הרג הפלסטיני בחברון: החיילים נקלעו למצוקה וירו כדי להיחלץ

מהתחקיר הצבאי עולה שכוח המילואים נכנס למרדף במחנה הפליטים אל פוואר מבלי שבחן את השלכות הפעולה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים לוינסון

כוח המילואים שירה אתמול למוות בפלסטיני מחמוד טיטי, פתח באש כדי לפלס את דרכו החוצה ממחנה הפליטים אל פוואר דרומית לחברון לאחר שרכבו נתקע והוא נקלע למצוקה – כך קובע התחקיר הצה”לי.

על פי התחקיר, האירוע החל בסביבות השעה שמונה וחצי בערב כאשר יידו בקבוק תבערה ממחנה הפליטים לציר 60 העובר במקום, אך לא פגע באף רכב. בעקבות התקרית הוזעק למקום כוח מילואים מחטיבה חמש, המוצב כעת באזור. בבואם, החליטו מספר חיילים להיכנס עם רכב הדיפנדר שלהם לתוך מחנה הפליטים כדי לתפוס את מיידי בקבוק התבערה. אלא שבשלב מסוים הרכב נתקע. הפלסטינים שהבחינו בכך, החלו ליידות על הרכב אבנים.

מעיון בתצלומי הרכב, כפי שצולם על ידי אחד החיילים, עולה כי הוא ספג מטר כבד ביותר של אבנים - שהביא לניפוץ חלונותיו ממוגני הירי. הכוח, שנקלע למצוקה, החל לירות באוויר. עדי ראיה פלסטינים סיפרו אתמול כי הכוח ירה עשרות כדורים. בשלב מסוים נפגעו שלושה פלסטינים מאש החיילים, ואחד מהם – טיטי, בן 25 - נהרג.

הלוויתו של ההרוג מחמוד טיטי. לאחר שנטמן החלו 30 צעירים ליידות אבנים לעבר כוחות צה"ל שהגנו על הציר צילום: רויטרס

טיטי היה מוכר כפעיל חמאס שנהג לארגן פעילויות למען האסירים הפלסטינים. לאחרונה ישב בכלא הישראלי, ויומיים לפני שנהרג שוחרר ממעצר קצר בכלא של הרשות. עם זאת, לא ברור אם הירי בו היה מכוון או שהוא נפגע כחלק מהכאוס ששרר במחנה.

טיטי נטמן אתמול בלוויית המונים במחנה הפליטים. לאחר מכן החלו 30 צעירים ליידות אבנים לעבר כוחות צה”ל שהגנו על הציר. שוטר מג”ב נפגע באשכיו מיידוי אבן ופונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע. יש לציין, עם זאת, כי החשש שמקרי מוות בקרב הפלסטינים יהיו זרז להתלקחות כוללת בגדה לא מתממש בינתיים.

ביום שישי האחרון הובא למנוחות מוחמד עספור מהכפר עבוד, שמת שבועיים לאחר שכדור גומי פגע בראשו. הלווייתו עברה בשקט מוחלט. בצה”ל לא יודעים עדיין כיצד קרה שעספור נורה בראשו, אף שכדורי הגומי מיועדים לירי בפלג גוף תחתון בלבד.

מקור פלסטיני אמר ל”הארץ” כי מאחר ששני ההרוגים האחרונים מזוהים עם חמאס, לרשות אין עניין לארגן אירועים או לעודד מהומות בעקבות מותם. הג’יאהד האיסלאמי הוציא אתמול הודעה שבה הודיע כי ינקום על “ההוצאה להורג” של טיטי.

אירוע הירי בטיטי מלמד כי מדיניות ההבלגה שמוביל מפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, בהתמודדות עם האירועים האחרונים בגדה לא מגיעה עד לחיילי המילואים, המסתמנים כחולייה החלשה של הצבא בשטחים. אלון סבור כי הדרך הנכונה היא איפוק מרבי, פעולה בכוח גדול, תיעוד של המתפרעים ומעצרם בשעות הלילה ולא בזמן ההתפרעויות כדי להימנע מהרוגים. האופן שבו פעלו אתמול חיילי המילואים היה הפוך: כוח קטן הכניס את עצמו לתוך מרדף שמטרתו לא ברורה, מבלי להתייחס להשלכות הצפויות. במידת מה, האירוע מזכיר את כשלי צה”ל באינתיפאדה הראשונה: מרדף בתוך מחנה פליטים מסתבך, החיילים נכנסים ללחץ ומנסים להימלט תוך שימוש נרחב ברובה האמ-16.

אם בעבר התפישה היתה שחיילי המילואים המבוגרים פחות ששים אלי קרב ומאופקים יותר מעמיתיהם הצעירים, היום המצב התהפך. כוחות הסדיר עוברים אימונים רבים  להתמודדות עם אירועי הפרות הסדר המתרבים לאחרונה. התודעה בעניין זה התחדדה בצבא בעקבות האירוע שבו נהרג רושדי תמימי מהכפר נבי סלאח בנובמבר האחרון. באירוע ההוא כוח מילואים החליט על דעת עצמו לפזר הפרת סדר של עשרה אנשים. כאשר נגמרו להם האמצעים לפיזור הפגנות, הם התחילו לירות מנשקם האישי. מאחד הכדורים נפגע תמימי. למרות שפקודות הצבא מחייבות זאת, מפקד הפלוגה במקום לא דיווח למפקדיו על התקרית. בשל כך הוא הודח מתפקידו.

עד עתה, במסגרת ההכנות להסלמה בשטחים, עברו שליש מחיילי המילואים של הפיקוד הכשרה בהתמודדות עם הפרות סדר, ובצבא מנסים להדביק את הפער. השבוע, למשל, נערך תרגיל חטיבתי בחטיבת שומרון להתמודדות עם הסלמה, אליו הוזמנו כל מפקדי הגדודים ומפקדי הפלוגות במילואים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "ב-13 בפברואר התקיימה הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית סמוך לעבוד, צפונית מערבית לרמאללה. במקום התקהלו עשרות פלסטינים שיידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, אשר השיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנות. מספר ימים לאחר מכן התקבל דיווח אודות פלסטיני שנפצע מירי כדורי גומי בראשו במהלך הפרת הסדר והוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בישראל. לגבי האירוע שהתרחש אתמול, במהלך פעילות של כוח צה"ל באל-פוואר, התפתחה הפרת סדר אלימה וקשה, במהלכה יידו פלסטינים אבנים לעבר הכוח. במהלך האירוע נהרג פלסטיני ונפצעו מספר פלסטינים נוספים. הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי על ידי הסהר האדום בבית חולים. בשני המקרים נפתחו חקירות מצ"ח ועם סיומן יועברו ממציאן לבחינת הפרקליטות הצבאית".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ