ג'ף גולדברג: "אובמה הוא הנשיא היהודי ביותר שהיה לארה"ב"

העיתונאי האמריקאי המקורב לנשיא, מדבר על הביקור הקרוב: "בעיני אובמה, זו הכרה בקשר של העם היהודי לארץ ובכך שהציונות היא עניין צודק"

ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט

ג’ף גולדברג הוא אחד העיתונאים רבי ההשפעה בארצות הברית. בעבר כתב עבור הניו יורקר, אבל מאז 2007 הוא הכתב המוביל של המגזין אטלנטיק. גולדברג, אשר עלה בבחרותו ארצה ואף שירת בצה”ל, מרבה לעסוק במדיניות החוץ האמריקאית, במזרח התיכון ובישראל. הוא בעל מהלכים בבית הלבן ובעל היכרות טובה מאוד עם הנשיא ברק אובמה, שאותו ראיין כמה וכמה פעמים. אין זה מקרי אפוא שהוא נתפש בוושינגטון כבר-סמכא שאין שני לו בכל הנוגע ליחסים שבין ארצות הברית, נשיאה, היהודים ומדינת היהודים. רגע לפני שיעלה על המטוס שיביא אותו ארצה, גולדברג מסביר לקוראי “הארץ” מדוע ברק אובמה יגיע לכאן מחר ומה עשויות להיות ההשלכות של הביקור הנשיאותי.

ג’ף גולדברג, אתה מכיר את הנשיא אובמה היטב. מבחינתו – למה ישראל? למה עכשיו?

הנשיא התעייף מאוד מהביקורת החוזרת על כך שלא נסע לישראל בכהונה הראשונה שלו. נמאס לו לשמוע את הטענה הכוזבת שהוא לא אוהב את ישראל, או אדיש כלפי ישראל או אפילו עוין את ישראל. לכן, כאשר הצוות שלו דן בתוכנית הנסיעות הנשיאותיות לשנת 2013, הנשיא עצמו הוא שהעלה את ישראל לראש הרשימה. רומני אמר שהמסע הנשיאותי הראשון שלו יהיה לישראל? אובמה מקיים את הבטחת הבחירות של רומני.

בכך הוא גם מתקן את הרושם השגוי שנוצר כאשר בנאום קהיר הוא קשר את ההצדקה לקיום ישראל עם השואה. הוא עומד לבקר בהיכל הספר ולראות את המגילות הגנוזות כדי להכיר בקשר בין העם היהודי לבין ארץ ישראל. הוא עומד לבקר בקבר הרצל כדי להכיר בכך שהרצל צדק והציונות היא עניין צודק. הוא עומד לומר לישראלים שהוא מזדהה עם הסיפור הבסיסי שלהם.

אובמה בסדר פסח בבית הלבן. גולדברג: "הוא חושב שהקיצוניים הלאומיים והדתיים גרמו לישראל לאבד את דרכה"צילום: הבית הלבן

השאלה הגדולה היא האם אובמה באמת בא לעשות איתנו אהבה או האם הוא בא לעשות איתנו מלחמה?

קודם אהבה ואחר כך מלחמה. הנשיא אובמה הקשיב היטב לדברים שהנשיא קלינטון אמר לו. אני מאמין שהוא מבין עכשיו שהישראלים הם אנשים פגועים ובודדים ונוירוטים שיש להם בעיית קיום אמיתית ועל כן הם מאוד זקוקים לאהבה. אובמה לא יחבק אתכם כפי שקלינטון חיבק אתכם כי הוא לא קלינטון והוא לא מחבק אף אחד. אבל בדרכו שלו הוא יעשה כמיטב יכולתו כדי לומר לכם: אני אוהב אתכם. אני מבין את מה שאתם ואני מעריץ את מה שעשיתם. בכך אובמה ייצור את המרחב שיאפשר לו להילחם במדיניות ישראלית אשר נראית לו מוטעית ואשר להערכתו מסכנת את עתיד ישראל ואף פוגעת בארצות הברית. אובמה של הכהונה הראשונה לא בא לישראל ודרש את הקפאת ההתנחלויות. אובמה של הכהונה השנייה בא לישראל כדי שיוכל בעתיד לדרוש את הקפאת ההתנחלויות.

נשמע את הדרישה הזו בקולו שלו? בנאומו בירושלים הוא ידבר נגד הכיבוש וההתנחלויות?
אני מאמין שבנאום בבנייני האומה הנשיא אובמה ינסה לעשות שני דברים. מצד אחד הוא יאמר לישראלים וליהודים שהוא חש קרבה אליהם ואל המסורת שלהם ואל מה שחוללו בארץ. סיפור פסח הוא סיפור משמעותי מאוד עבור הנשיא. הוא הראשון החוגג את סדר פסח בבית הלבן בכל שנה ושנה. על כן סביר שידבר על היציאה מעבדות לחירות גם כסיפור אוניברסלי המדבר אל כל המדוכאים בעולם (ובהם האפרו־אמריקאים) וגם כסיפור מסוים של עם מסוים ששחרר את עצמו בכך שחזר לארץ המובטחת. אבל עם זאת אובמה ירצה לומר לישראלים הצעירים שעליהם לשאול את עצמם לאן פניהם מועדות. האם מה שמתרחש בגדה המערבית משרת את מדינת ישראל או מסכן את אופייה היהודי והדמוקרטי? עדיין לא ברור עד כמה האמירה של הנשיא תהיה ישירה ובוטה. אבל ההזדמנות הנדירה של נאום בירושלים וההקשר של אהדה עמוקה לישראל יאפשרו לנשיא להעלות את שאלת ההתנחלויות. אני חושב שיש סיכוי טוב שהאמירה שלו תהיה נוקבת למדי. היא תהיה הרבה יותר נוקבת ממה שנתניהו היה רוצה שהיא תהיה.

אתה בעצם אומר שאובמה בא כדי לקדם שלום ישראלי־פלסטיני. הוא לא התייאש מהעניין הזה והוא לא ויתר והוא באמת ינסה לקדם שלום.

מזכיר המדינה ג’ון קארי הוא אדם שאפתני. הוא מבין שאת פרס נובל לשלום לא מקבלים על השכנת שלום בנגורנו קרבאך אלא על השכנת שלום בין ישראל לפלסטין. הוא גם מאמין שארבע השנים הקרובות הן השנים של ההזדמנות האחרונה להגיע לפתרון של שתי מדינות. הוא חושב שהוא גם יכול וגם חייב לסיים את הסכסוך. להערכתי, אובמה פסימי יותר מקארי. הוא נכווה בעבר, הוא לא מאמין שנתניהו באמת מעוניין בפשרה ויש לו ספקות גם ביחס לפלסטינים. אבל אובמה ייתן לקארי את המנדט לנסות. במובן זה, הביקור של הנשיא הוא הביקור המקדים של כוח החלוץ של שר החוץ. אפשר לראות את המסע של אובמה לישראל כאפילוג של הכהונה הראשונה שלו וכפרולוג של יוזמת השלום העתידית של ג’ון קארי.

"הנשיא היהודי הראשון". שער הניו יורק מגזין

ואיראן? אובמה מגיע לכאן גם כדי לוודא שישראל לא תפתיע אותו בעניין האיראני?

אני מאמין לאובמה. אם לא תהיה לו ברירה, הוא ישתמש בכוח צבאי כדי לבלום את הגרעין האיראני. הוא יעשה זאת לא רק מכיוון שאיראן גרעינית היא סכנה קיומית לישראל, אלא מכיוון שהיא סכנה לארצות הברית ולמשטר של אי הפצת נשק גרעיני. זאת הסיבה לכך שהנשיא רוצה לצאת מעיראק ומאפגניסטאן – כדי לנקות את האגפים. זאת הסיבה שהוא נוטה לא להתערב בסוריה – כדי לא להסתבך בשתי מלחמות במזרח התיכון. ההעדפה שלו היא שהמצב יישאר כמות שהוא: שאיראן תמיד תהיה במרחק של שנה מפצצה. אבל הוא לא מבלף, ואם לא תישארנה חלופות אחרות – הוא יפעל. יחד עם זאת, מאז נובמבר מאזן הכוח בין אובמה לבין נתניהו השתנה. אם בשנה שעברה לנתניהו היתה יכולת לאיים בכך שיתקוף לפני הבחירות לנשיאות, היום המצב אחר. אובמה מגיע לירושלים כמנצח נדיב היושב במושב הנהג. החשש שלו מפני מתקפה ישראלית נמוך בהרבה משהיה לפני שנה ושנתיים. אבל במרכז השיחה בארבע עיניים שינהל עם נתניהו תעמוד איראן. ייתכן שבתמורה לעמידה שלו לצד ישראל בעניין האיראני, הוא יצפה לראות תרומה ישראלית בגזרה הפלסטינית.

ג’ף, ספר לי מעט על האיש הבלתי מפוענח הזה שישראלים רבים כל כך חוששים מפניו. מה באמת מניע אותו? מה הוא באמת חש כלפינו?

אני חושב שמה שישראלים רבים לא מבינים הוא שאובמה הוא הנשיא היהודי ביותר שהיה לארצות הברית. כשהוא רץ לקונגרס מול מועמד של הפנתרים השחורים לשעבר, הוא הואשם בכך שהוא המועמד של היהודים. אובמה הושפע מאוד מרבנים יהודים רפורמים וממשפטנים יהודים ליברליים ומהמפגש האינטלקטואלי שלו עם יהודים בהרווארד ובשיקאגו. במובן מסוים, הוא המייצג המובהק ביותר של העולם הנפשי והערכי של הזרם המרכזי ביהדות האמריקאית הליברלית.

מכאן היחס המורכב שלו לנתניהו. כמו כל ליברל יהודי אמריקאי, כשהוא מסתכל על ביבי הוא רואה רפובליקאי שמרני והוא לא מבין איך יהודי יכול להיות רפובליקאי שמרני. זה פשוט לא יהודי בעיניו. כך גם היחס שלו לממסד היהודי המאורגן. באיפא”ק הוא חייב לנאום, אבל בתנועה הרפורמית הוא ממש מרגיש בבית. היהודים הליברלים הם האנשים שלו, והיחס שלו ליהדות ולישראל דומה מאוד ליחס שלהם ליהדות ולישראל. בפעם הראשונה שראיינתי אותו, הסנאטור הצעיר אובמה סיפר לי עד כמה פיליפ רות משמעותי עבורו ועד כמה הוא מעריץ את דויד גרוסמן. זה האיש. הוא איננו קורא של ה”ג’רוזלם פוסט” אלא קורא של “הארץ”. הוא לא איש של בנימין נתניהו אלא של עמוס עוז.

הוא מעריץ אמיתי של שמעון פרס, שבו הוא רואה גם מייסד של ישראל וגם מייצג של הפתיחות של ישראל. נכון, אובמה חש ניכור כלפי ישראל של הליכוד והמתנחלים. כמו כל ליברל יהודי אמריקאי הוא חושב שהקיצוניים הלאומיים והדתיים גרמו לישראל לאבד את דרכה. אבל הוא חש קרבה גדולה לישראל של הקיבוץ ושל ההייטק ושל בית חולים הדסה שבו רופאים יהודים וערבים עובדים יחד. תל אביב היא העיר שלו. הוא היה מת לטייל בה וליהנות מהקוסמופוליטיות שלה ולשאת דברים בפני מאות אלפים בכיכר רבין. אובמה הוא לא יפה נפש. הוא ליברל שלמד להפעיל מל”טים. אבל הנשיא שיגיע מחר לביקור הנשיאותי הראשון שלו בישראל הוא מייצג נאמן של אותם אמריקאים ליברלים שאוהבים את ישראל אבל לא מבינים את הדרך שישראל הולכת בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ