משוחרר שליט שנעצר מחדש יגורש לעזה בהסכמתו

איימן שראונה חתם על העסקה בעודו מאושפז במצב קשה. ההסכם מנטרל מוקד התלקחות מחודש בגדה, אולם צפוי לעורר ויכוח פנים-פלסטיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איימן שרואנה, ממשוחררי עסקת שליט ששובת רעב כשבעה חודשים במחאה על מעצרו מחדש, הסכים להצעת רשויות הביטחון להיות מגורש לעזה לתקופה של עשר שנים. הוא חתם על ההסכם היום (ראשון) בעודו מאושפז במצב קשה בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע זה כחודש. שרואנה דחה את ההצעה המקורית שהוגשה לו - להיות מגורש למצרים.

אחיו, ג'יהאד שראונה, אישר ל"הארץ" שעורך הדין ג'וואד בולוס, מנהל המחלקה המשפטית במועדון האסיר הפלסטיני, הוא שקישר בין רשויות הביטחון לבין אחיו. "הארץ" לא הצליח להשיג את תגובת בולוס לגבי תפקידו בתיווך ופרטי העסקה. תפקיד מועדון האסיר הפלסטיני במשא ומתן צפוי לעורר מחלוקות פנים-פלסטיניות חריפות.

שביתת הרעב הממושכת של שראונה ושל סאמר עיסאווי, משוחרר אחר שנעצר בשנית, הציתה גל של הפגנות סולידריות בגדה המערבית בחודש שעבר, והיו שחשבו שגל זה יתפתח לאינתיפאדה שלישית. גירושו בהסכמה לעזה והפסקת שביתת הרעב מנטרלים פוטנציאל חדש של התלקחות בגדה המערבית, אם מצבו היה ממשיך להידרדר ואם היתה מתקבלת, כצפוי, החלטה להשיבו לרצות את תקופת המאסר המקורית (28 שנה). תקופת המאסר נפסקה לו בגין הרשעתו במעורבות בפיגוע בבאר שבע. במשך כל חודשי שביתת הרעב לא הורשה שרואנה לקבל ביקורי משפחה, וכשלא אושפז במרפאת השב"ס או בבית חולים – הוחזק בבידוד.

שירות הביטחון הכללי הודיע הערב כי שראונה הגיש בימים האחרונים בקשה לצאת לרצועת עזה למשך עשר שנים, וזאת במקום חזרתו לכלא הישראלי לריצוי יתרת עונשו. בהודעת השב"כ נכתב כי בהסכמת הארגון וצה"ל ועל דעת הפרקליטות, "אושרה בקשה זו ונקבע שלאחר עשר השנים יוכל לחזור לשטח אם יתחוור כי לא חזר לפעילות טרור".

מחר (שני) ועדת השחרורים הצבאית היתה אמורה לתת את החלטתה באשר לבקשת הפרקליטות הצבאית להשיבו למאסר. הוועדה התמהמהה כמה חודשים במתן ההחלטה, ובחודש האחרון דחתה פעמיים את הישיבות שנקבעו. בשבוע שעבר ביקש שב"ס שהישיבה תתקיים בבית החולים. "נסיעתו לבית המשפט (עופר) וחזרתו לבית החולים עלולה לסכן את בריאותו...בנוסף לשלומו והמשמעויות הלאומיות הפוליטיות", נכתב בבקשה למפקד בית המשפט הצבאי, שהגיעה ל"הארץ". נראה כי ניסוח זה מאשר שהרשויות הישראליות מודאגות מההשלכות שיהיו להידרדרות במצבו.

איימן שראונהצילום: אתר פאנט

שראונה, ששוחרר באוקטובר 2011, נעצר בשנית בסוף ינואר 2012. הוא הראשון מבין 14 משוחררי שליט שנעצרו בשנית בשנה שעברה, מתוכם חמישה שנשפטו לעונשי מאסר ממושכים. הפרקליטות הצבאית טענה שהוא שב לפעילות אסורה. כמו במעצר מנהלי, הטענות התבססו על ראיות חסויות, שלא הוא ולא עורכי דינו רשאים לראות ולהתמודד עמן. עם מעצרו של שראונה התברר שבמקביל למשא ומתן על שחרור שליט, הפרקליטות הצבאית ביצעה תיקונים בצו לענייני הביטחון שנוגע לשחרור אסירים על-תנאי. תיקונים אלו נועדו להקל על החזרתם לכלא של משוחררי שליט לכל תקופת המאסר המקורית.

במשך השנה האחרונה ייצגה עו"ד אחלאם חדאד את שראונה בפני ועדת השחרורים. יחד עם עו"ד נרי רמתי עתרה לבג"ץ בבקשה לבטל את סעיפי הצו הצבאי המאפשרים החזרתם לכלא של המשוחררים על סמך ראיות חסויות וללא שיקול דעת של ועדת שופטים צבאיים. חדאד ורמתי טענו שהסעיפים האמורים מנוגדים לעקרונות משפט הוגן.
בג"ץ מחק את העתירה בנימוק של אי-מיצוי הליכים. חדאד ורמתי אמרו היום ל"הארץ" שהם לא היו מעורבים במשא ומתן על גירושו ואין להם חלק בו. בכוונתם לבוא מחר לישיבת הוועדה, כדי להמשיך בהליך המשפטי ובמאבק לשינוי הצו.

בהודעה רשמית של מועדון האסיר משעות הצהריים נמסר כי העברת שראונה לעזה מסורוקה צפויה בשעות הקרובות. הגירוש – גם אם לעזה – מעורר מחלוקת פנים-פלסטינית ומתיחות בקרב הארגונים הפלסטיניים השונים שמייצגים אסירים.
השר לענייני אסירים, עיסא קראקע, אמר לעיתונות שהוא מתנגד לגירוש, ושמדובר בסחיטה פוליטית. לדבריו כבר בינואר הציעה ישראל לגרש את שראונה ואת עיסאווי, אך הרשות סירבה להצעה. במשפחתו של שראונה אמרו אתמול כי בשל החשש לחייו הם תומכים בצעדו, ושבסופו של דבר ההחלטה היתה בידיו.

אחותו של עיסאווי, תושב מזרח ירושלים, שגם הוא ממתין להחלטת הוועדה הצבאית, אמרה בשבוע שעבר כי הוא דחה את ההצעה להיות מגורש. שב"כ ושב"ס לא השיבו לשאלת "הארץ" אם העסקה שהוצעה לשראונה ולעיסאווי מוצעת גם לאחרים שנעצרו בשנית - ושאינם שובתים רעב.

בשנה שעברה הצליח העציר המנהלי ח'דר עדנאן להביא לשחרורו אחרי שביתת רעב ממושכת, ובעקבותיו ניסו עצירים אחרים לנקוט אמצעי זה. העצירה המנהלית הנא שלבי גורשה במארס 2012 לעזה, אחרי 44 ימי שביתת רעב. ארגונים למען אסירים האשימו את בולוס ומועדון האסיר שהם דחפו אותה להסכים לגירוש, אך הם דחו טענה זו ואמרו ששלבי החליטה על מעבר לעזה לשלוש שנים, מרצונה החופשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ