אובמה מבטיח ערב ביקורו: נשק גרעיני איראני הוא קו אדום, נפעל שזה לא יקרה

נשיא ארה"ב אמר בראיון לערוץ 2 כי טהראן זקוקה לשנה כדי לייצר נשק גרעיני. לדבריו, אם ייכשלו המאמצים הדיפלומטיים - יהיה מוכן לפעול בדרכים אחרות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה אומר ערב ביקורו בישראל כי "התחמשותה של איראן בנשק גרעיני היא קו אדום מבחינת ארצות הברית". בראיון לערוץ 2 ששודר הערב (חמישי) ציין אובמה כי יבהיר בפגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שאם המאמצים הדיפלומטיים לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית ייכשלו הוא יהיה מוכן לפעול בכל הדרכים האחרות כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

"אני הבעתי בבהירות רבה את דעתי בעניין התחמשותה של איראן בנשק גרעיני", אמר אובמה בראיון, "זה קו אדום מבחינתנו, זה משהו שלא יהיה מסוכן רק לישראל אלא גם לעולם כולו, לאינטרסים של הביטחון הלאומי של ארצות הברית".

אובמה ציין כי המודיעין האמריקאי מעריך שאיראן זקוקה לשנה ואולי אף יותר כדי לייצר נשק גרעיני, מרגע שתחליט לעשות זאת. הוא התקרב מעט לעמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כאשר ציין שעמדתו העקרונית היא "שסוגיית היכולת הגרעינית של איראן" נוגעת לביטחון הלאומי של ארצות הברית ולא רק לביטחון ישראל. בכך חידד אובמה את עמדתו כי האיום אינו רק פצצה גרעינית איראנית אלא עצם השגת היכולת לבנות פצצה כזו. 

הנשיא האמריקאי הבהיר כי עדיין קיים חלון זמן למציאת פתרון דיפלומטי למשבר הגרעין האיראני, אולם חלון זמן זה אינו אינסופי. "אם נוכל לפתור את זה באמצעות דיפלומטיה זה יהיה לטובת כולם - ישראל, ארצות הברית, העולם ואיראן", אמר אובמה. "אבל אנחנו כמובן לא רוצים להכריע בשלב מאוחר מדי". 

אובמה ציין כי הסנקציות פוגעות בצורה קשה בכלכלתה של איראן אולם עדיין לא הביאה את המשטר האיראני לשנות כיוון בנוגע לתוכנית הגרעין. "אבל אני חושב שהם מכירים בעובדה שיש מחיר כבד למסלול שהם ממשיכים ללכת בו, ושיש דלת פתוחה אחרת", אמר אובמה.

"לכן, כשאני אדבר עם ביבי על הנושא הזה המסר שאעביר לו יהיה - אם נוכל לפתור את זה בדרכים דיפלומטיות, זה פתרון יותר בר קיימא. אבל אם לא - אני עדיין שומר את כל האופציות על השולחן. כשאני אומר שכל האופציות מונחות על השולחן, פירושו שכל האופציות על השולחן, ולארצות הברית יש יכולות נרחבות".

אובמה נשאל האם הוא יהיה מוכן בבוא העת להורות על תקיפת מתקני הגרעין של איראן. "כשאני אומר שאנחנו מתכוונים למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני, פירושו שאנחנו נפעל בכל האפיקים כדי להבטיח שזה לא יקרה", השיב הנשיא האמריקאי' "אני חושב שהממשלה שלי מוכנה לקשת שלמה של דרכי פעולה אפשריות".

אובמה הכחיש כי יש מתיחות ביחסים בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. לכל אורך הראיון הוא הקפיד לכנות את נתניהו בשם "ביבי"' וציין כי נפגש עמו יותר מעם כל מנהיג זר אחר. "יש לנו מערכת יחסים עניינית ומצויינת", אמר, "הוא מאוד ישיר איתי לגבי עמדותיו ואני מאוד ישיר איתו לגבי עמדותיי".

הנשיא האמריקאי דחה את הפרסומים הרבים בתקשורת בארבע השנים האחרונות על התבטאויותיו נגד נתניהו בשיחות סגורות, וטען כי מדובר "בנושאים שהתקשורת אוהבת להתעסק איתם ושפרשנים פוליטיים אוהבים לכתוב עליהם". אובמה הדגיש כי "יש לקחת את הדיווחים האלה עם גרגיר של מלח". עם זאת, אובמה הודה כי היו בארבע השנים האחרונות מתיחויות בין הממשלות, שנבעו מהשקפות שונות של "ממשלת מרכז-שמאל בארה"ב" מול "ממשלה שמרנית יותר בישראל" ולא מיחסים אישיים רעועים בינו לבין נתניהו. 

גם בראיון המשיך אובמה להוריד ציפיות בכל הנוגע למעורבות אמריקאית בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני בתקופה הקרובה. הוא ציין כי מטרת ביקורו בישראל היא בעיקר להקשיב למה שיש לנתניהו ולנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) להגיד. "אני רוצה לדעת מה החזון שלהם ולאן הם רוצים ללכת", אמר אובמה.

הנשיא האמריקאי הדגיש עם זאת כי הוא סבור שהשגת הסכם שלום הינה אינטרס של הישראלים והפלסטינים כאחד. הוא הדגיש כי השינויים בעולם הערבי גרמו לכך שישראל אינה יכולה להמשיך ולהישען על כמה שליטים יחידים אלא צריכה להיות מסוגלת לדבר עם הציבור הערבי. "אומר לאבו מאזן שמהלכים חד צדדיים באו"ם, שמטרתם לעקוף את ישראל לא יעבדו", ציין אובמה, "לנתניהו אני אומר שזה צריך להיות האינטרס שלו לחזק את הגורמים המתונים ברשות הפלסטינית ולוודא שהוא בוחן נושאים כמו הבנייה בהתנחלויות דרך העדשה של האם זה מקשה או מקל על המתונים הפלסטינים לשבת לשולחן המשא ומתן". 

כשנשאל האם הוא מעוניין שישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות כדי לאפשר את חידוש המו"מ עם הפלסטינים התחמק הנשיא האמריקאי מתשובה ישירה. "אני חושב שעברנו את הנקודה שבה צריך לדבר על תנאים מוקדמים", אמר, "כולם יודעים מה צריך לקרות כדי שיקומו כאן שתי מדינות. הפלסטינים צריכים להרגיש שיש להם ארץ משלהם, אוטונומיה, ויכולת למשול ולשגשג ושהם מממשים את זכותם להגדרה עצמית. מנגד, הישראלים צריכים להרגיש שהדבר הזה לא בא על חשבון הביטחון שלהם".

סוגיה נוספת שעלתה בראיון היא שחרורו של המרגל היהודי-אמריקאי ג'ונתן פולארד. אובמה לא דחה על הסף את האפשרות שפולארד ישתחרר, אולם הדגיש שאינו מעוניין לפעול בניגוד להליכים המקובלים בארצות הברית. "מערכת המשפט האמריקאית מאפשרת בחינה תקופתית (של תקופת המאסר, ב"ר) כדי לאפשר לו באופן פוטנציאלי להשתחרר", אמר אובמה.

ככל הנראה התכוון הנשיא האמריקאי לעובדה שבשנת 2015 יגיע המועד בו נקבע שמערכת המשפט האמריקאי תבחן את המשך מאסרו של פולארד. "אני כנשיא מנסה לפעול לפי הנהלים, ולכן אין לי כוונה לשחרר את פולארד באופן מיידי", הוסיף, "אבל מה שאני כן מתכוון לעשות הוא לוודא שכמו כל אזרח אמריקאי אחר הוא יזכה לבחינה תקופתית של תקופת מאסרו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ