חייל צה"ל הורשע בגרימת מותו ברשלנות של פלסטיני

הכוח ביקש למנוע מפועלים לעבור דרך פירצה בגדר ההפרדה ופתח באש בניגוד להוראות. החייל, שהודה במסגרת הסדר טיעון, ימשיך לצאת לאפטרים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

חייל צה"ל הורשע הבוקר (שני) בגרימת מוות ברשלנות לאחר שירה לעבר עודאי דרוויש, פועל פלסטיני לא חוקי שנהרג בחודש ינואר האחרון בדרום הר חברון.

כתב האישום שהוגש נגד הלוחם, סמל-ראשון המשרת בפיקוד העורף, מתאר את שאירע באותה שבת לפני כחודשיים, אז הגיעה קבוצה גדולה של פלסטינים לפרצה בגדר ההפרדה, שמוכרת כנקודת מעבר של פועלים פלסטינים לא חוקיים מהגדה המערבית לישראל. לפי כתב האישום, מפקד הפלוגה בגדוד פיקוד העורף, והלוחם, ששימש כקשר שלו, הבחינו מבעוד מועד בפלסטינים והחליטו כי ינסו למנוע מהם מלעבור דרך הפרצה לשטח ישראל.

הם ירדו מהג'יפ בו נסעו באותה העת במסגרת סיור שגרתי, במרחק של עשרות מטרים מהפרצה, מוסיף ומפרט כתב האישום, והתקדמו כשהם צועדים בתעלת ניקוז נמוכה ומוסתרת, עד שהבחינו בפלסטינים. אז עלו השניים מכיוון תעלת הניקוז, כשהם מפתיעים את הפלסטינים וצועקים לעברם שיעצרו, הן בעברית והן בערבית. מתיאור המקרה עולה כי "השניים לא הבחינו בדבר מה שיגרום להם להסיק כי קבוצת השוהים הבלתי חוקיים אינה קבוצה תמימה", לשון כתב האישום. חרף זאת, הקצין והלוחם דרכו את הנשק "בהפגנתיות", כך לפי כתב האישום, מפקד הפלוגה ירה ארבעה כדורים לאוויר, ואילו הלוחם ירה כדור אחד לעבר אזור הברך של עודאי דרוויש, אך פגע במותנו – מה שבהמשך הביא למותו. הירי, קובע כתב האישום, בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש, ולכן נקבע כי במעשיו גרם למותו ברשלנות של דרוויש.

מבצע לאיתור שב"חים פלסטיניםצילום: ניר כפרי

גדוד פיקוד העורף שהה בגזרת דרום הר חברון כחודשיים לפני התקרית. טרם פעילותם, הועבר לחיילים תדריך פלוגתי, בו הוסבר כי "אין לבצע כל ירי לעבר שוהים בלתי חוקיים שאין במטרתם לפגע". עוד הונחו החיילים כיצד לזהות קבוצת פועלים לא חוקיים – למשל באיתור של "רכב קולט", שאמור לאסוף את הפלסטינים ולקחתם למקומות עבודתם. מעדות שהגיעה ל"בצלם" לאחר התקרית עולה, כי אכן היה בנמצא רכב כזה, שאפילו הצליח לאסוף חלק מהפלסטינים ולמלטם לשטח ישראל. עד הראייה לתקרית אף סיפר לתחקירני הארגון כי הכוח פתח באש כאשר היה במרחק קצר של עשרות מטרים בלבד ממנו, וכי קליעי החיילים פגעו בקרקע סביבו.

נתיחה שנעשתה בגופתו של דרוויש לאחר מותו גילתה כי קליע בודד שחדר לגופו באזור מותנו השמאלית הוא זה שהביא למותו. מדובר בקליע ירוק, המסמן תחמושת ייעודית לקלעים – בדיוק זו בה השתמש הלוחם. בשבועות האחרונים התגבש הסדר טיעון בין התביעה הצבאית לסנגוריו של הלוחם. תחילה הסתמן כי יואשם בהריגה, אך לאחר מגעים שהתקיימו בין הצדדים הוחלט להאשימו בגרימת מוות ברשלנות בלבד, זאת בהתאם להודאתו. גם עבור מפקד הפלוגה מתנהל הליך של שימוע לקראת הגשת כתב אישום.

היום, בעת דיון הקראת כתב האישום של הלוחם, הרשיעו בית הדין הצבאי ביפו בעבירה זו, והוחלט כי מעצרו יימשך עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו. בהחלטת בית הדין בראשותה של אל"ם אורלי ירון, נקבעו גם התנאים בהם ישהה הלוחם: ייצא לאפטר בכל יום שלישי, וכן לחופשת סוף שבוע החל מיום חמישי ועד ליום ראשון. בנוסף, הלוחם שהורשע בגרימת מוות ברשלנות ייצא לחופשה בת שבוע לרגל חג הפסח. עוד הוחלט על הארכת צו איסור הפרסום הנוגע לפרטים מזהים של הלוחם עצמו.

סנגורו של הלוחם, עו"ד יחיאל לאמש, אמר כי "מדובר באירוע שהוא בתחום האפור. אנחנו, משיקולים של כדאיות ושקילת סיכויים מול סיכונים, העדפנו לסיים את התיק בהסדר, שלשיטתנו הוא סביר, עם כל הצער שבדבר. מדובר בפעילות בקו התפר, מול אוכלוסיה שמזוהה בדרך כלל עם ארגוני טרור. הנסיבות של האירוע גובלות בתחום האפור ואחרי הכל, הנאשם החליט לקחת אחריות ולסיים את הפרשה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ