אובמה ונתניהו הדגישו את ההסכמות ודחקו את המחלוקות שביניהם

לקראת סוף היום הראשון לביקורו בישראל הבהיר נשיא ארה"ב כי אם השיחות עם איראן לא יצלחו כל האפשרויות עדיין על השולחן, והבטיח שהסיוע הביטחוני לישראל לא ייפגע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה, שנפגשו בירושלים במשך יותר משלוש שעות, המשיכו לצמצם את הפערים ביניהם בסוגיית הגרעין האיראני, לפחות בכל הנוגע להצהרותיהם הפומביות. נתניהו הצהיר בפעם הראשונה כי הוא מאמין לנשיא אובמה, כאשר הוא אומר שבכוונתו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אובמה מצדו, השיב לנתניהו בהצהרה אותה רצה ראש הממשלה הישראלי לשמוע, לפיה "לישראל יש זכות להגנה עצמית" והוא אינו מצפה ממנה "להפקיד את ביטחונה בידי ארצות הברית" בכל הנוגע לאיראן.

בתמורה למסריו של אובמה בעניין הגרעין האיראני, אישרר נתניהו ת מחוייבותו לקידום תהליך השלום. ראש הממשלה הבהיר בפגישתו עם נשיא ארצות הברית כי הממשלה החדשה בישראל מחויבת לעיקרון שתי מדינות לשני עמים ולהקמתה של מדינה פלסטינית. נתניהו אמר את הדברים הן בפגישה הסגורה שקיים עם אובמה והן במסיבת העיתונאים שקיימו השניים אחריה.

ראש הממשלה הדגיש כי הוא מעוניין לפזר את סימני השאלה סביב מדיניות הממשלה החדשה בישראל בנושא הפלסטיני. סימני השאלה התעוררו בין השאר בעקבות העובדה שקווי היסוד של הממשלה החדשה לא כוללים שום התייחסות להקמת מדינה פלסטינית. כמו כן, הרכב הקואליציה - עם מפלגת הבית היהודי וחלק גדול מהליכוד שמתנגד למדינה פלסטינית - הגבירו את החששות בקהילה הבינלאומית.

נתניהו ואובמה במעון ראש הממשלהצילום: אי-אף-פי

"ישראל נותרה מחויבת לשלום ולפתרון שתי מדינות לשני עמים", אמר נתניהו במסיבת העיתונאים עם אובמה. "אנחנו מושיטים את ידנו לשלום לעבר העם הפלסטיני ואני מקווה שביקור שלך יחד עם הביקור של שר החוץ קרי, יקרבו אותנו לשולחן המשא ומתן כדי לקדם יחד פשרה היסטורית".

חרף דבריו של נתניהו, הנושא הפלסטיני תפס חלק שולי יחסית בפגישה בת שלוש השעות שקיימו הוא ואובמה. בפגישה השתתפו גם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור והמזכיר הצבאי אייל זמיר מהצד הישראלי, והיועץ לביטחון לאומי טום דונילון ושר החוץ ג'ון קרי מהצד האמריקאי. לאחר הפגישה ומסיבת העיתונאים התקיימה ארוחת ערב בה השתתפו גם השרים משה יעלון, יובל שטייניץ וציפי לבני. 

עיקר הפגישה עסק בגרעין האיראני ובמלחמת האזרחים בסוריה. הפערים בין נתניהו לאובמה בנושא האיראני הצטמצמו, אולם חלק גדול מהמחלוקות עדיין נותרו על כנן - במיוחד משך הזמן שיש לתת למציאת פתרון דיפלומטי לפני בחינת אופציות אחרות. עם זאת, בניגוד לפגישות קודמות בין ראש הממשלה הישראלי לבין הנשיא האמריקאי, בחרו השניים שלא להחצין את המחלוקות במסיבת העיתונאים ולהדגיש דווקא את נקודות ההסכמה ביניהם, ובראשן הצורך למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני וכן זכותה של ישראל להגנה עצמית מול איראן.

אובמה אמר כי "אני לא אצפה שישראל תפקיד את ההחלטות בנושא הביטחון שלה בידי ארצות הברית". נתניהו ציין כי "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה בעצמה מול כל איום, כולל האיום האיראני", והודה לאובמה על כך שגם הוא מכיר בכך.

אובמה מצדו הבהיר במהלך מסיבת העיתונאים כי הוא חושב שיש עדיין זמן כדי לפתור את משבר הגרעין האיראני בדרכים דיפלומטיות. "אני חושב שזה האינטרס של ההנהגה האיראנית וזה גם יבטיח שהפתרון יהיה קבוע", אמר אובמה. הנשיא האמריקאי ציין עם זאת כי "אם זה לא יעבוד, כמו שאמרתי לביבי, אנחנו נותיר את כל האופציות על השולחן". למרות דבריו על זכותה של ישראל להגנה עצמית, הבהיר נתניהו כי יש לו אמון באובמה וכי הוא "משוכנע שהנשיא אובמה רציני בכוונותיו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

הנשיא אובמה ציין כי אין פערים גדולים בין הערכות המודיעין האמריקאיות והישראליות לגבי תכנית הגרעין האיראנית. נתניהו חזר גם הוא על הדברים. הוא הוסיף גם כי ישראל סבורה שאיראן תזדקק לשנה כדי להרכיב פצצה גרעינית, מרגע שתחליט לעשות זאת. עם זאת, נתניהו הבהיר כי הדרך היחידה למנוע מאיראן לעשות זאת היא לא לאפשר לה להשיג מספיק אורניום מועשר לרמה גבוהה.

במהלך הפגישה הודיעו אובמה ונתניהו כי החליטו לפתוח בשיחות על הארכת הסכם הסיוע הביטחוני בין ארצות הברית לישראל, שצפוי לפוג בשנת 2017. במסגרת ההסכם מעניקה ארצות הברית לישראל 3 מיליארד דולרים מדי שנה לצורך רכש ביטחוני. השניים ציינו כי הדיונים יתמקדו בחתימה על הסכם לעשר שנים נוספות.

הנשיא אובמה הדגיש כי ארצות הברית תמשיך לסייע לישראל בהצטיידות במערכות נוספות של "כיפת ברזל", וזאת חרף הקיצוצים בתקציב המדינה של ארצות הברית. אובמה ציין כי במהלך 2013 יועברו לישראל 200 מיליון דולר נוספים לשם כך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ