עמוס הראל
עמוס הראל

אחרי שתתבהר סופית תמונת המצב באשר להרכבה של ממשלת נתניהו השלישית, תוסדר גם שאלת החברות בשני הפורומים המדיניים־ביטחוניים בממשלה: הקבינט והפורום המצומצם יותר, השביעייה (או השמינייה או התשיעייה, בהתאם למספר חבריו). יהיו אלה שני הפורומים האחרונים, יותר מאשר מליאת הממשלה, שינווטו את ההכרעות המשמעותיות יותר בשני התחומים הקריטיים הללו בממשלה הבאה.

בקבינט של הממשלה היוצאת ישבו, מתוקף החוק, ששה ממלאי תפקידים (ראש הממשלה, שר החוץ, שר הביטחון, שר המשפטים, שר האוצר והשר לביטחון פנים) ועוד תשעה שרים־חברים ושלושה שרים־משקיפים, בהתאם להחלטות הממשלה. מספר החברים אינו יכול להיות גדול יותר מכדי מחצית ממספר חברי הממשלה.

אולם בפועל, עקב גודלו של הקבינט עברו הדיונים האסטרטגיים המשמעותיים לפורום השביעייה, שתפח בהמשך עד לתשעה חברים. שם נדונו, לרוב ללא הדלפות, סוגיות כמו מדיניות ישראל באשר לטיפול באיום הגרעין האיראני. אך חוות דעת משפטית שגובשה בתקופת הממשלה היוצאת קבעה כי במקרה הצורך, החלטה על מהלך צבאי (כמו תקיפה אווירית באיראן) צריכה להתקבל בקבינט ולא בפורום המצומצם, שמעמדו המשפטי מעורפל.

משה יעלון ובנימין נתניהו בכנסת, ארכיוןצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי כמה פרסומים, בעת ששאלת הגרעין האיראני עמדה לדיון עקרוני בתקופת הממשלה היוצאת, נוצר שוויון מספרי בין עמדות התומכים למתנגדים, עם נמנע אחד. קשה לערוך חישובים דומים באשר לממשלה הבאה לא רק משום שההרכבים טרם נקבעו סופית, אלא מפני שמועד ההחלטות הצפויות וטיבן אינו ידוע. יש הבדל עצום בין הכרעה כעת על תקיפה באיראן (כשידועה ההתנגדות, הן של הממשל האמריקאי והן של הדרג המקצועי בזרועות הביטחון) לבין החלטה עתידית, במצב שבו כשל סופית מאמץ הסנקציות הבינלאומי נגד טהראן.

ובכל זאת, נדמה שבחירת נתניהו בממשלה שבה יש עתיד של יאיר לפיד היא השותפה העיקרית, עשויה להשפיע גם על המדיניות באשר לאיראן, למרות מס השפתיים שראש הממשלה ממשיך לשלם לחשיבות הסוגיה האיראנית כמעט בכל הופעה פומבית. לפיד נבחר לכנסת כדי להקל על המעמד הבינוני, לא כדי לדרדר את המזרח התיכון למלחמה אזורית. הסיכוי שלפיד יצביע בעד תקיפה יזומה, במצב שבו לא כלו כל הקיצין, אינו נראה גבוה.

גם שר הביטחון המיועד, בוגי יעלון, נחשב למתון יחסית בסוגיית איראן וכמוהו שרת המשפטים, ציפי לבני. שאלה אחרת תהיה יחס הממשלה לתהליך המדיני עם הפלסטינים. יעלון והשר המיועד נפתלי בנט אמנם נחשבים לנצים, אך ייתכן שבמקרה שבו יתרשמו כי מדובר במשא ומתן בלבד, בלא תכלית מעשית מובהקת, לא יתנגדו לחידוש השיחות.

בתוך כך, בצה"ל כבר נערכים לקבלת שר הביטחון החדש. מחר (שלישי) בערב, בבסיס חיל האוויר במרכז הארץ, מתוכננת פרידה רשמית של המטכ"ל מהשר היוצא, אהוד ברק, אחרי כמעט שש שנים של כהונה. שכר הלימוד של השר יעלון לא צפוי להיות גבוה – הוא היה רמטכ"ל, סגן רמטכ"ל, ראש אגף המודיעין ואלוף פיקוד המרכז ושולט היטב בחומר המקצועי. זה אינו המקרה של עמיר פרץ. גם יחסיו של יעלון עם הרמטכ"ל, בני גנץ, ששימש כאלוף פיקוד הצפון אצל הרמטכ"ל יעלון, נחשבים טובים.

יעלון יצטרך להחליט בימים הקרובים כיצד לאייש את לשכתו הבאה. יש לו שלושה יועצים קרובים – מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, תא"ל (מיל') יוסי קופרווסר, יועץ התקשורת עופר הראל והיועץ הפוליטי איציק אשכנזי. השיבוץ החדש בלשכה עשוי להשפיע על עתידם המקצועי של לפחות שני פקידים בכירים: מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') אודי שני, וראש האגף המדיני במשרד, האלוף (מיל') עמוס גלעד (שניהם, כמו גנץ, בוגרי המטכ"ל של יעלון).

קופרווסר עשוי לשמש כראש המטה של יעלון או כראש האגף המדיני, אם גלעד יעזוב. כמועמד למנכ"ל המשרד מוזכר שמו של סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף (מיל') דן הראל, לצד שמות אחרים. במשולש האפשרי יעלון־קופרווסר־הראל יש הרבה ניסיון, ידע ויושרה. אבל השר המיועד יצטרך לקחת בחשבון, לפחות בשאלת האיוש של ראש המטה, שדרוש לו גם מישהו שיידע לסגור עסקאות בפרופיל נמוך ואפילו לגנוב כמה סוסים פוליטיים. וכאן, עם כל שנאתו של בוגי לנחשים בקריה, הוא זקוק כנראה לאחד כזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ