במשרד החוץ מתקשים להחליט אם שומרי הסף טוב להסברה

רה"מ נתניהו הכריז שלא יצפה בסרטו של דרור מורה והשגריר בארה"ב יצא בהתקפה ישירה, אבל אחרי פולמוס פנימי נרחב במשרד נוטים דווקא לכיוון השני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

280 איש גדשו ב-17 בפברואר את האולם המרכזי במתחם הקולנוע "לייטהאוס" בדבלין בו התקיים פסטיבל הקולנוע הבינלאומי "ג'יימסון". עשרות רבות של צופים מאוכזבים נותרו בחוץ לאחר שכל הכרטיסים אזלו. ההקרנה החגיגית היתה של סרטו התיעודי של הבמאי הישראלי דרור מורה "שומרי הסף". הסרט שמעורר פולמוס נרחב לא רק ברחוב הישראלי אלא גם בנציגויות ישראל ברחבי העולם ובמסדרונות משרד החוץ. תוצאותיו של הפולמוס הזה עשויות להפתיע רבים.

בבוקר שלאחר ההקרנה, שלחה סגנית שגריר ישראל בדבלין, נורית טינרי-מודעי, מברק בנושא לאגף לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ בירושלים. טינרי-מודעי נחשבת למובילת הזרם המיליטנטי במשרד החוץ בכל הנוגע להסברה ולמאבק בגורמים אנטי-ישראלים. בין היתר חוללה השגרירות סערה כאשר העלתה לפייסבוק תמונה של ישו ומריה וכתבה כי כיהודים היו נרצחים אם היו נכנסים לבית לחם כיום. בנוסף, מאחוריה שנים רבות של קידום תרבות ישראלית בחו"ל. 

בניגוד למה שרבים אולי ציפו, סגנית השגריר לא הביעה חוסר נוחות מהקרנת הסרט ואף ציירה את האירוע באור חיובי. "מה הסיבה לביקוש הגדול לראות את הסרט?", כתבה טינרי-מודעי. "הוא היה מועמד לפרס האוסקר והדבר מייצר אוטומטית עניין וסקרנות, האובססיביות בעניין ישראל לא פוסחת גם על קהל שוחרי הקולנוע ולבסוף – טיבו של הסרט". 

טינרי-מודעי הוסיפה לדיווח שלה על האירוע שורה מעניינת. "מחוץ לאולם לא התקיימה הפגנה אנטי-ישראלית", כתבה. כאשר מדובר באירלנד – מדובר בחדשות של ממש. 

שומרי הסף: טוב ליהודים?

"שומרי הסף" הוקרן בעשרות בירות וערים מרכזיות ברחבי העולם וזכה לחשיפה תקשורתית חסרת תקדים. עוד לפני טקס האוסקר וביתר שאת לאחריו, עסוקות כמעט כל נציגויות ישראל ברחבי העולם בשאלה האם הסרט משרת את ישראל או פוגע בה.

עשרות מברקים דומים לזה שנשלח מהשגרירות בדבלין הגיעו למשרד החוץ בחודשיים האחרונים. בשיח הפנימי בין הדיפלומטים הישראלים עולה השאלה האם הסרט מחזק את הנראטיב האנטי-ישראלי במערב או בעצם מראה תמונה מורכבת וחיובית יותר של החברה הישראלית והוויכוחים הפנימיים שמתנהלים בתוכה.

חלק מהדיפלומטים הישראלים, כמו יוסי לוי, שגריר ישראל בבלגרד, בירתה של סרביה, מתחו ביקורת חריפה על דרור מורה וסרטו, גם אם עשו זאת בצורה עקיפה. במברק ששיגר לוי כמה ימים אחרי מברקה של טינרי-מודעי הוא טען כי במאים ישראלים עוסקים בנושא הפלסטיני רק כדי לקבל פרסים ותקציבים בחו"ל. 

מנגד, שגריר ישראל בלימה, בירת פרו, מודי אפרים, ציין לחיוב את הסרט  והציג אותו כאמצעי להשפעה על מעצבי דעת קהל ברחבי העולם. במברק ששיגר למשרד החוץ בירושלים סיפר אפרים על מאמר שפרסם זוכה פרס נובל לספרות, מריו ורגס יוסה, בעיתון הנפוץ "לה רפובליקה". 

במאי שומרי הסף, דרור מורה, והמפיקה פיליפה קוברסקי

יוסה, מבקר חריף של הכיבוש הישראלי אך גם מי שרואה עצמו כידיד ישראל, כתב כי בכל פעם שמתגברת אצלו הפסימיות לגבי תהליכי ההקצנה בישראל "קורה משהו שמשיב לו את התקווה" כמו הסרט "שומרי הסף". הסרט, ציין יוסה במאמרו, "הוא עדות ליישוב הדעת ולצלילות בקרב גורמים בחברה הישראלית". 

דובר שגרירות ישראל בפריז ירון גמבורג היה אחד מאלה שהציפו בצורה מעודנת יותר את הדילמה ש"שומרי הסף" מציב לנציג ישראלי רשמי בחו"ל. גמבורג כתב מברק שבו תיאר את התגובות של התקשורת בצרפת לסרט וציין כי הסיקור מציג את ישראל באור שלילי ביותר. 

"תו האיכות הגבוה ביותר לדמוקרטיה הישראלית"

ראש האגף לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ, רפי גמזו, דיפלומט ותיק ומנוסה, השיב לגמוברג במברק מנומק משלו. "כמי ששימש דובר הן באירופה והן בבית, אני מבין את האתגרים שעומדים בפני דובר ישראלי. מעטים הם הדוברים – אם בכלל – שמתמודדים עם מה שמוטל עלינו, ודאי באירופה", כתב. "'שומרי הסף' ודאי לא מקל את חייו של דובר רשמי, אלא ש'המנדט' המוטל על אנשי הקולנוע והעוסקים בתחומי היצירה השונים בחברה דמוקרטית ופתוחה, אינו להקל עלינו".

"'שומרי הסף', ודווקא בגלל 'המשת"פיות' של שישה ראשי שב"כ, הוא תו האיכות הגבוה ביותר לדמוקרטיה הישראלית. אנו נאלץ להמשיך להתמודד במתח שבין 'עמדת הממשלה' שאנו מייצגים, לבין רוחה של הדמוקרטיה הישראלית על ריבוי הדעות השונות ואף הסותרות שלה ועיסוקה המתמיד בבדיקה ובביקורת עצמית, וגם אותה נייצג בגו זקוף ותוך גאווה מקצועית". 

"שומרי הסף" הוקרן בטורונטו ב-28 בפברואר. בקהל היו 350 אנשי תרבות, עיתונאים, סטודנטים ונציגים מהקהילה היהודית ומקהילות אתניות אחרות בעיר. מיד אחרי הקרנת הסרט התקיימה הרצאה של ראש השב"כ לשעבר עמי אילון, אחד מששת ראשי השב"כ שאותם ראיין הבמאי דרור מורה. הקונסול הכללי של ישראל בטורונטו, די-ג'יי שנייוויס, גם הוא השתתף באירוע וציין שהוא ראיה לשיח הציבורי הפתוח שמתנהל בישראל. 

"הסרט מציב מראה, לא פשוטה לצפייה, בעיקר עבור הצופה הישראלי", כתבה סגנית הקונסול הכללי בטורונטו, הדס ויטנברג, במברק ששלחה למשרד החוץ. "מדובר בסרט עוצמתי שמעמת את הצופה עם דילמות בחוויה הביטחונית-מדינית של ישראל...הסרט אינו חד צדדי לחלוטין אך בהחלט מגמתי מבחינת הצגת הסבל הפלסטיני. מעבר לקשיים אלה, הרי שמצאנו בסרט מקור לגאווה רבה בשל הנכונות לקיים חשבון נפש". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשגריר בארה"ב מייקל אורן

דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, הוא ממילא אחד הדיפלומטים העסוקים ביותר בעולם. הוא עונה מדי יום למאות פניות של עיתונאים מכל רחבי העולם. ההד התקשורתי של "שומרי הסף" גרם לו להיות עסוק עוד יותר. מדי יום מגיעות לשולחנו שאלות מדוברים בנציגויות ישראל בחו"ל שמבקשים עצה לגבי תגובות אפשריות לשאלות של עיתונאים לגבי הסרט. 

אחרי שעוד ועוד שאלות נערמו, החליט פלמור, בעצה אחת עם מנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק, לשלוח לכל נציגויות ישראל ברחבי העולם המלצה לגבי הגישה שהוא מציע לאמץ כלפי הסרט. "צריך להבין שמדובר בחלק מהשיח הפנימי בישראל... מי שמשמיע את הביקורת הנוקבת הם לא דיסידנטים שנאבקים בממשלה, אלא אנשים בצמרת הממסד הביטחוני שחשובים באופן עצמאי ומקצועי, והמשיכו במשך שנים, על אף – או בזכות – חשיבתם זו, לבצע את משימותיהם הביטחוניות מתוך אמונה שעבודתם נחוצה ומוצדקת".

פלמור כתב עוד כי ההצדקה לפעולות השב"כ בשטחים לא מופיעה בסרט. הסיבה לכך, לדבריו, היתה בחירה לגיטימית של הבמאי דרור מורה לצד העובדה שראשי השב"כ דיברו לקהל ישראלי שמכיר את הסיטואציה מחיי היום-יום שלו. "קהלים אחרים זקוקים להסבר על הרקע הרחב יותר, כדי להבין כיצד שלושה מראשי השב"כ שמופיעים בסרט השתלבו בפוליטיקה וכיצד הם חלק בלתי נפרד ממדיניות שלמה, שעל חלקה יש להם ביקורת מבפנים ועל חלק אחר ממנה הם מסכימים לחלוטין. אף אחד מהם אינו מורד ששבר את הכלים ופרש, או חתרן שניסה לעשות מהפכה. הם רואים עצמם חלק מהממסד והביקורת שלהם, לתפיסתם, מיועדת לשפר אותו ולא לנתץ אותו".

מברקו של פלמור זכה לתגובות אוהדות משגריר ישראל בברלין, יעקב הדס, ומשחר עזאני, דובר הקונסוליה הישראלית בניו-יורק. "מסכים לחלוטין עם הגישה", אמר הדס. "ניצלתי את הקרנת הסרט כאן כדי לשים דגש על חוזקה של הדמוקרטיה הישראלית... ועל ההתלבטויות שעוברים מקבלי ההחלטות בישראל לפני שהם מורים על חיסול מחבלים... אין הרבה דמוקרטיות בעולם בהן ניתן לצפות לדיון שכזה בכלל, במיוחד בהתחשב במצב הביטחוני של ישראל. המסר הזה נקלט כאן היטב".

עזאני כתב "אכן מסכימים עם כל מילה. הקהל הישראלי בניו-יורק חש כי מדובר בסרט 'חשוב' שמדבר 'ישראלית', אולם תומכינו בקהילה היהודית ומעבר אליה טענו כי חוסר מידע ביחס לנסיבות ולרקע, מוביל צופים למסקנה אנטי-ישראלית ברורה".

 מי שהגיב לסרט בצורה הפוכה לחלוטין להמלצה של מטה משרד החוץ, היה שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן. מסיבה לא ברורה החליט אורן לפני כמה ימים לצאת למתקפה חזיתית ויזומה נגד הסרט בראיון לאתר YNET. "זהו סרט טוב שמציג נראטיב של 45 שנות כיבוש, אבל הוא חסר לחלוטין את הניסיונות של ישראל להציע תוכנית שלום... מי שצופה בסרט ולא מכיר את הרקע, יכול לצאת בתחושה שישראל אשמה ולא עשתה כלום", אמר אורן.

"הבעיה היא שהמרואיינים הם ראשי השב"כ לשעבר. אחד מהם אומר שישראל גורמת סבל יום-יומי למיליוני פלסטינים. ואז בא ראש שב"כ אחר לשעבר שמשווה את ישראל לגרמניה הנאצית, לא בדיוק, אבל בערך... ואני שומע על יהודים שיוצאים מהסרט ושואלים מדוע אם כן צריך להמשיך לסייע לישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהציב את אורן בוושינגטון כמינוי פוליטי, הודיע עוד לפני טקס האוסקר כי אין לו כל כוונה לצפות בסרטו של דרור מורה. להגנתו של אורן, בניגוד לבוס שלו, הוא לפחות צפה בסרט. עם זאת, דבריו של אורן קוממו עליו לא מעט בכירים במשרד החוץ שחשבו שהראיון היה מיותר ופגע במסר האחיד שניסו להעביר בעניין הסרט. 

הדיפלומטים הישראלים אינם מבקרי קולנוע, אבל הוויכוח הפנימי סביב "שומרי הסף" ימשיך להעסיק את משרד החוץ עוד זמן רב. בשבועות הקרובים אף צפוי להגיע הבמאי דרור מורה למשרד החוץ להקרנה מיוחדת של הסרט בפני מאות דיפלומטים ישראלים. לידיעת הקורא ושר החוץ בנימין נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ