ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) צפוי להתחייב בפני הנשיא ברק אובמה בפגישתם היום (חמישי) כי לא יתבע את ישראל לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כל עוד ישראל לא תתחיל לבנות בשטח E1 שמחבר בין ירושלים למעלה אדומים.

הניו יורק טיימס חשף הבוקר את מסמך הנקודות לשיחה שחיברה מחלקת המשא ומתן ברשות הפלסטינית עבור הנשיא עבאס ונשלח בדואר האלקטרוני על ידי אחד מעוזריו של ראש מחלקת המשא ומתן, סאיב עריקאת. "אנחנו מסכימים על מה יש לעשות ועל מה לא צריך לעשות, על בסיס העיקרון לפיו ישראל לא מתחילה לבנות ב-E1", נכתב במסמך.

לפי מסמך הנקודות לשיחה שחוברו עבור עבאס הוא צפוי לומר כי "אף אחד אינו מרוויח יותר מהפלסטינים כתוצאה מחידוש המשא ומתן ואין אף אחד שמפסיד יותר מהיעדר משא ומתן".

עבאס יאמר לאובמה כי הוא מוכן להסתפק ב"הקפאה שקטה" של הבנייה בהתנחלויות ללא הודעה רשמית על כך. "הוא (נתניהו, ב"ר) יכול להתחייב בפניי בחשאיות שהוא יפסיק את הבנייה בהתנחלויות במהלך המשא ומתן", נכתב במסמך. עוד נכתב כי עבאס צריך לבקש מאובמה ללחוץ על נתניהו להתחייב לקיים את המשא ומתן על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים". עבאס יאמר לאובמה כי "אני מקווה שיום אחד נתניהו ישים מפה על השולחן כמו שאני עשיתי".

במסמך ממליצה מחלקת האו"ם לעבאס לומר לאובמה כי אם לא תהיה התקדמות בתהליך השלום הוא ישקול לפרק את הרשות הפלסטינית. "איני מאיים אלא רק חולק עמך את מחשבותיי", נכתב במסמך. "אם המצב יימשך כמו שהוא עכשיו אני אבקש מנתניהו לקחת מחדש אחריות (על הרשות הפלסטינית, ב"ר).

כמו כן, לקראת ביקורו של אובמה ברמאללה, הפיצה הרשות הפלסטינית סרטון אנימציה ביוטיוב. תחת הכותרת "מטרת המשא ומתן היא לא להשיג תהליך אלא להשיג שלום". הפלסטינים מפרטים בסרט את עמדותיהם בנושא סוגיות הליבה של המשא ומתן: גבולות, התנחלויות, פליטים, ירושלים, ביטחון ומים.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ