במהלך נאום אובמה: הפלסטינים הקימו מאחז ב-E1

מקימי המאחז טוענים שהמהלך לא תואם עם הרשות הפלסטינית, וכי מדובר בצעד מחאה ראשון מתוך פעולות המתוכננות בימי ביקורו של הנשיא האמריקאי

ג'קי חורי
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
עמירה הס

בזמן שבנמל התעופה בן גוריון נערך טקס קבלת הפנים לנשיא ארה"ב ברק אובמה, במתחם E1 שליד ירושלים התאספו בצהריים (רביעי) עשרות פעילים פלסטינים והקימו במקום מאחז. הקבוצה התמקמה על גבעה הסמוכה לשטח שעליו הוקם מאחז באב אל-שמס לפני חודשיים

עבדאללה אבו רחמה, פעיל ביוזמת ההתנגדות העממית, אמר בשיחה ל"הארץ" כי הפעולה תוזמנה כך שתחל מיד עם הגעת אובמה לישראל. זאת בניסיון להסיט את דעת הקהל בארץ ובעולם לכך שהפלסטינים עדיין חיים תחת כיבוש, מתנגדים להמשך הבנייה בהתנחלויות ותובעים מהנשיא האמריקאי לפעול להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'.

לדברי אבו רחמה, מדובר במהלך שלא תואם עם הרשות הפלסטינית אלא ביוזמה פרטית שהפתיעה גם את כוחות הביטחון בישראל. הוא טען כי זהו רק אחד מבין כמה צעדים שהפלסטינים מתכננים בעת ביקור אובמה. 

מחר (חמישי) צפוי הנשיא האמריקאי להגיע לרמאללה, לפגישה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. ברמאללה ובבית לחם קראו ארגונים שונים לצאת להפגנות מחאה נגד הביקור.

ברצועת עזה כבר החלו תהלוכות והפגנות במחאה על הגעתו של אובמה לישראל ולרשות הפלסטינית. בכיר בג'יהאד האיסלאמי, ח'אלד אל בטש, שהשתתף באחת התהלוכות, אמר כי המסר שהמפגינים מבקשים להעביר לאובמה הוא שהפלסטינים לא יסכימו לקבל עוד תכתיבים שפועלים לטובת ישראל ומחייבים אותם לוויתורים ללא תמורה. דובר חמאס, סאמי אבו זהרי, אמר כי אובמה לא מתקבל בברכה מאחר שהביקור הוא הכשרה ולגיטימציה לכיבוש. 

בעוד ההנהגה הפלסטינית שומרת על דממת אלחוט בכל הקשור לביקור אובמה, הגיעו אתמול (שלישי) כעשרים עיתונאים מכלי תקשורת בינלאומיים לשמוע ברמאללה תדרוך של ד"ר מוסטפא ברגותי, ראש תנועת היוזמה הלאומית הפלסטינית ומשתתף קבוע בפעילויות עממיות מול צה"ל. נראה שבלשכתו של מחמוד עבאס (אבו מאזן), שם שוחחו עם ברגותי לפני התדרוך, העדיפו שהוא יעביר את המסר הכלל-פלסטיני של אכזבה והיעדר ציפיות מהנשיא האמריקאי. 

המאחז הלא חוקי שהוקם לרגל ביקור אובמה, היוםצילום: אורן זיו

הפסיביות של הדיפלומטיה הבינלאומית בכלל והאמריקאית בפרט, אמר ברגותי, מסוכנת במיוחד ובלתי מקובלת נוכח כינונה של "ממשלת הרחבת התנחלויות קיצונית עוד יותר מקודמתה". לדבריו, "אובמה מחיש את קצו של פתרון שתי המדינות", ועל כן לשיטתו על המנהיגים הפלסטינים להבהיר לו זאת בבירור.

ברגותי אמר עוד כי בתחילת כהונתו עורר אובמה ציפיות כשדרש את הפסקת הבנייה בהתנחלויות, אך הוסיף כי "מהר מאוד הוא זנח את הדרישה הזו ועתה רק מצפה מהפלסטינים לחדש את המו"מ העקר שנמשך כעשרים שנה". להערכת ברגותי, כל מה שישראל מצפה מהפלסטינים במו"מ, "הוא להסכים לשלטון עצמי בבנטוסטאנים (מדינות חסות שיצר ממשל האפרטהייד בדרום אפריקה, ע"ה) – דבר שאף פלסטיני ואף מנהיג לא יקבל", הדגיש. ברגותי הביע צער שמעט הזמן שמוקדש בביקור לשטחי הגדה המערבית מונע מאובמה לראות איך פועלת ההפרדה האתנית בחברון למשל, או איך מתבטאת האפליה שנוקטת ישראל בחלוקת מקורות המים בין פלסטינים לישראלים. 

ברגותי אמר כי אמנם יש ממד חיובי בביקור אובמה מאחר שיהיה הנשיא האמריקאי הראשון שמגיע לרמאללה ולבית לחם אחרי ההכרזה באו"ם על פלסטין כמדינה לא חברה; אך לדבריו בולטים גם הסממנים השליליים: בעוד אובמה יניח זר על קברו של רבין הוא לא יפקוד את קברו של ערפאת, הוא סירב להיפגש עם בת של אסיר פלסטיני אך מנגד יבקר במוזיאון ישראל שבו מוצגים לטענתו ממצאים ארכיאולוגיים שנגנבו מהשטח הפלסטיני. 

ברגותי סיפר שהוא אישית שאב עידוד מבחירתו של אובמה, "שלא היה יכול להיבחר לולא הצלחתה של תנועה אזרחית עממית נגד הסגרגציה בארה"ב". הוא קיווה, כעדותו, שדווקא נשיא זה יעריך את המאבק העממי הפלסטיני הלא אלים נגד הכיבוש הישראלי וישמיע את תמיכתו בו. "אולי נס כזה יקרה אחרי שיבקר בכנסיית המולד", אמר.

לאחר שיעזוב אובמה את האזור, הסביר ברגותי, על אש"ף להאיץ את תהליך הקבלה למוסדות האו"ם, להרחיב את הפעילות העממית בשטח הכבוש ואת המהלך הבינלאומי לחרם וסנקציות על ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ