שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי

אחד מבכירי אנשי הדת בעולם האסלאמי הסוני, השייח' יוסף אל קרדאוי, יבקר ברצועת עזה בתחילת מאי. כך דיווח השר לענייני ואקף בממשלת החמאס, אסמעיל רדואן. לדברי רדואן שמבקר בימים אלה בקטאר הוא נפגש עם השיח' אלקרדאוי שהבטיח לו לבקר ברצועה ובכך ייענה להזמנת ראש הממשלה הפלסטיני, אסמעיל הניה.

אל קרדאוי, יליד מצרים בן 87, נחשב לאחד ממנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" במצרים שנרדף על ידי השלטונות במשך עשרות שנים עד שהחליט לעזוב את המדינה בתחילת שנות ה-60 והשתקע בקטאר. הוא נושא בתואר ד"ר בשריעה האסלאמית ו"עאלם", אחד התיאורים הבכירים ביותר לאנשי הדת האסלאמיים.

הביקור בעזה מהווה פרק נוסף בהתקרבות בין החמאס לתנועת האחים המוסלמים וגם לנסיכות קטאר, שהיתה מבין המדינות הבודדות שהכירה בשלטון החמאס ברצועה. הדבר בא לידי ביטוי בביקור של הנסיך חמד בן חליפה ברצועה באוקטובר 2012. 

אל קרדאויצילום: רויטרס

בעבר התבטא אל קרדאוי נגד ביקור מוסלמים שאינם פלסטינים במסגד אל-אקצא בירושלים, מאחר שהמסגד נמצא תחת שליטה ישראלית. את הדברים אמר לאחר שבכירים ממצרים וירדן, בהם גם נסיכים מבית המלוכה, ביקרו במסגד. ההנהגה הפלסטינית ואנשי הווקף התנגדו לעמדתו, וטענו כי כל ביקור מצד מוסלמים בהר הבית תוך תיאום עם הווקף מהווה תמיכה במאבק של הפלסטינים למען עצמאותם.

השבוע חזרה סוגיה זו לכותרות. אגודת מדעני האיסלאם בעזה הודיעה כי חל איסור על מי שאינו מתגורר בגדה המערבית לבקר בירושלים ובאל-אקצא, כל עוד ישראל שולטת על המתחם. מופתי פלסטין, השייח מוחמד חסין, השיב בהודעה מנגד, לפיה עמדת האגודה בעזה אינה משקפת את המציאות וכי ביקור במתחם אינו מהווה נורמליזציה.

אל קרדאוי נכנס לתודעה הערבית העולמית בערוץ אלג'זירה, שם התארח באופן קבוע בתוכניות שדנו בענייני דת וחברה בנוסף לסוגיות פוליטיות ומדיניות מובהקות. אל קראדוי היה מבכירי אנשי הדת בעולם הסוני האסלאמי שפסק לטובת פעולות ההתאבדות במסגרת מאבק הפלסטינים נגד ישראל. בשנים האחרונות ובעיקר מאז תחילת המשבר בסוריה עמדותיו המדיניות הפכו שנויות במחלוקת. הוא זכה לביקורת נוקבת גם מאנשי דת מוסלמים שראו בו כשליח של נסיכות קטאר ומיישם את מדיניותה התואמת את השקפות המערב.

בכיר החמאס ד"ר מחמוד א-זהאר הכחיש היום דיווחים בתקשורת המצרית לפיהם שלושה מבכירי הזרוע הצבאית של ארגונו היו מעורבים בפיגוע נגד בסיס משמר הגבול המצרי. הפיגוע אירע באוגוסט 2012, בו נרצחו 16 שוטרים מצרים.

בראיון לסוכנות הידיעות המצרית אמר א-זהאר כי מערכת היחסים בין החמאס לשלטונות המצריים לא תיפגע כתוצאה מפרסומים "כוזבים ומסיתים". המגזין המצרי אל אהראם אל ערבי דיווח בגיליונו האחרון כי שלושת הבכירים המעורבים בפיגוע הם איימן נופל, בכיר הזרוע הצבאית של הארגון שהיה כלוא במצרים והצליח לברוח במהלך המהפכה המצרית בינואר 2011. עמו הוזכר שמו של ראיד אל עטאר, שנחשב למהנדס פעולת החטיפה של החייל גלעד שליט. בכיר החמאס השלישי ששמו הוזכר הוא מוחמד אבו שמאלה. על פי הדיווח השלושה היו שותפים לפיגוע כנקמה על החלטת שלטונות מצרים לפגוע במנהרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ