ברמאללה אדישים לביקור אובמה, אך מקווים שיביא לשחרור אסירים

כשבוע להגעת הנשיא, עבאס ייפגש היום עם פוטין; שלטים בגדה קוראים לנשיא ארה"ב: תקדים לבוא למחסום קלנדיה - כדי שלא תעוכב

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

כשבוע לפני הגעתו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לירושלים ורמאללה, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) נחת במוסקווה וייפגש היום (חמישי) עם הנשיא ולדימיר פוטין. על פי הודעה שפרסם הקרמלין, שני המנהיגים ידונו בשיתוף פעולה בין הרשות לרוסיה, בנוסף להצגת העמדה הפלסטינית שקוראת למשא ומתן עם ישראל. ברשות אמרו כי מדובר בפגישה ראשונה בין פוטין לעבאס מאז ההכרה בפלסטין בעצרת הכללית של האו"ם.

גורמים פלסטינים אמרו כי עיתוי הביקור, זמן קצר לפני הגעת אובמה, אינו מקרי וייתכן שמסביר את האדישות הפלסטינית מביקור הנשיא האמריקאי. אתמול עודכנו הפלסטינים בעניין תוכניתו של אובמה לבקר בכנסיית המולד בבית לחם בנוסף להגעתו אל רמאללה.

גורם פלסטיני בכיר אמר בשיחה עם "הארץ" כי הנמכת הציפיות מהגעת אובמה למזרח התיכון נובעת מכך שפקידים אמריקאים שאיתם נפגשו הצוותים הפלסטינים שמכינים את הביקור הנמיכו ציפיות והודיעו כי הנשיא בא בעיקר להקשיב ולא להשמיע את דבריו. "אנחנו לא יודעים מה עוד לא שמעו האמריקאים בעניין הזה, והדברים הונחו על השולחן פעם אחרי פעם, אמר הבכיר. "לכן, אם יש כוונה אמיתית לפתרון, האמריקאים לא צריכים מידע נוסף מהפלסטינים".

שלט לקראת ביקור אובמה ברמאללה, אתמולצילום: אי-אף-פי

עם זאת, בקרב הפלסטינים יש אופטימיות זהירה בדבר התקדמות בסוגיית האסירים הפלסטינים. גורם פלסטיני בכיר המעורה בפרטים מסר בשיחה עם "הארץ" כי יש תקווה בקרב העוסקים בדבר שעם הגעתו של אובמה, תושג הסכמה לשחרור 123 אסירים הוותיקים שנשפטו לפני הסכמי אוסלו ועוד מספר מצומצם יותר של אסירות וכן האסירים שובתי הרעב. לדברי אותו גורם, משיחות המתנהלות בהנהגה הפלסטינית יש הערכה כי נוכחות אובמה תביא גם לשיפור המצב הכלכלי ברשות, שנמצאת על סף פשיטת רגל. יחד עם זאת הפלסטינים ציינו כי לא ניתן לדבר בשלב זה על הסכמה ישראלית לשחרור אסירים אך קיימת ציפייה שהדברים יתבהרו בימים הקרובים.

לפני כשבועיים דווח ב"הארץ" כי בפגישות שקיימו שני הבכירים הפלסטינים ד"ר סאיב עריקאת וד"ר מוחמד שתייה עם שר החוץ ג'ון קרי בוושינגטון, עלתה סוגיית האסירים וכן דרישה שהנשיא יהיה יותר מעורב בסכסוך, והדברים חודדו בפגישה שקיים עבאס עצמו עם קרי בסעודיה בשבוע שעבר. בהקשר הזה נודע כי הממשל לוחץ מאוד על הרשות הפלסטינית שלא תנקוט עוד צעדים חד צדדיים ובעיקר לא לפנות לבית הדין הבינלאומי נגד ישראל. הפלסטינים נענו לדרישה, בתנאי שהממשל יציג נוסחה מקובלת שתביא את הצדדים לשולחן המשא ומתן על בסיס הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'.

במסגרת מאמצי ההסברה יזמו שלושה צעירים פלסטינים קמפיין מיוחד שבו הכינו שלטי חוצות שנתלו בכביש הראשי החוצה את רמאללה ממחסום קלנדיה ועד למוקטעה. על השלט נראית תמונה של הנשיא אובמה ולידה כיתוב באנגלית :"הנשיא אובמה, אין צורך שתביא איתך את הטלפון החכם כי בפלסטין אסור להשתמש בדור השלישי של הטלפונים הניידים". בשלט אחר התבקש הנשיא להקדים את ביקורו בשעתיים, מחשש שיעוכב במחסום קלנדיה. זאת, כמסר על הצפיפות והעיכוב הרב שמהם סובלים הפלסטינים במחסום. מאהר עלאוונה, מיוזמי הרעיון, סיפר כי הוא וחבריו "חשבו מחוץ לקופסה כדי להעביר מסר פשוט וקליל לנשיא על החיים בצל הכיבוש הפלסטיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ