בוש ייעץ ללבני ב-2008: אמצי את המתווה המדיני של אולמרט - ותנצחי את נתניהו

יועצו של הנשיא לשעבר חושף בראיון ל"ניו-ריפבליק" כי בוש סבר שאולמרט לא יצליח להגיע להסכם עד תום כהונתו. לבני לא השתכנעה מדבריו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג בוש, הציע בספטמבר 2008 לציפי לבני, שכיהנה אז כשרת החוץ ושבקרוב תמונה לשרת משפטים ולראש צוות המו"מ עם הפלסטינים, לאמץ את הצעתו המדינית של ראש הממשלה באותה תקופה אהוד אולמרט, ולרוץ איתה לבחירות נגד בנימין נתניהו.

יועצו לביטחון לאומי של בוש, סטיב הדלי, שאמר את הדברים בראיון למגזין האמריקאי The New Republic, הוסיף כי בוש סבר שבצורה הזו תנצח לבני את הבחירות. דבריו של הדלי ושל בכירים אמריקאים, פלסטינים וישראלים נוספים, התפרסמו היום (שני) בכתבת השער של המגזין הנחשב. תחת הכותרת "הסוף של פתרון שתי המדינות - מדוע נסגר חלון ההזדמנויות לשלום במזרח התיכון", סיפק מחבר הכתבה, העיתונאי בן בירנבאום, תמונת מצב עגומה לגבי הכיוון שאליו צועדת ישראל.

הדלי אמר בראיון כי בוש השתכנע לקראת סוף 2008 כי אולמרט, שהיה בתסבוכת משפטית, לא יצליח להגיע לפני סיום תפקידו להסכם שלום עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן). בוש הציע ללבני לאמץ את הצעותיו של אולמרט, להגיע עם אבו-מאזן להסכם ולהציב אותו במרכז קמפיין הבחירות שלה מול נתניהו.

"הטיעון של בוש ללבני היה - ציפי, את לעולם לא תצליחי להיות יותר ימנית מנתניהו, ולכן עדיף שתתייצבי משמאלו עם משהו לרוץ איתו לבחירות", אמר הדלי. "הטיעון של בוש לאבו-מאזן היה - חמאס הולך להרוג אותך. אתה לא תוכל להיות קשוח יותר מחמאס, ולכן אתה צריך לעשות את מה שהעם הפלסטיני רוצה שתעשה - תגיע להסכם. שניכם (לבני ואבו-מאזן, ב"ר) צריכים לרוץ לבחירות עם ההסכם הזה. אם תעשו את זה - אז תפגינו מנהיגות ואומץ לב ותנצחו".

לבני ובוש ב-2008צילום: משה מילנר, לע"מ

לבני לא השתכנעה מדבריו של בוש ולא אימצה את הצעתו של אולמרט לקראת הבחירות. היא הסתייגה מעמדתו של אולמרט לגבי חלוקת ירושלים וכן לגבי נכונותו לאפשר שיבה סמלית של כמה אלפי פליטים פלסטינים לישראל כמחווה הומניטארית.

אליוט אברהמס, שכיהן באותה תקופה כסגן היועץ לביטחון לאומי של בוש, סיפר בכתבה כי לבני אף שיגרה מסרים באותה תקופה לאבו-מאזן לא לחתום על הצעת אולמרט לפני הבחירות. "המסר שלה היה - חכה לי", אמר אברהמס. "אני חושב שזו היתה טעות היסטורית מצדו של אבו-מאזן לא לחתום על הצעת אולמרט, אבל זו לא היתה החלטה בלתי סבירה".

אולמרט: "אבו מאזן הסתכל על המפה ואמר לי - זה ממש רציני"

אולמרט ואבו-מאזן נפגשו 36 פעמים במהלך 2008 עד לפגישה המכרעת בינם בתחילת ספטמבר שבמהלכה הציג אולמרט את הצעתו. אולמרט סיפר כי הוציא מפה עם הצעתו בסוגיית גבולות המדינה הפלסטינית והציג אותה לאבו-מאזן. "הוא הסתכל על המפה ואמר לי - זה ממש רציני", סיפר אולמרט. הוא הוסיף כי אבו-מאזן אמר לו שיצטרך לחשוב על כך. "אמרתי לו - אל תחשוב על זה - תחתום עכשיו. אני אומר לך - בחמישים השנים הבאות לא יהיה אף ראש ממשלה ישראלי שיציע לך משהו אפילו דומה לזה", נזכר אולמרט. למרות שאבו-מאזן לא חתם על הצעתו של אולמרט, הוא מוצג כל אורך הכתבה כפרטנר האולטימטיבי לשלום עבור ישראל. בכירים אמריקאים ופלסטינים שרואיינו לכתבה הדגישו כי אבו-מאזן לא דחה את הצעתו של אולמרט, אבל חשש לחתום עליה בשל העובדה שאולמרט היה קרוב לסיום דרכו הפוליטית.

בנוסף, הדגישה הכתבה שאבו-מאזן מחוייב לפשרות כולל בסוגייה הרגישה של זכות השיבה. לצד ציטוטים נרחבים של דבריו בנושא בראיון לערוץ 2 לפני כמה חודשים, הובאו דוגמאות נוספות מהמו"מ שניהל עם אולמרט. ראש הממשלה לשעבר סיפר בראיון כי אבו-מאזן הפגין גמישות רבה בנושא סוגיית הפליטים. "הוא אמר לי - אני יודע את הרגישות שלכם בנושא הפליטים - אני יכול לומר לך דבר אחד - אנחנו לא שואפים לשנות את האופי של המדינה שלך", סיפר אולמרט. ראש הממשלה לשעבר הציע לאבו-מאזן לקלוט בישראל 5000 פליטים פלסטינים במשך תקופה של חמש שנים והציע לשלם פיצויים לשאר הפליטים. "הייתי מוכן להתפשר בנושא עוד קצת", אמר אולמרט.

לפי מקורות יודעי דבר, אבו-מאזן הבהיר לשרת החוץ האמריקאית דאז קונדוליסה רייס, כי הוא יהיה מוכן להתפשר על חזרתם של 40-60 אלף פליטים פלסטינים לישראל. "ההערכה שלנו היתה שניתן להגיע להסכם בסוגיית הפליטים", אמר הדלי. "היו עדיין מחלוקות, אבל הפערים היו כאלה שניתן היה לגשר עליהם".

שרת החוץ רייס הופתעה מניצחון החמאס

הכתבה עסקה גם ביום שאחרי אבו-מאזן ובמשמעויות האפשריות של פרישתו. "מחמוד עבאס וסלאם פיאד הם נבחרת החלומות של הישראלים", אמר ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאאב עריקאת בכתבה. "אתם חושבים שהפלסטינים יבחרו פעם נוספת בהנהגה כזו ב-600 השנים הקרובות?".

יו"ר הבית היהודי והשר לעתיד נפתלי בנט שגם הוא התראיין לכתבה לא התרגש. "אני לא שואף לראות את אבו-מאזן נופל", אמר. "אבל הטענה החדשה בעיר היא שאם לא נעשה משהו, אבו-מאזן יילך. אם הוא יילך הוא יילך. מישהו אחר יחליף אותו. בתי הקברות מלאים באנשים שלא היה להם תחליף".

לפי הכתבה, מי שעלול להחליף את אבו-מאזן, אם זה יעזוב את תפקידו, הוא ארגון חמאס. בירנבאום, שבמסגרת הכנת הכתבה נסע לרצועת עזה, ראיין שורה של בכירי חמאס שהשמיעו התנגדות נחרצת לשלום עם ישראל ולפתרון שתי המדינות. אחמד יוסוף, יועץ לשעבר של ראש ממשלת חמאס איסמאעיל הנייה ומי שנחשב למתון בחמאס, היה החריף מכולם.

"אני לא מבין איך העולם יכול לקבל את העובדה שכל יהודי שבא מרוסיה, מאמריקה או מאירופה מקבל את הזכות לחזור לפלסטין למרות שהוא מעולם לא היה שם", אמר יוסוף. "באותו זמן הפלסטינים שהיו בפלסטין ונזרקו ממנה לא מקבלים את הזכות לשוב. לכו לגרמניה. כל יהודי אירופה צריכים לחזור לארצותיהם ויהודי מדינות ערב צריכים לחזור למקומות מהם באו. אנחנו מוכנים לעזור להם לעשות זאת ואפילו להכין אוניות".

בכתבה הופיעו גילויים רבים נוספים. כך למשל שרת החוץ האמריקאית לשעבר קונדוליזה רייס סיפרה כי היא הוכתה בהלם כששמעה כי החמאס ניצח בבחירות לפרלמנט הפלסטיני ב-2006. "המודיעין שלנו אמר כל הזמן שפת"ח ינצח", סיפרה רייס. "אני חושבת שגם חמאס היה בהלם מניצחונו". רייס סיפרה עוד כי ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון התכוון לבצע נסיגה נוספת בגדה המערבית לאחר ההתנתקות מרצועת עזה. "היתה לי שיחה איתו בחווה שלו והוא אמר שהוא רוצה להמשיך אחרי עזה", אמרה רייס. אולמרט אישר את דבריה של רייס. "אין ספק ששרון תכנן נסיגות נוספות בגדה המערבית", אמר אולמרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ