בשטח – טייס קרב או לוחם חי"ר – נחשבים חלק מהמערך הלוחם. הגדרת מערכים רבים התורמים ומשפיעים על שדה הקרב, ואינם כלולים בו, דוגמת מפעילי הכלים הבלתי מאוישים, נותרה לא ברורה. הגדרה זו נתונה במחלוקת בקרב בכירים בצה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ