צה"ל ישלם 80 אלף שקל לפלסטיני חף מפשע שישב 171 יום במעצר

ע', בן 16, הואשם באונס מתנחלת בדרום הר חברון למרות שדי.אן.איי שנמצא בזירה לא תאם את שלו. רק עקב ביקורת ביהמ"ש, נפתחה שוב החקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחיר הרשלנות: צה"ל ישלם 80 אלף שקלים לע', רועה הצאן בן ה-16 מדרום הר חברון שהועמד לדין על אונס למרות שהיה חף מפשע, ולעורך דינו אכרם סמארה. ע' ישב במעצר 171 ימים, ושוחרר רק לאחר שבמהלך המשפט התברר כי החקירה שניהלו מחוז ש"י במשטרה והתביעה הצבאית לקתה ברשלנות חמורה.

כפי שפורסם ב"הארץ", במרץ בשנה שעברה עברה תושבת אחת ההתנחלויות בדרום הר חברון אונס אלים בידי שני צעירים, שהיו חמושים בסכין. השניים היכו אותה, אנסו אותה וגנבו את תיקה. בלשים שהיו באזור עצרו כמה חשודים לחקירה. המתלוננת זיהתה את ע' במסדר זיהוי.

בתביעה הצבאית החליטו להעמיד את ע' לדין, למרות שהאדם שנעצר ביחד עמו – על תקן שותפו לפשע - לא זוהה, וחרף העובדה שהדי.אנ.איי שנמצא בזירה לא תאם את שלו ומכשיר האייפון שנגנב ממנה לא אותר.

המשפט התנהל בבית המשפט הצבאי יהודה בפני השופט רס"ן אמיר דהאן. לאחר שמיעת ההוכחות, הצביע סנגורו של הנאשם, עו"ד סמארה, על החורים בתיק. השופט דהאן החליט לחרוג משיטת המשפט המקובלת בישראל, והורה לתביעה, לנוכח הקשיים בתיק, לפתוח שוב את החקירה. בסופו של דבר, אותר האייפון אצל שני אחרים, שבדיקת הדי.אנ.איי של אחד מהם אף תאמה את הממצאים בזירה. השניים הללו הועמדו לדין ומשפטם עדיין מתנהל. ע' שוחרר ממעצר באוגוסט.

בחודשים האחרונים ניהלו הצדדים משא ומתן על הסדר פיצויים, ובחודש שעבר נחתם הסכם פשרה בין צה"ל לבין ע', לפיו הוא עצמו יקבל 60 אלף שקלים, ואילו עורך דינו סמארה – 20 אלף שקלים. הפיצויים יבואו "מקופת האזור", דהיינו מהכספים שהמדינה גובה מפלסטינים ומותרים בשימוש רק בתחומי הגדה.

"אני מאוד שמח שהוא זוכה ושהאמת התגלתה בסוף ושהוא לא שילם עבור הפשע של האחרים", אמר ל"הארץ" עורך הדין סמארה, "סכום הפיצויים הוא טוב ואני מקווה שיעזור לו לשקם לו את חייו". מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בחודש שעבר אישר בית המשפט הצבאי ביהודה את ההסכם שגובש בין התביעה הצבאית לבין האזרח הפלסטיני המזוכה. בהתאם להסכם, ישולמו לאזרח פיצויים כספיים... משפטם של שני הנאשמים הנוספים שנעצרו בגין מעורבותם באירוע התקיפה עדיין תלוי ועומד בפני בית המשפט הצבאי. יובהר כי המקרה יתוחקר על מנת להפיק ממנו את הלקחים הדרושים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ