החיילים שומרים על הסמארטפון ובצה"ל לא יוכלו לצותת לשיחותיהם

סלקום נדרשה לספק מכשירים אחריהם תוכל מערכת הביטחון לעקוב, אולם החיילים מעוניינים לשמור על מכשיריהם ורק שליש הצטרפו לתוכנית החדשה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חצי שנה לאחר שצה"ל החליף את המכשירים הסלולאריים לאנשי הקבע לכאלו מרשת סלקום, מתברר כי יותר מ-65 אחוזים מהקצינים הזוטרים החליטו שלא להשתמש במכשיר סלולארי צבאי.

לפי החלטת צה"ל, קצינים המוגדרים ככאלו המשרתים ב"קבע ראשוני", מדרגת סגן משנה ועד לדרגת סרן, זכאים לקבל מכשיר סלולרי מדגם נוקיה סי-2 של רשת סלקום. מכשיר זהה מוצע גם לחיילים הנשארים בקבע מדרגת סמל ועד דרגת רב-סמל. עם זאת, בצה"ל החליטו כי אותם אנשי קבע לא יוכלו לשדרג על חשבונם את המכשיר המוצע לסמארטפון או לטלפון מתקדם אחר. הנימוק היה כי בצבא חוששים שחיילים ייכנסו לחובות כלכליים בגלל התשלום על המכשיר הסלולארי, שאינו תואם את משכורתם החודשית.

אך נוכח העובדה שרבים מבין אותם אנשי קבע כבר אוחזים בידם במכשיר סלולארי מתקדם, בין אם בגלל המהפכה בתחום התקשורת שהציעה חבילות ללא הגבלה במחיר קבוע ובין אם מסיבה אחרת, אחוז המצטרפים לתוכנית עומד כעת על כשלושים אחוזים בלבד.

חיילת עם טלפון ניידצילום: ניר כפרי

במקביל, בחודשים האחרונים נדרשו אנשי הקבע להחזיר את מכשירי המירס שברשותם, אותם מכשירים סלולאריים שהיו ברשות אנשי הצבא לפני סלקום – לידי החברה. בצה"ל איימו כי אנשי קבע שלא יעשו כן יידרשו לשלם קנס בגובה של כמה אלפי שקלים. המועד האחרון שניתן לאנשי הקבע להחזיר את מכשירי המירס הוא עד לסוף חודש פברואר, אך למספר יחידות בודדות ניתנה הארכה. משמעות הדבר היא כי בצה"ל מתבססים מעתה על מכשירי רשת סלקום הנמצאים ברשות הקצינים, וכי איש קבע שלא לקח את המכשיר הסלולארי שלו מרשת סלקום עד כה, ככל הנראה אוחז בידיו מכשיר סלולארי אחר.

קצין בכיר אמר ל"הארץ" לפני מספר שבועות כי לאור הנתונים המתגבשים, יש צורך לשנות את החוזה עם סלקום ולאפשר גם לאנשי הקבע הזוטרים לשדרג את המכשיר הסלולארי לסמארטפון כדי להפוך את העסקה לכדאית מבחינתם. ככל הידוע, דבר זה לא נעשה. כמו כן, כבר בחודש יולי פנה במייל צה"לי לכלל אנשי הקבע מפקד יחידת חושן, אל"ם אורי פרץ, והסביר מדוע ההצעה של סלקום עדיפה על זו של הוט מובייל וגולן טלקום בניסיון לעודד את הקצינים להישאר במסגרת חבילת הטלפון שמציע צה"ל לאנשיו.

המכרז להספקת הטלפונים הסלולאריים לאנשי הקבע נחשב לאחד הגדולים במשק הישראלי, ומוערך בכ-70 אלף מכשירים. יש לציין כי כחלק מהחוזה שחתמה סלקום עם צה"ל, כפי שפורסם ב"הארץ", היא נדרשת למערכת אבטחה מתקדמת, ולחיבור למערכות האזנה עצמאיות של צה"ל – שמאפשרות לצפות בנתוניהמתקשר למכשיר הסלולארי לצד זמני תחילת השיחה וסיומה. בנוסף, צה"ל דרש כי סלקום תעביר לידיו ולידי משרד הביטחון את פירוטי השיחות של עד 3,000 ימי השיחות בחודש, ללא חיוב. העובדה כי נכון לעכשיו מרבית אנשי הקבע הזוטרים אינם אוחזים במכשיר סלולארי של רשת "סלקום", מאפשרת למעשה מעקף של יוזמה זו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "במרץ 2012 קיימו צה"ל ומשרד הביטחון מכרז סלולאר חדש, שנועד לתת שירותי תקשורת מתקדמיםלאוכלוסיית משרתי הקבע. החלפת הטלפוניםלדרג הקבע הראשוני החלה לפני שבועות ספורים והתהליך בעיצומו. עד כה כשליש מאנשי הקבע מימשו את זכותם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ