גימיקים, חיבוקים ופולארד: חם ודביק היה בנתב"ג

אובמה עשה הכל כדי להראות לישראלים שהוא מאוהב בהם. גם נתניהו הפגין חום נדיר. הכל כדי שלא נצרף למלים "אובמה ונתניהו" גם את הביטוי "אווירה עכורה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חם היה היום בנתב"ג. גם לח ודביק. לא היה מדובר רק במזג האוויר, אלא גם ואולי יותר מכך באווירה. כשדלת ה"אייר-פורס 1" נפתחה, ברק אובמה זינק החוצה והסתער. הוא עשה כל דבר שכתוב בספר כדי להראות לישראלים שהנשיא מאוהב. בהם.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו עשה הכל כדי להפגין חום וידידות כלפי האורח מוושינגטון. הוא נפל על כתפיו של הנשיא האמריקאי כאילו מצא אח אובד. המחלוקות, המתיחות והחשדנות הושארו בצד. מיט רומני? מי זוכר אותו בכלל.

ביקור אובמה בישראל: עדכונים שוטפים

אובמה, שנראה משוחרר ורגוע ביותר, השיב לנתניהו בחיבוק ואמר לפרס "טוב לראות אותך שוב, אחי". אחר כך הוא הוסיף בדיחה. "טוב להתרחק קצת מהקונגרס", אמר אובמה לנתניהו. אותו קונגרס שנתניהו השתמש בו כל שני וחמישי כדי להפעיל לחץ על הנשיא האמריקאי.

20 שרי הממשלה המתינו על השטיח האדום לתורם ללחוץ את ידו של הנשיא האמריקאי. אובמה נראה כמי שהגיע מוכן למשימה ושינן כמה נתונים בסיסיים על חלק מהשרים. בעיקר החדשים שבהם.

ליאיר לפיד הוא פרגן על ההישג בבחירות והוסיף עקיצה. "אשתי מישל תמיד אמרה לי להיזהר עם הדברים שאני מאחל לעצמי", אמר אובמה ללפיד. חלק מהשומעים סברו שדיבר על תפקיד שר האוצר, אבל אחרים דווקא הבינו זאת כרמז לשאיפותיו של לפיד לנצח בבחירות הבאות ולהפוך לראש הממשלה.

13 מתוך 13 |
נשיא ארה"ב בישראל
1 מתוך 13 |
אובמה חתם בספר האורחים של מעון רה"מצילום: לע"מ
2 מתוך 13 |
בני הזוג נתניהו והנשיא אובמהצילום: אבי אוחיון / לע"מ

אובמה גם לחץ בחום את ידו של נפתלי בנט ובירך אותו על הישגו בבחירות. חבר מפלגתו של בנט, שר השיכון אורי אריאל, ניצל את לחיצת היד הקצרה עם הנשיא האמריקאי כדי לבקש שישחרר את המרגל יונתן פולארד. לימור לבנת, שחיכתה בהמשך השטיח האדום הצטרפה גם היא לבקשה.

לשני שרים בלבד אמר אובמה כי הוא מחכה בכיליון עיניים לעבוד עמם: יאיר לפיד וציפי לבני. בניגוד ללפיד, לבני הוזמנה על ידי נתניהו לפגישה עם אובמה ולארוחת הערב שלאחריה. הוזמנו גם שר הביטחון משה יעלון והשר יובל שטייניץ. יועציו של נתניהו אמר שבנט ולפיד לא הוזמנו כיוון שהם עוסקים בנושאי פנים ולא בעניינים מדיניים.

אחרי החיבוקים, הנאומים הדביקים ובדיחות הקרש עם שרי ממשלת ישראל, שלפו אובמה ונתניהו את הנשק הכבד. במה שעשוי להפוך לתמונת הניצחון של שניהם מהביקור בישראל, פשטו הנשיא האמריקאי וראש ממשלת ישראל את הז'קטים הרשמיים והפגינו קרבה וחוסר פורמליות וצעדו לעבר סוללת כיפת ברזל שהובאה במיוחד לנתב"ג.  

שני קוריוזים נוספים ליוו את טקס קבלת הפנים לאובמה. שר האנרגיה והמים סילבן שלום חיכה בסבלנות ללחיצת היד עם אובמה כדי לבשר לנשיא האמריקאי כי הם חולקים את אותו יום ההולדת. השר להגנת הסביבה עמיר פרץ צורף במפתיע לביקורו של אובמה בסוללת "כיפת ברזל" וזכה שגם נשיא ארה"ב ישמע שמגיע לו קרדיט.

הנשיא פרס שנאם בטקס קבלת הפנים חלק לאובמה כל דבר שבח אפשרי ואף הפריז מעט כשכינה את אובמה "ידיד היסטורי של ישראל" והשווה אותו לנשיא הארי טרומן שהכיר במדינת ישראל בתוך דקות מרגע הקמתה.

בעוד שנאום השבחים של פרס היה צפוי, נאומו המשתפך של נתניהו היה חריג. בארבע השנים האחרונות כמעט ולא אמר נתניהו תודה לנשיא אובמה על הסיוע שהעניק לישראל. אחר הצהריים הוא לא הפסיק להודות לו ואף התנדב לספק לו רשימה של ברים ובתי קפה מומלצים בתל אביב. "אפילו הכנו עבורך שפם מזויף", אמר נתניהו ברמיזה לדברים שאמר אובמה בראיון לערוץ 2. אם רשימה כזו אכן היתה קיימת, לא בטוח שנתניהו היה מכיר בה אפילו מקום אחד.

בנאומו בשדה התעופה אמר אובמה את כל הדברים הנכונים כדי להתחבב על הישראלים. הוא הזכיר את הקשר של היהודים ("בני אברהם ושרה") לארץ ישראל, דיבר על הערכים המשותפים בין ארה"ב לישראל ("חברה של חלוצים") ולא הזכיר אפילו פעם אחת את המונח מדינה פלסטינית.

אבל הגימיק המרכזי בו השתמש היה זה שתמיד עובד - לדבר בעברית. "טוב להיות שוב כאן בארץ", אמר אובמה בעברית. לאחר מכן הוסיף שיחסי ישראל-ארה"ב יהיו איתנים לעולמי עולמים ואז הוסיף בעברית "לנצח".

בארבע השנים האחרונות התרגלנו שכל פגישה בין נתניהו לאובמה מסתיימת באווירה עכורה. בביקור הזה לראשונה אפשר היה לומר את המלים נתניהו ואובמה באותו משפט בלי לשלב בו גם מונחים כמו משבר או מתיחות. נחמד לשם שינוי. נראה שגם אובמה וגם נתניהו ירצו שהאווירה הזו תימשך עד סוף הביקור. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ