הבנק העולמי: היחלשות הכלכלה הפלסטינית תימשך בשל הסגר הישראלי

בדו"ח שמתפרסם לקראת כנס המדינות התורמות לרשות, מתואר מצב מדאיג לפיו ההגבלות הישראליות לא מאפשרות למשק הפלסטיני להיות תחרותי דיו

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

הבנק העולמי קורא למדינות העולם לתת דעתן לא רק לבעיות פיננסיות מיידיות של הרשות הפלסטינית, אלא גם להיחלשות ארוכת השנים של הכלכלה הפלסטינית – שסיבתה הישירה לטענת מחברי הדו"ח היא מדיניות הסגר ומגבלות אחרות שמטילה ישראל. הדו"ח שמתפרסם היום (שלישי), לקראת ועידת המדינות התורמות לרשות שתתקיים בשבוע הבא בבריסל, משרטט תמונת מצב מדאיגה מאוד ואף צופה את המשכה של המגמה השלילית בנתונים הכלכליים - והשפעתה השלילית על הלכידות החברתית ועל הצעירים.

הדו"ח, שכותרתו "אתגרים פיסקאליים ומחיר כלכלי ארוך טווח", מסכם את המכשולים הפיסקאליים שאפיינו את השנה שעברה: פיגור בהעברת התרומות המובטחות לרשות, הוצאות גבוהות מהמתוכנן וגבייה נמוכה מהצפוי של מיסים, חובות גבוהים של הרשות לבנקים ולספקים, עיכוב העברת כספי המכסים מישראל לאוצר הרשות, פיגור בתשלום המשכורות וגלי שביתות ומחאות. מעבר למכשולים אלה, קובע הדו"ח כי הכלכלה הפלסטינית איבדה מכושר התחרותיות שלה כבר שנים רבות קודם לכן, ושלכך יהיו השפעות קשות בטווח הרחוק.

ההישגים הראויים לציון של הרשות בבניית מוסדות ותשתית ניהולית, כותבים מחברי הדו"ח, אינם מספיקים כדי לשנות לבדם את המגמה. הצמיחה הריאלית בתוצר הלאומי הגולמי (תמ"ג) הפלסטיני בשלושת הרבעים הראשונים של 2012 היתה 6.1% לעומת 11% ב-2010 ו-2011, ובעזה הצמיחה עומדת על 7.7% לעומת 15% בשנתיים שקדמו, ובגדה - 5.5% לעומת 9% בשנתיים שקדמו.

סניף של בנק המסחר והמימון ברמאללה, בחודש שעברצילום: רויטרס

נתונים כאלו, על אף הצניחה, נדמים חיוביים בהשוואה לקצב צמיחה במדינות אחרות ובהתחשב במשבר הכלכלי העולמי - ואכן נציגי ישראל בוועידת התורמות העלו אותם בעבר על נס. הדו"ח אינו מסביר במישרין את הסתירה בין הרושם הראשוני שמותירים נתוני הצמיחה לבין התמונה השלילית הכללית שהוא מצייר. אבל הוא מזכיר שהצמיחה בשנים עברו התבססה במידה רבה על הגידול במגזר הציבורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ