אסף פרידמן

צפייה בסיקור הטלוויזיוני האובססיבי של ביקור הנשיא אובמה בישראל היא עסק די מביך. מביך לצפות בסמול טוק המאולץ בין המנהיגים, במחוות הקטנות, בנשיא העולם החופשי מגמגם בעברית כאילו היה פול מקרטני בפארק הירקון, וכמובן בהורדת המקטורן של נתניהו על המסלול בנתב"ג (מלווה ברגע אינטימי של הידוק מכנסיים). המשדר הטלוויזיוני הזה הוא אחד מאותם רגעים בהם פוליטיקאים מגושמים מנסים להפגין קלילות מאולצת, כשברקע מהדהד הזיכרון העגום על בייגה שוחט חובש תרבוש במעגל של דן שילון.

המצלמות והמיקרופונים עקבו בקנאות אחר כל צעד ושעל של הנשיא מרגע נחיתתו, פולשות וצדות אחר כל לחשוש, צחקוק ומלמול במשך שעות ארוכות. אובמה, מצדו, סקר את משמר הכבוד של שרי הממשלה במה שהזכיר מעט את הביקור של היזראלי דליגיישן במערכון של החמישייה הקאמרית: האנגלית השבורה, הפרובינציאליות המצחיקה וכמובן התחנונים בשם הסבל היהודי. השיא הגיע כשביקש השר הטרי אורי אריאל לשחרר את ג'ונתן פולארד. "הבנט דה ג'ואיש פיפל סאפר אינף?", כנראה שלא. 

אובמה ופרס בבית הנשיאצילום: רויטרס

בשעות הצהריים זכינו לצפות בשידור חי בלא פחות משעתיים של כבישים ירושלמים ריקים לחלוטין, מכוניות אבטחה וברזנט לבן. משה נוסבאום נשלח להציל את המצב ובאינסטינקט פבלובי של סיקור טראומות, הוא מראיין את אתי, "הנציגה של ארגון נפגעי הביקור". למרבה הצער, רק עשרה לקוחות פקדו את חנות השוקולד של אתי ונוסבאום היה שם כדי לקלוט את המסמך האנושי המזעזע. אור הלר, מי אם לא הוא, נשלח לחפ"ק של משטרת התנועה. גם כאן המסך מתמלא בתמונות בשידור ישיר של כבישים ריקים, אלא שהפעם אנחנו מקבלים הסבר בעגה צה"לית על מערכת המצלמות של חפ"ק ירושלים.

והנה, בסביבות השעה ארבע סוף-סוף דרמה. כתבת ערוץ 2 במלון המלך דוד מדווחת בהתרגשות כי הנשיא האמריקאי "משמיע אותות של התעוררות משנת הצהריים!". המצלמה מעבירה בשידור חי פריים רחב של שיירת אמבולנסים, שוב על רקע הברזנט הלבן הנצחי, אך הכתבת ממהרת להרגיע: "אנחנו לא נראה את אובמה, השיירה הזו תיסע מאחוריו עד לבית הנשיא". בינתיים מתארים לנו את תכולת מגש הפירות לו זכה הנשיא בחדרו: "קוקוס טרי, תותים, אננס, קיווי, קרמבולה, ענבים ירוקים ואדומים ומגוון פטיפורים".

העין החודרנית ממלון המלך דוד מתחלפת מיד לאחר מכן בעין המצלמות בבית הנשיא. בשנייה שקלטו את נעל העור המצוחצחת של הנשיא האמריקאי נוחתת בעדנה על הקרקע, החל להתנגן פלייבק מחריש אוזניים של "הבאנו שלום עליכם" וקלוז-אפ זריז על פניהם של עשרות ילדים מנופפים בדגלים. אובמה מתאושש מהר, מחייך, ומתחיל ללחוץ את ידי הילדים. הוא מצליח להימלט אל הבית – אבל גם שם ממתינים לו ילדים. הפעם הם שרים לו את "מחר", בעברית, בערבית ובאנגלית. ייתכן כי בשלב הזה החליט בכל זאת להכיל איראן גרעינית.

אם עד המהדורות המרכזיות הסיקור היה מעט מהורהר ומלא בקטעים מתים, כשיונית לוי הופיעה על המסך כבר הושלמה עבודת העריכה על התמונות עליהן עמלו במשך חודשים אלפי היועצים, דוברים ואנשי סגל. בשעה שמונה, כבר יכלו המהדורות להכריז בבטחה כי ישראל "התאהבה באובמה". היחסים שוקמו וההדורים יושרו. בנאום המשותף שלהם, נתניהו ואובמה אפילו דיברו על שידוך אפשרי בין בניו של ראש הממשלה לבנותיו של אובמה. ומחר, מחר עוד יום של שידורים חיים. קצת יד ושם, קצת היכל הספר, ועם קצת מזל – אולי נדע מה אכל בארוחת הצהריים.

כבישי ירושליםצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ