פיגוע בשומרון |

פעוטה נפצעה אנושות בעקבות יידוי אבנים

אם ובנותיה נפגעו כתוצאה מיידוי אבנים לעבר כביש סמוך לאריאל. בתקרית אחרת נפצע צעיר פלסטיני קשה מאש צה"ל, לאחר שהשליך בקבוק תבערה

פעוטה בת שנתיים נפצעה הערב (חמישי) באורח אנוש בתאונת דרכים שנגרמה כתוצאה מיידוי אבנים בצומת גיתי אבישר סמוך לאריאל. היא הובהלה לבית החולים שניידר בפתח תקווה כשהיא מורדמת ומונשמת. בתקרית נפגעו גם אמה, בת 32, ושתי אחיותיה.

התאונה אירעה בסביבות השעה 18:30, עם קבלת דיווח על מכונית שנסעה מאחורי משאית והתנגשה בה. נהג המשאית העיד כי בלם לאחר שאבן פגעה ברכבו. כוחות צבא עורכים סריקות במקום בניסיון לאתר עקבות או סימנים אחרים לאשר אירע.

בקדמת המכונית ישבו האם ובתה בת השנתיים, אשר היתה בכסא בטיחות. הפעוטה נפגעה פגיעה רב מערכתית ובראשה. היא חולצה מהמכונית כשהיא מחוסרת הכרה וללא דופק, ונותחה הערב בבית החולים שניידר. האם וילדה בת 6 שישבה במושב האחורי נפצעו פצעים בינוניים בתאונה. הילדה השלישית, בת 4, נפצעה באורח קל עד בינוני. 

זירת התאונהצילום: הצלה יו"ש

לאחר התאונה נערכה במקום עצרת מחאה של תושבי ההתנחלות שבה מתגוררת המשפחה שנפגעה. הנוכחים מתפללים לרפואתה של הפעוטה.

זמן קצר לפני התקרית השליכו פלסטינים אבנים לעבר כלי רכב שנסעו על הכביש במקום. בתחילה פגעו האבנים בשני אוטובוסים. אחד הנהגים נפצע באורח קל ושני נוסעים נפצעו באורח קל מאוד.

זירת האירוע

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר בעקבות הפיגוע כי "המדיניות העקומה שמתעקשת לא לראות בידוי אבנים טרור אלא הפרות סדר, היא הפקרות מוחלטת". הוא הוסיף כי בחודשיים האחרונים גברו ידויי האבנים "שלא זכו לתגובה עקב הגבלות הפוליטיקאים על צה"ל. הגיע הזמן להפנים: אבן עלולה להרוג. יש להתייחס אל יידוי האבנים כאל טרור".

בתקרית נוספת בגדה נפגע הערב צעיר פלסטיני מאש כוחות צה"ל סמוך לטול כרם ונפצע באורח קשה. לפי הצבא, שני פלסטינים השליכו מספר בקבוקי תבערה סמוך לעמדת צה"ל באזור, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כוח צבאי שהיה במארב במקום החליט לפתוח באש לכיוונם של הפלסטינים וירה לעבר אחד ממשליכי בקבוקי התבערה. הכוח דיווח אחד מהשניים נפגע. לפי דיווח פלסטיני, חמזה חאלוב, בן 18, נפגע בחזהו. מהממצאים הראשוניים עולה כי הכוח פתח באש בהתאם להוראות הפתיחה באש בפיקוד המרכז, אמר הגורם הצבאי.

הצעיר פונה לבית החולים ת'אבת ת'אבת בטולכרם. מנהל בית החולים, חאלד סאלח, מסר כי מצבו של הצעיר קשה מאחר והוא נפגע בריאות. מצבו של חאלוב מוגדר קשה אך יציב. עדי ראייה טענו כי לא היתה לכוח סיבה מוצדקת לפתוח באש לעברו. 

זוהי תקרית הירי השנייה השבוע. ביום שלישי האחרון נורה ונהרג פלסטיני נוסף, מחמוד טיטי, במהלך עימותים במחנה הפליטים אל-פוואר, דרומית לחברון. לפי התחקיר הראשוני שנעשה בעקבות המקרה, כוח מילואים פתח באש בניסיון לפלס את דרכו החוצה ממחנה הפליטים, לאחר שהג'יפ בו נסע נתקע, ואילו פלסטינים החלו ליידות אבנים על הרכב.

בתקופה האחרונה מצביע שירות הביטחון הכללי על עלייה במספר האירועים האלימים בגדה המערבית. לפי נתוני השב"כ שסיכמו את חודש פברואר, ישנה עלייה של 70 אחוזים במספר הפיגועים – בעיקר יידוי בקבוקי תבערה – בהשוואה לחודש הקודם. בפברואר נרשמו 139 מקרים של השלכת בקבוקי תבערה, לעומת 83 בחודש ינואר.  

ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, התייחס היום בכנס הרצליה למציאות בגדה המערבית ואמר כי "כולנו רואים את הבועות שעולות ומבעבעות מהרחוב הפלסטיני בחודשים האחרונים". כוכבי הוסיף ואמר כי "המצב הכלכלי הוא מניע מרכזי בסוגיה הזו, לצד סוגיית האסירים שמייצרת דלק שגורם לבערה". כוכבי ציין כי פעולות "תג מחיר" בגדה והקיפאון בתהליך המדיני מביאים לההתעוררות בגדה. "כל אלו", אמר, "יוצרים בעבוע ותסיסה, וראינו אותם בעוצמתם, אם כי בעוצמה מוגבלת. רוב האירועים לא חרגו מ-4,000 איש, וככל שאנחנו מצויים בהוויה הפלסטינית, אנחנו מעריכים שהאנרגיות והעוצמות, בוודאי למי שמדבר על אינתיפאדה שלישית, אינן קיימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ