כתבי "הארץ"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאם אמש (חמישי) בפני סטודנטים בבנייני האומה בירושלים. בנאומו קרא לעם בישראל להיאבק למען סיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני: "שלום הוא הדרך היחידה להבטיח את החזון הציוני", אמר אובמה ופנה לקהל בעברית: "אתם לא לבד". יומו השני של ביקור הנשיא האמריקאי נפתח בירי ארבע רקטות לעבר שדרות. רקטה אחת התפוצצה בחצר בית, לא היו נפגעים. בבוקר ביקר אובמה בתצוגת המגילות הגנוזות בהיכל הספר בירושלים, בליווי ראש הממשלה. לאחר מכן נפגש ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), ועם ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד.

23:32: יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) בירך על דבריו של אובמה בנאומו הערב בבנייני האומה ואמר כי "שלום באמצעות שתי מדינות בגבולות 67' הוא הדרך להביא ביטחון לעם הישראלי ולעם הפלסטיני", כך מסר בכיר הרשות סעיב עריקאת. 

20:35: הנשיא פרס העניק לנשיא ארה"ב את אות עיטור הנשיא. אובמה: אני מאוד נרגש מהמעמד הזה ומהיחס שאני זוכה לו בביקור. דיינו! (בעברית). התלמוד אומר  'אין אומרים שבחו של אדם בפניו', אם הייתי עושה זאת לפרס - זה היה לוקח כל הלילה. אני רוצה להרים כוסית לכבוד פרס - אמן, עד מאה ועשרים (בעברית). לאחר שלגם מהיין (תוצרת ישראל), העיר אובמה: יין מצוין.    

20:18: בפתח ארוחת הערב החגיגית פנה הנשיא פרס לאובמה ואמר לו: ידידי היקר, שמעתי את נאומך אחר הצהריים - בראבו. ריגש אותי האופן שבו דיברת אל לב הישראלים הצעירים. הצעירים שלנו, גם ברגעים קשים, תמיד מוכנים לעמוד ולהגן על המדינה שלהם. כמה נלהבים הם היו, כמה הקשיבו לחזון השלום שתיארת בצורה כה יפה. 

אובמה בנאומו בבנייני האומה, היוםצילום: אמיל סלמן

פרס הוסיף: הנשיאות שלך הביאה את יחסי ישראל-ארה"ב לרמות חדשות, נוצרה תחושה של אינטימיות. הישראלים נרגשים מהמחויבות הבלתי מתפשרת שלך לביטחון שלהם, מההגנה על השמיים שלנו עם כיפת ברזל, משיתוף הפעולה המודיעיני. הקשרים הביטחוניים והדיפלומטיים בינינו הגיעו למקום חסר תקדים. אני מאוד שמח לראות כאן גם את השר קרי, חבר טוב. אני יודע שתצליח בתפקידך.

נשיא המדינה אמר עוד: הנשיא אובמה, הערכים שלך משרתים את האומה שלך ואת האומה שלנו. אני יודע שלעולם לא תפסיק לנסות להביא עולם טוב יותר, כפי שאמרת בנאום שלך – תיקון עולם. אדוני הנשיא, אמרת היום שהשלום הוא המטרה הגדולה והחשובה ביותר. אני שותף לחלוטין לחזון שלך. 

20:00: נשיא ארצות הברית ברק אובמה הגיע לבית הנשיא, שם נערכת לכבודו ארוחת ערב חגיגית. 

19:50: משתתפים נוספים בארוחת הערב החגיגית לכבוד אובמה: ראש המוסד תמיר פרדו, המפכ"ל יוחנן דנינו, נשיא המדינה לשעבר יצחק נבון, מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר, מזכיר הממשלה צבי האוזר, דליה רבין, איתן הבר, אשת העסקים עפרה שטראוס, מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, ראש המטה לביטחון לאומי יעקב עמידרור, וזוכת פרס נובל פרופ' עדה יונת. 

19:45 מועצת יש״ע: הנאום של הנשיא אובמה היה חם ומחבק, אך באותה מידה הוא ניסה לייצר אשליה של ציבור שתומך במהלכים מסוכנים לישראל. לכן לדעתנו גם לא הוזמנו סטודנטים מאוניברסיטת אריאל . הישראלים כבר מנוסים באשליות כאלו שהתפוצצו לנו בפנים ולא יתמכו בסכנות שמציג אובמה. את עמדותיו מבטא הציבור בישראל בצורה דמוקרטית ובבחירות ולא בעידוד צעירים נגד ההנהגה.

18:53: השר נפתלי בנט על נאום הנשיא: דבריו של אובמה בוודאי באו מתוך דאגה לישראל ומתוך ידידות אמת, אך את תוצאות הנסיגה הקודמת שלנו חווינו הבוקר בשדרות ובאלפי קורבנות לאורך השנים האחרונות. הגיע הזמן לתפישות חדשות ויצירתיות לפתרון הסכסוך במזרח התיכון, ובכלל - אין עם הכובש בתוך ארצו. 

18:44: בבית הנשיא בירושלים החלה קבלת הפנים לקראת ארוחת הערב החגיגית לכבוד נשיא ארה"ב ברק אובמה. אורח הכבוד טרם הגיע למקום, אך האורחים כבר זורמים למשכן. בין המשתתפים: נשיא ביהמ"ש העליון אשר גרוניס, נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר מאיר שמגר, השרה ציפי לבני, השר יאיר לפיד, השר נפתלי בנט, יו"ר העבודה שלי יחימוביץ', הרמטכ"ל בני גנץ, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, השחקנית גילה אלמגור, מלכת היופי טיטי איינאו והיזם יוסי ורדי.

אובמה בהיכל הספר בירושלים
אובמה בבנייני האומה בירושלים
נאום אובמה בבנייני האומה בירושלים

18:42: ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעת תגובה לנאום אובמה: אני מודה לנשיא ארה״ב על התמיכה הבלתי מסוייגת במדינת ישראל. אני שותף לדעתו של הנשיא שצריך לקדם שלום שמבטיח את ביטחונם של כל אזרחי ישראל. אני גם מסכים עם אובמה שיש לנו ארץ נהדרת.  

17:28: אובמה סיים את נאומו במילים "תודה רבה" בעברית. הקהל נעמד על רגליו ומחא לו כפיים ממושכות.  

17:26: אובמה: מחר אעשה מחווה להיסטוריה של העם היהודי בקבר הרצל - אדם שהיה לו החזון לראות את העתיד של העם היהודי. אבקר גם בקבר רבין - שהבין שלאחר ניצחונות במלחמה, מוכרחים להגיע קרבות לשלום. אגיע גם ליד שם - שם נזכר הועלם ברשע שעלול לרדת על העולם היהודי ועל כל האנושות, אם לא נעמוד על המשמר. אנו נושאים את ההיסטוריה על כתפינו. אתם, צעירי ישראל, מוכרחים לדאוג כעת לעתיד, אתם מוכרחים לכתוב את הפרק הבא בסיפורה של האומה הנפלאה הזו.
כנשיא מדינה שאתם יכולים לסמוך עליה כידידתכם הטובה ביותר, אני בטוח שאתם יכולים לעזור לנו להבטיח עבורנו עתיד טוב יותר. 

17:22: אובמה: הישראלים כל כך פעילים ברשתות חברתיות, שכל יום עולה קמפיין חדש בפייסבוק שקורא לי לשאת את נאומי במקום אחר. לישראל צריכים להיות יחסים משגשגים כמו שיש לה איתנו עם כל מדינה בעולם. אנחנו רואים איך החדשנות מעצבת מחדש את האזור. אחת האירוניות הגדולות במה שקורה במזרח התיכון, היא שמה שאנשים מייחלים לו, כל זה נמצא בישראל.

17:16: אובמה: אני באמת מאמין שיש לכם פרטנר בצד השני. אני מאמין שעבאס ופיאד הם פרטנרים אמיתיים, למרות חילוקי הדעות. בשנים האחרונות הם בנו מוסדות והגנו על הביטחון בגדה המערבית. כל כך הרבה פלסטינים דחו אלימות וטרור כדי להשיג את מטרתם. יש פה הזדמנות. השלום אפשרי. אני יודע שזה לא תמיד נראה כך, תמיד תהיה סיבה לקחת סיכונים, ויש מחיר לכישלון. תמיד יהיו קיצונים שיהוו תירוץ לא לפעול. אני יודע שיש משהו מתיש בשיחות מתישות על שיחות ויש פיתוי להגיד: די מספיק, תנו לי להתמקד בפינה הקטנה שלו. אבל זה אפשרי. פתרון שתי המדינות לשני עמים הוא בר קיימא ויש דרך להשיגו.

לדברי אובמה, הפלסטינים צריכים להכיר בכך שישראל תהיה מדינה יהודית ושלישראלים יש זכות להתעקש על הביטחון שלהם. הישראלים חייבים להכיר בכך שההתנחלויות מזיקות לשלום. השלום מתחיל לא רק בתוכניות של מנהיגים אלא בלבבות של אנשים. מנהיגים פוליטיים לא יקחו סיכונים אם האנשים לא ידחפו אותם לקחת סיכונים. קולותיכם חייבים להיות חזקים יותר מאלה של הקיצונים. ישראל היא המדינה החזקה ביותר באזור, ישראל נהנית מהתמיכה של המדינה החזקה ביותר בעולם. לישראל יש את האומץ לראות את העולם כפי שהוא אמור להיות.

17:10: אובמה על הסכסוך הישראלי-פלסטיני: אין עוררין על כך שישראל נאלצה להתמודד עם פלגים פלסטיניים שהפנו עורף לשלום ומנהיגים שפספסו הזדמנות היסטורית לשלום, ולכן ביטחון חייב להיות במרכז. אבל צריך להכיר גם בזכותו של העם הפלסטיני לצדק. שימו את עצמכם בנעליים שלהם, זה לא הוגן שילדה פלסטינית לא יכולה לגדול במדינה משלה, לחיות כל חייה עם נוכחות של צבא זר ששולט על תנועותיה ותנועות הוריה. זה לא הוגן שאלימות מנחלים נגד פלסטינים לא נענית בעונש. לא הוגן לא לתת לפלסטינים לעבד את אדמתם. הן כיבוש והן גירוש אינם מהווים תשובה.

עוד אמר הנשיא האמריקאי: לפני שבאתי היום לבנייני האומה נפגשתי עם פלסטינים צעירים בגילאי 20-15. אני מאמין שאם הורה ישראלי היה יושב עם הילדים הפלסטינים האלה הוא היה אומר להם: אני רוצה שיהיו לכם את אותן הזדמנויות כמו שיש לילדיי. כפי שאמר אריאל שרון: בלתי אפשרי לקיים מדינה יהודית ודמוקרטית ובאותו זמן לשלוט בכל ארץ ישראל, כך נאבד הכל. דוד גרוסמן אמר שחייבים לגשת לשלום של אין ברירה באותה נחישות כפי שניגשים למלחמת אין ברירה. אני באמת מאמין שיש לכם פרטנר בצד השני. 

17:08: אובמה: הדרך היחידה להגן על אנשי ישראל היא על ידי היעדר מלחמה, כי שום חומה לא גבוהה מספיק ושום כיפת ברזל לא תגן מכל טיל. אני מבין שבגלל העמימות, מפתה להתכנס בתוך עצמכם כי המצב בחוץ נראה כה כאוטי. אבל זה בדיוק הזמן להגיב לגל המהפכות בעולם הערבי באמצעות מחויבות לשלום. השלום חייב להיות בין אנשים ולא רק בין ממשלות. איש לא יכול לשנות בן לילה את מה שיש בלבבות המונים.התקדמות עם הפלסטינים היא כלי רב עצמה להתחיל בתהליך הזה, לצד דחיקתם לשוליים של קיצונים. זה יעשה את השינוי. 

17:06: אובמה על השאיפה לשלום: פולטית, בכל הקשור לתמיכה שלי בתוך בארצות הברית, הכי טוב בשבילי זה לשים את הנושא הזה בצד, להגיד שאני תומך ללא תנאי בכל מה שישראל עושה, וזה יהיה המתווה הפוליטי הקל ביותר בשבילי. אבל עליכם לשקול שלוש נקודות: השלום דרוש. אני מאמין שהשלום הוא המתווה היחיד לביטחון אמיתי. לכם יש את ההזגמנות להיות הדור שבמטיח את החלום הציוני.

17:03: אובמה: ישראל לא הולכת לשום מקום, השאלה היא מה נמצא בעתידה. וזה מביא אותי לנושא השלום. אני יודע שישראל לקחה סיכונים בשביל השלום - הגעתם להסכמים עם שתי מדינות שכנות, הושתתם יד של חברות ונעניתם בסירוב יותר מדי פעמים. אני מבין מדוע יותר מדי ישראלים, אולי יותר צעירים, סקפטיים באשר לאפשרות של חיים בשלום. ישראל בצומת דרכים, אבל אני מאמין שהעם הישראלי רוצה שלום. הקהל מגיב במחיאות כפיים סוערות. 


* באנה באנה, המדור הסאטירי של מוסף "הארץ". להורדת אפליקציית המוסף לאייפד

16:59: אובמה על איראן: איראן היא איום קיומי על ישראל, אבל זה אתגר לא רק לישראל, אלא לכל האומות שוחרות השלום. איראן גרעינית תעלה את הסיכון לטרור גרעיני, ותצית מרוץ חימוש באזור רגיש. זה שלטון שאינו מכבד את זכויות אזרחיו ולכן בנינו קואליציה שתפעיל לחץ על איראן. איראן נחלשת כתוצאה מהלחץ הזה.

הנשיא האמריקאי ציין כי דיפלומטיה חזקה היא הדרך להביא לכך שאיראן תזנח את כוונתה להגיע לנשק גרעיני. לתקיפה יש מחיר בלתי נמנע ותוצאות בלתי ניתנות לצפייה. אנחנו יודעים שיש עוד זמן למנוע מאיראן לממש את כוונותיה. אני יודע שהזמן לא בלתי מוגבל. עמדתנו ברורה: לאיראן לא יהיה נשק גרעיני. אי אפשר לקבל איראן גרעינית וכל האופציות על השולחן. הוריכם נאלצו לסכן את חייכם במלחמה אחר מלחמה כדי להבטיח את קיומה של ישראל. יש אנשים ששונאים אתכם בגלל שאתם ישראלים. 

16:57: אובמה על הנעשה בסוריה: לא נסבול שימוש בנשק כימי. לעם הסורי יש את הזכות להשתחרר מלפיתת הדיקטטור. אסד צריך ללכת כדי שלסורים יהיה עתיד טוב יותר. צריך להקים ממשלה אחראית בסוריה.

16:53: אובמה: אני אתחיל בביטחון. אני גאה בכך שמערכת היחסים הביטחונית בין ישראל לארה"ב מעולם לא היתה חזקה יותר: יותר תרגילים משותפים של צבאותינו; ויותר ביקורים בשני הצדדים של בכירים בפוליטיקה, בצבא ובמערכת המודיעין; והתוכנית הגדולה ביותר עד היום שתעזור לכם לשמור על היתרון האיכותי הצבאי שלכם. אלה העובדות. אולם בעיני, אין זו רק שאלה של מאזנים.

עוד אמר אובמה: אני יודע שכאן, בישראל, הביטחון הוא עניין אישי. אז תנו לי לספר לכם מה עמדתי כשאני שוקל נושאים אלה. כשאני חושב על ביטחון בישראל, אני חושב על הילד שפגשתי בשדרות, אושר טוויטו, שנפגע מרקטה. הוא וילדים אחרים כמוהו, ילדים שגילם כמו של בנותיי, שרוצים חיים טובים יותר, שרוצים שלא יפלו רקטות בחדר השינה שלהם רק בגלל שהם גרים כאן. בגלל זה השקענו במערכת כיפת ברזל. כדי שיוכלו לישון טוב יותר בלילות. זו הסיבה שהבהרנו שישראל לא יכולה לקבל מתקפות מעזה - ונעשה כל שניתן כדי למנוע זאת. זו הסיבה שלישראל יש זכות לדרוש שחמאס יגנה את האלימות ויכיר בזכותה להתקיים. כשאני חושב על ביטחון ישראל, אני חושב על חמישה ישראלים שעלו על אוטובוס בבולגריה, אנשים עם משפחות ורעיות שלא חזרו הביתה בגלל חיזבאללה - ארגון שכל אומות העולם צריכות לקרוא לו ארגון טרור, כי זה מה שהם.

16:51: קריאת ביניים מהקהל במהלך נאומו של נשיא ארצות הברית. הקהל הגיב בקריאות בוז, אובמה הגיב בחיוך ואמר: אני חייב לומר שאירגנו את זה כדי שארגיש בבית. לא הייתי מרגיש בנוח אם לא היה לי לפחות קריאת ביניים אחת.

16:46: אובמה: הקשר ההדוק בין ישראל לארצות הברית החל 11 דקות לאחר עצמאות ישראל, כשארה"ב היתה המדינה הראשונה שהכירה במדינת ישראל. כפי שהנשיא טרומן אמר כשהסביר את החלטתו להכיר בישראל, "אני מאמין שיש לה עתיד מזהיר לפניה, לא רק כאומה ריבונית, אלא כהתגלמות האידיאלים הגדולים של הציביליזציה שלנו". מאז בנינו ידידות שמקדמת את האינטרסים המשותפים שלנו. יחד, חלקנו מחויבות לאזרחינו וליציבות במזרח התיכון ובצפון אפריקה. יחד, אנו חולקים התמקדות בקידום הצמיחה הכלכלית ברחבי העולם ובחיזוק מעמד הביניים בארצנו. יחד, אנו חולקים השקעה משותפת בהצלחת הדמוקרטיה. אולם מקור ידידותנו הוא לא רק באינטרסים, אלא הוא מתעלה מעל למפלגות הפוליטיות והמנהיגים היחידים.

לדברי אובמה, אמריקה היא אומה של מהגרים. המגוון מחזק אותנו. האמונה מעשירה אותנו. איננו נשלטים רק בידי גברים ונשים, אלא בידי חוקים. היזמות והחדשנות מתדלקת אותנו. והדיון הדמוקרטי אשר מאפשר לכל דור לדמיין מחדש ולחדש את האיחוד בינינו מגדיר אותנו. אז בישראל, אנחנו רואים את הערכים שאנו חולקים, גם כשאנחנו מבינים את מה שהופך אותנו לשונים.

16:42: אובמה: אני גאה שהפכתי את ליל הסדר למסורת גם בבית הלבן, רציתי שבנותיי יחוו את קריאת ההגדה. זה סיפור על שנים ארוכות של עבדות. בשביל האפרו אמריקאים, סיפור יציאת מצרים הוא הביטוי המהותי ביותר של יציאה מהשיעבוד והעבדות לחירות.

16:40: החל נאום אובמה בבנייני האומה: שלום לכם, כבוד הוא לי להיות כאן בירושלים. אני אסיר תודה על קבלת הפנים שהעניק לי עם ישראל. אני מביא איתי את תמיכת העם האמריקאי, את ידידותו אשר מחברת אותנו זה לזה. ביומיים האחרונים, אני אישרתי מחדש את הקשרים בין ארצותינו עם ראש הממשלה נתניהו והנשיא פרס. הייתי עד להיסטוריה העתיקה של העם היהודי בהיכל הספר וראיתי את העתיד הנוצץ של ישראל באמצעות המדענים והיזמים שלכם. זוהי אומה של מוזיאונים ופטנטים, אתרים קדושים עתיקי יומין וחידושים פורצי דרך. רק בישראל אתה יכול לראות את מגילות ים סוף ואת המקום בו נולדה הטכנולוגיה של הגשושית במאדים. אולם מה שאני מצפה לו יותר מכל הוא היכולת לדבר אתכם ישירות, העם הישראלי – בייחוד לצעירים כה רבים – על ההיסטוריה שהביאה אותנו יחדיו, ועל העתיד שאתם תעצבו בשנים הבאות. אני יודע שבדמוקרטיה מלאת החיים של ישראל, כל מילה וכל מחווה נבחנת בקפידה. אבל כפי שאתם יודעים, כל הדרמה ביני לבין ידידי ביבי במשך השנים היתה נועדה רק כדי לספק חומרים ל"ארץ נהדרת".

15:47: הנשיא אובמה ופמלייתו המריאו מרמאללה לירושלים לקראת הנאום בפני סטודנטים בבנייני האומה. 

15:00: כתבנו ברמאללה, ג'קי חורי, מעדכן כי שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, העביר במהלך הפגישה עם אובמה מכתב מהאסירים הפלסטינים, ובו הם דורשים מהנשיא האמריקאי ומהממשל לפעול לאלתר למען שחרורם כתנאי הכרחי לגיבוש נוסחא שעשויה להוביל לחידוש המשא ומתן. גורם פלסטיני בכיר אמר בשיחה עם "הארץ" כי יש מחלוקת עקרונית בין העמדה שהציג אבו מאזן לבין עמדתו של הנשיא אובמה והממשל בכל הקשור לחידוש המשא ומתן - אבו מאזן חזר על עמדתו המציבה את הקפאת הבנייה בהתנחלויות כתנאי הכרחי לחזרה לשולחן הדיונים ואילו אובמה דיבר על חזרה מידית לשולחן המשא ומתן וויתור על דרישות מקדימות שעשויות לעכב את חידוש הדיונים שבהם ניתן לדבר על כל הסוגיות.

14:45: בתום המפגש בין אובמה לעבאס יצא הנשיא האמריקאי לפגישה עם בני נוער פלסטינים בעיירה אל בירה הסמוכה לרמאללה. ג'קי חורי מדווח מרמאללה כי אובמה  צפוי לשוחח עם בני הנוער במתנ"ס ומשם להמשיך חזרה לישראל לקראת נאומו בבנייני האומה בירושלים.

14:19: בעקבות ירי הקסאמים לעבר שדרות הבוקר, הנחה שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, על סגירת מעבר כרם שלום לסחורות. כמו כן הוחלט כי מעבר ארז יעבוד במתכונת מצומצמת בלבד. לפי שעה ישראל נמנעת מתגובה צבאית על הירי.

13:56: עם סיום הצהרתו, השיב אובמה לשאלות עיתונאים. "אני חושב שיש אפשרות לפתרון של שתי מדינות", השיב אובמה לשאלה האם פתרון שתי המדינות עדיין רלוונטי. "אני חושב שזאת ההזדמנות הטובה ואולי היחידה שלנו להגיע לפתרון הסכסוך. אחת האירוניות של הסכסוך הזה היא ששני העמים הם יזמים גדולים מאוד, יש להם חוש עסקי גדול מאוד והם יוכלו להיות מוצלחים מאוד בהזנקת העתיד הכלכלי של האזור כולו, אז דמיינו מה היה קורה אם היתה פה מדינה עם הסכם שלום. אני חושב שזה עדיין אפשרי אבל אני חושב שזה מאוד קשה. בגלל כל מני אילוצים פוליטיים בשני הצדדים".

אובמה הסביר את דבריו: זה קשה כי למרות שאנחנו יודעים אילו פשרות צריך לעשות כדי להשיג שלום, קשה להודות שצריך לעשות אותן, כי אנשים רוצים להיצמד לאמונות הישנות שלהם ורוצים להשיג 100% ממה שהם רוצים. כפוליטיקאי אני יכול לומר שקשה לפוליטיקאים להתקדם הרבה יותר מציבור הבוחרים שלו. אבל אם נוכל להתניע מחדש את המשא ומתן אני מאמין שהפוטנציאל שם. אבל אם נוכל להגיע להסכם, אני מאמין שהעם הפלסטיני והעם הישראלי יתמכו בזה במספרים עצומים, אלא שהעולם כולו גם יריע". 

אובמה התייחס לבנייה הישראלית בהתנחלויות. "אני יודע שהבנייה בהתנחלויות היא בעייתית. הייתי ברור עם נתניהו ועם מנהיגים ישראלים אחרים שזו המדיניות האמריקאית לאורך השנים: אנו לא מאמינים שבנייה בהתנחלויות יכולה להיות מועילה. היא לא משהו שיוכל לקדם את מטרת השלום. לכן אני לא חושב שיש בלבול לגבי העמדות שלנו. אני מבין שזה לא נושא שייפתר מיד או במהלך הלילה. אבל אם עבאס אומר לפלסטינים שהציפייה היא שנוכל לערוך משא ומתן ישיר כשהכל מוסכם מראש – אז אין טעם במשא ומתן. לכן אני חושב שחשוב שנעבוד לאורך התהליך הזה, גם אם יש עצבנות בשני הצדדים. לישראלים היו טילים שעפו אליהם רק אתמול בלילה – הם לא יכולים להרשות לעצמם שלילדים שלהם יהיה חשש שטילים יפלו דרך מהגג. חייבים לדחוף כדי להגיע להסכם".

אובמה הדגיש את נושא התנאים המוקדמים שמציבים הצדדים כדי להתניע את המשא ומתן ואמר כי "אם כל צד מדבר על מה דרוש כדי לחזור לשולחן הדיונים אז לעולם לא נגיע לסוגיה הרחבה יותר, שהיא איך אתה בונה מדינה פלסטינית ריבונית או איך אתה מוודא את הביטחון של ישראל". הנשיא האמריקאי טען כי אם הסוגיות הרחבות יותר ייפתרו במשא ומתן, הן בהכרח יביאו עמן פתרון לסוגיות הנלוות של הבנייה בהתנחלויות או ההכרה בישראל. "אני לא רוצה לרתום את העגלה לפני הסוס", סיכם אובמה וקרא לשני הצדדים לבנות מחדש את האמון ביניהם.

13:42: מיד אחרי עבאס, הנשיא אובמה נשא דברים: "לעם הפלסטיני מגיע לחזור לגדה המערבית. ארה"ב מחויבת מאוד למדינה פלסטינית ריבונית", אמר אובמה. "לפלסטינים מגיע לנוע בחופשיות ולהרגיש ביטחון בקהילות שלהם כבני אנוש בכל מקום. לפלסטינים מגיע עתיד של תקווה שהיום הם יוכלו לתת לילדיהם עתיד של כבוד. בפשטות, לפלסטינים מגיעה מדינה משל עצמם. מגיע להם שהכיבוש יסתיים".

אובמה שיבח את ההתקדמות שעשו המוסדות הפלסטינים בשנים האחרונות. רמאללה היא עיר שונה מאוד מזו שהכרתי לפני 5 שנים", אמר אובמה. "כוחות הביטחון הפלסטינים חזקים יותר ומאבטחים טוב יותר. ההתקדמות הזו הושגה תחת נסיבות לא קלות ואני רוצה לשבח את עבאס ופיאד על המחויבות שלהם וההצלחה". 

עם זאת, אובמה ציין כי "כל זה עומד בניגוד מוחלט לאומללות והדיכוי של הפלסטינים בעזה כי חמאס מסרב להוקיע את האלימות, כי הוא מתרכז בלהרוס את ישראל מאשר לבנות את פלסטין. ראינו את חמאס יורה לעבר ישראל. אנחנו מגנים את ההפרה הזו של הפסקת האש. הפרה שלחמאס יש אחריות למנוע". אובמה הוסיף כי "אנחנו רוצים מדינה פלסטינית עצמאית, ברת קימא, כביתה של העם הפלסטיני לצד מדינת ישראל בטוחה. שני עמים שחיים בביטחון. הדרך היחידה להשיג את המטרה הזו היא רק במשא ומתן ישיר, אין קיצור דרך לפתרון הזה". 

הנשיא האמריקאי הוסיף: "אני רוצה ששני הצדדים יידעו שככל שהמצב הנוכחי קשה, הממשל שלי מחויב לעשות את חלקו. שר החוץ קרי מתכוון לבלות זמן רב ואנרגיה כדי לגשר על הפערים בין שני הצדדים. אסור לנו לוותר על השלום – יש יותר מדי סכנות. כדי שנצליח צריך לצאת מחוץ לנוסחאות שמנעו את זה כל כך הרבה זמן. שני הצדדים יצטרכו לחשוב מחדש. ארה"ב תצטרך לחשוב מחדש. אבל אני בטוח שנוכל להגיע להצלחה חדשה. אני יודע שיש לישראלים ולפלסטינים את האומץ להצליח במדינות שלהם... זה קשה, אך אפשרי". 

13:34: נפתחה מסיבת העיתונאים של אובמה ועבאס. הנשיא הפלסטיני פתח את דבריו בברכות לנשיא האמריקאי: " בביקור שלך בארצנו אתה תפגוש עם שגאה בהיסטוריה שלו.... עם שמחפש את הפשוטות שבזכויות: חופש ושלום במדינה בגבולות 1967 שבירתה ירושלים לצד מדינת ישראל".

עבאס הוסיף כי "אנחנו משוכנעים שיצירת שלום דורשת אומץ מדיני וכוונות טובות והכרה בזכויות וכיבוד האחר. השלום לא ייווצר באלימות, או בכיבוש, או בגדרות ולא בהתנחלויות ולא במעצרים ולא במצור או בהתעלמות מזכויות הפליטים". עבאס פנה לאובמה ואמר כי "העם הפלסטיני שותף לאמונה שלכם בשלום ובחירות. אנחנו שותפים לאמונה שלכם בשלום צודק שישים קץ למלחמות. היתה לנו שיחה טובה ומועילה. זאת היתה הזדמנות, התמקדנו שוב בקשיים שמציבות ההתנחלויות והסכנות שהן מציבות לפתרון שתי המדינות". 

עבאס סיפר כי אמר לאובמה כי ההתנחלויות מציבות קשיים ומסכנות את פתרון שתי המדינות. "אני מדגיש שוב שאנחנו מוכנים לבצע את ההתחייבויות שלנו ונכבד את ההסכמים שחתמנו עליהם כדי שאפשר יהיה לקדם את מה שמצריך הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים". 

13:17: הבהלה לכרטיסים לנאומו של הנשיא אובמה בבנייני האומה בפני סטודנטים הדביקה אלפים שהצטרפו להגרלה וניסו לשכנע בכל דרך שדווקא הם צריכים להיות נוכחים באירוע ההיסטורי. שיר אריאלי וטליה שיין, שתי סטודנטיות באוניברסיטה העברית, לקחו את זה צעד קדימה. השתיים הקליטו גרסת כיסוי לשיר "Call me maybe" בו הן מבקשות מאובמה "Invite us, maybe?".

13:01: פצצות במתנה לקצינים ישראלים, הפלאפל הכי טוב שאובמה יאכל בחיים שלו והצחוק המשותף של נתניהו ואובמה על הזמן שבזבז ראש הממשלה הישראלי בניסיון להביא להפסד של אובמה בבחירות: כך נראה לוח הזמנים הסאטירי של האתר האמריקאי TheOnion.

12:49: הנשיא אובמה יפגוש היום בבנייני האומה את אושר טוויטו, הילד שאיבד את רגליו מפגיעת קסאם בשדרות לפני כמה שנים. אובמה נפגש עם טוויטו גם בבעת ביקורו הקודם בישראל, לפני חמש שנים, כשהתמודד עם נשיאות ארה"ב.

12:34: איסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס בעזה, הגיב לביקורו של אובמה בספקנות. "אנו מאמינים שהמדיניות האמריקאית ממריצה את הכיבוש הישראלי וההתנחלויות בשטח פלסטין תחת הכותרת של שלום". הנייה הוסיף כי הרשות הפלסטינית חייבת להבין שיש לציית לעקרונות הפיוס הבינלאומיים".

12:15: קצת פחות מחמש שעות לפני נאום אובמה בבנייני האומה בירושלים, עשרות סטודנטים כבר החלו להגיע וממתינים בחניית המתחם. המקום מאובטח על ידי עשרות שוטרים וחיילים שגם הם ממתינים להגעתו של הנשיא האמריקאי.

11:49: בקבלת הפנים לאובמה במוקטעה השתתפו נציגי הדתות השונות ברשות. לפי הערכות ברשות, לא צפויות הפתעות והנשיא עבאס יעלה בשיחותיו עם אובמה את סוגיית האסירים הפלסטינים והמשך מדיניות ההתנחלויות. פקיד פלסטיני בכיר אמר בשיחה ל"הארץ" כי הפלסטינים יבהירו כי אינם זקוקים לצעדים בוני אמון אלא לנוסחה שתביא את הצדדים לשולחן המשא ומתן.

לדבריו, הנוסחה חייבת להתייחס לעמדה הפלסטינית בדבר הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה ירושלים ושחרור אסירים על פי קטגוריות ברורות ובראשם ותיקי האסירים שנשפטו לפני הסכמי אוסלו. לפי גורמים פלסטינים שהשתתפו בפגישות הכנה לקראת הביקור, האמריקאים לא צפויים להציע נוסחה כל שהיא בשלב זה אולם הציפייה היא ליותר מעורבות אמריקאית למען הנעת התהליך. 

11:37: טרם פגישתו של עבאס עם הנשיא אובמה הוא גינה את הירי הבוקר לעבר שדרות. עבאס אמר כי "אנו מגנים אלימות נגד אזרחים ללא קשר למקור האלימות, כולל ירי". בדברים שאמר לסוכנות הידיעות וואפה, הוסיף עבאס: "אנו בעד קידום השגת רגיעה כוללת בעזה".

11:35: בית הנשיא ומשרד החקלאות הבהירו כי בניגוד לפרסומים האחרונים, עץ המגנוליה שניתן במתנה לנשיא פרס על ידי אובמה ונשתל בגינת הנשיא, לא ייעקר ממקומו. השירות להגנת הצומח במשרד החקלאות יבצע את מלוא הבדיקות המקצועיות בהתאם לדרישות החוק במתחם גינת הנשיא מבלי להוציא את העץ מהמקום בו הוא נשתל כמו שסוכם.

10:53: מסוקו של אובמה נחת במוקטעה ברמאללה. אובמה ייפגש עם עבאס ופיאד ואחר כך יקיים פגישה מורחבת עם בכירי הרשות. בהמשך הוא יאכל שם צהריים ולאחר מכן ייקם מסיבת עיתונאים ויבקר במרכז הצעירים בעיר.

10:46: הנשיא אובמה עושה דרכו לרמאללה במסוק הנשיאותי "מארין 1" יחד עם פמלייתו. לקראת הגעתו, הכינו בראשות הפלסטינים מצעד צבאי ושטיח אדום ברחבת המוקטעה. 

10:43: עשרות פלסטינים מפגינים ברחובות רמאללה לקראת הגעתו של הנשיא אובמה לרמאללה לפגישה עם נשיא הרשות עבאס וראש הממשלה פיאד. ההפגנה נערכת בחלק מהעיר שלא נסגר מראש לחלוטין לתנועת כלי רכב ולהולכי רגל – כחלק מהסדרי הביטחון הכבדים. במסגרת הסדרי הביטחון גם הוחלט שלא יתקיימו לימודים בבתי הספר ולא ייפתחו מוסדות ומשרדים שונים ברמאללה ואל- בירה. ברחובות רמאללה לא נתלו דגלים אמריקאיים לקראת ביקורו ההיסטורי של נשיא ארצות הברית.

את ההפגנה יזמו "הכוחות הלאומיים והאיסלאמיים" - שם מקוצר לארגונים שבאש"ף (כולל פתח) ומחוצה לו שמשקף קואליציה מקיר לקיר של עסקנים המקווים למשוך גם אנשים מהשורה. זו הפגנה ברישיון, שההנהגה הפלסטינית מעוניינת בה כדי שאובאמה ישמע שהציבור הוא שלוחץ עליה שלא לשוב למשא ומתן עקר ובלי שישראל אפילו תעצור את הבנייה בהתנחלויות. 

10:36: במהלך סיורו במוזיאון ישראל הוצגו לנשיא אובמה פיתוחים טכנולוגיים ישראליים. הנשיא עבר מתחנה לתחנה שם הוצגו לו פיתוחים בתחומי הרפואה, הרובוטיקה, תחליפי אנרגיה וחילוץ והצלה. אובמה פגש נכים שנעזרים בשלד חיצוני ממונע כדי לתפקד, אדם ששולט במחשב באמצעות קסדה על ראשו וגם רובוט בצורת נחש. הנשיא הצטלם עם ילדים וסטודנטים ואף טעם מצה.

במהלך הביקור, הגיע גם נשיא המדינה שמעון פרס שהתגאה בפיתוחים הישראליים. פרס אמר לאובמה שלא יתעכב יותר מדי ברמאללה משום שיש לו ארוחת ערב בירושלים. 

10:10: בכירים אמריקאים ל"הארץ" על ירי הרקטות לעבר ישראל: אובמה יתייחס לירי הרקטות מעזה במהלך מסיבת העיתונאים שלו עם אבו-מאזן בצהריים ברמאללה. 

9:48: בתום הסיור שנערך בהדרכת מנהל מוזיאון ישראל, ג'יימס סניידר, פגשו הנשיא אובמה ונתניהו את הזמר דודו פישר. פישר, שעמד סמוך מאוד לאובמה, שר לו את השיר "יעשה שלום". אובמה החמיא לפישר על שירתו. 

9:10: הנשיא אובמה הגיע ל"היכל הספר" במוזיאון ישראל יחד עם מזכיר המדינה החדש, ג'ון קרי. ראש הממשלה נתניהו יארח את השניים בסיור בו יצפו במגילות הגנוזות ויבקרו בתערוכת פיתוחים טכנולוגיים ישראליים. 

9:12: גורמים מדיניים בכירים בירושלים הבהירו כי ישראל אינה צפויה להגיב לירי הרקטות מעזה במהלך ביקור אובמה. "התגובה הישראלית תבוא בזמן ובמקום הנכון", אמרו.

בירושלים ציינו כי הם מחכים לגינוי ברור מצדו של הנשיא הפלסטיני עבאס במהלך פגישתו עם הנשיא אובמה היום. "מעניין לראות אם עבאס, שלא גינה את הירי לאורך כל מבצע עמוד ענן, יעשה זאת היום", אמרו. "מעניין גם אם הירי הזה שנעשה משטח שנשלט בידי חמאס יביא את יושב ראש הרשות הפלסטינית להפסיק את שיחות האחדות שהוא מקיים עם חמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל". 

8:52: פעילי גרינפיס ניסו לתלות הבוקר שלטי מחאה נגד ארה"ב על גשר המיתרים בירושלים. כוח משטרה מנסה להוריד ארבעה פעילים שטיפסו על המיתרים. שמונה פעילים אחרים עוכבו לחקירה.

8:45: ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, סיפר כי "התושבים בעיר נכנסו לממ"דים וישבו שם, נשמעים לקול ההנחיות. בצה"ל לא היו מוכנים לירי ביום הזה. הארגונים הפלסטיניים רצו להגיד לאובמה שהם מכתיבים וקובעים פה את מה שקורה, לא ברמאללה, בעזה. לדעתי התגובה צריכה להיות חזקה ולא להמעיט בערכה כדי שבפעם הבאה החוליות יחשבו כמה פעמים אם לירות לעבר ישראל".

מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם סופר: "אנחנו ערוכים ומוכנים לכל תרחיש. הירי לא משנה את ההיערכות של המשטרה בימים אלה. התושבים פה נשמעים להוראות ולהנחיות. אנחנו חוזרים ומבקשים מכל תושבי הדרום להישמע להנחיות המשטרה". 

8:38: לקראת ביקורו הצפוי של הנשיא אובמה ברמאללה אחר הצהריים, מדווח הניו יורק טיימס כי מחמוד עבאס (אבו מאזן) צפוי לרכך את דרישתו מהקפאת הבנייה בהתנחלויות לפני כל משא ומתן עתידי. לפי הדיווח, הצעד של עבאס נובע מתוך רצונו העז לחזור לשיחות השלום.

לדברי גורם בצוות הפנימי של נשיא הרשות הפלסטינית, עבאס מוכן להסתפק רק בהצהרה חשאית של נתניהו על הקפאת הבנייה. עד כה התעקש עבאס שנתניהו יצהיר על הקפאת הבנייה באופן פומבי. 

8:26: שרה חזיזה, תושבת שדרות שהרקטה נפלה בחצר ביתה, אמרה ל"הארץ": "בצבע האדום הראשון רצתי כדי להרים את הבת שלי מהמיטה לממ"ד. לאחר האזעקה החזרתי אותה לחדרה ושוב היתה אזעקה. רצתי עוד פעם לחדר שלה ובדיוק נכנסנו לממ"ד שמענו פיצוץ חזק מאוד. הבנו שזה נפל קרוב מאוד אלינו יצאנו החוצה וראינו מה קרה. כל הלילה היו לנו תחושות רעות והרגשנו הרגשות שמשהו הולך לקרות. תכננתי לנקות את החלונות בדיוק במקום שזה נפל, למזלי עוד לא הספקתי לצאת".

היא הוסיפה כי "זאת לא פעם ראשונה שרקטה פוגעת בבית של בני משפחתי. אחי נפצע בעבר מרקטה. אולי לנתניהו היה שקט בראש למשך 4 חודשים, לנו לא היה. אובמה לא הגיע לפה בשביל הבלגאן בשדרות, הוא בא בשביל איראן. אנחנו רוצים להגיד לו שגם הילדה שלי ליאן, רוצה לחיות בשקט בלי פחד. הילדה שלי מפוחדת ובקושי מדברת". 

8:17: למרות הירי לעבר שדרות לא צפוי שינוי בלוח הזמנים של ביקור הנשיא האמריקאי.

8:10: קובי הרוש, קב"ט עיריית שדרות, סיפר בזירת התפוצצות הרקטה: "הבוקר התעוררנו לקול האזעקות המוכרות שלא שמענו אותן כמה חודשים. ארבע אזעקות העירו את תושבי שדרות. למזלנו יש נזק קל אך אין נפגעים. לתחושתי הדבר היה צפוי בגלל הביקור. אנחנו רגילים ומורגלים לרקטות האלה, אנחנו רק מקווים שזה חד פעמי".

7:57: פרטוש דורון, המתגורר סמוך למקום נפילת הרקטה בשדרות: התעוררנו היום בחזרה לשלוש אזעקות של צבע אדום. באזעקה הראשונה היינו בטוחים שמדובר בתקלה. באזעקה השנייה כבר הבנו שמדובר ברקטות לעבר העיר ובאזעקה השלישית שמענו פיצוץ. היה פה מזל גדול שלא קרה כלום. כנראה שבזמן שמגיע לפה אדם כל כך חשוב הם רצו להראות את כוחם.

7:40: פרשננו עמוס הראל מציין כי ירי הרקטות מרצועת עזה הבוקר הוא אירוע הירי השני לעבר ישראל בתוך פחות מחודש. בפעם הקודמת נחתה באזור התעשייה באשקלון רקטה לטווח בינוני מתוצרת עזתית. לא היו נפגעים.

בתחילת השבוע איים בכיר בחמאס כי לנוכח מה שהגדיר כהפרות תכופות של הפסקת האש בידי ישראל ייאלץ לבסוף ארגונו להגיב. איש החמאס התייחס לכמה תקריות שבהן חיילי צה"ל ירו לעבר פלסטינים שהתקרבו לגדר המערכת.

7:30: אזעקת צבע אדום נשמעה באזור שדרות. זמן קצר לאחר מכן התפוצצו בשטח העיר שתי רקטות שירו הפלסטינים מעזה. אחת הרקטות נחתה בחצר בית בעיר וגרמה לנזק קל. רקטה נוספת נחתה בשטח פתוח מחוץ לעיר. אין נפגעים. כוחות הביטחון בעיר נמצאים בשתי זירות הירי. שתי רקטות נוספות התפוצצו בשטח רצועת עזה.

מטוסו של הנשיא האמריקאי נחת אתמול בשעה 12:15 בשדה התעופה בן גוריון, שם נערך לו טקס קבלת פנים. בהמשך נועד עם הנשיא שמעון פרס במעונו בירושלים ונטע עץ בגינת הבית, לאחר מכן נועד ארוכות עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במעונו. בסיום הפגישה עם ראש הממשלה ערכו נתניהו ואובמה מסיבת עיתונאים משותפת. ביום שישי יניח אובמה פרחים בהר הרצל, יבקר ביד ושם ובכנסיית המולד בבית לחם, ואחה"צ יסיים את ביקורו וימשיך לירדן.

השתתפו בהכנת הדיווח: ברק רביד, יהונתן ליס, יניר יגנה וג'קי חורי. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ