מאות הפגינו ברמאללה |

פלסטינים מבקרים את אובמה וגם את חולשת המסר הפלסטיני בארה"ב

הרשות הפלסטינית מעוניינת בהפגנה, כדי שאובמה ישמע שהציבור הוא שלוחץ עליה לא לשוב למו"מ בלי שישראל תעצור את הבנייה בהתנחלויות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

כשעה לפני שנשיא ארה"ב ברק אובמה התחיל את ביקורו הקצרצר ברמאללה, התקיימה הבוקר (חמישי) הפגנה נגד ביקורו, באותו חלק מהעיר שלא נסגר מראש לחלוטין לתנועת כלי רכב ולהולכי רגל – כחלק מהסדרי הביטחון הכבדים. סוכנות הידיעות הפלסטינית דיווחה על עימותים בין מפגינים וכוחות הביטחון במקום. במסגרת הסדרי הביטחון גם הוחלט שלא יתקיימו לימודים בבתי הספר ולא ייפתחו מוסדות ומשרדים בערים רמאללה ואל בירה.

את ההפגנה יזמו הכוחות הלאומיים והאיסלאמיים – שם מקוצר לארגונים באש"ף (כולל פתח) ומחוצה לו, שמשקף קואליציה מקיר לקיר של עסקנים, המקווים למשוך גם אנשים מהשורה. לטענת המפגינים נשיא ארה"ב תומך באופן לא מאוזן בישראל ומנהל מלחמות בעולם הערבי.

זו הפגנה ברישיון, שההנהגה הפלסטינית מעוניינת בה כדי שאובמה ישמע שהציבור הוא שלוחץ עליה שלא לשוב למו"מ מבלי שישראל תעצור את הבנייה בהתנחלויות. בהפגנה משתתפים כ-200  פלסטינים, חלקם בעלי אזרחות אמריקאית שחיים בגדה. המפגינים החלו לצעוד מכיכר מנרה לכיוון המוקטעה, אזור האסור למעבר הולכי רגל וכלי רכב, ופרצו שורה של שוטרים פלסטינים בדרך.

פלסטינים מפגינים נגד ביקור אובמה ברמאללהצילום: אי–פי

סם בחור,  יועץ עסקי, הוא יליד ארה"ב ששב לחיות בעיר הולדתו של אביו, אל בירה, לפני כ-20 שנה.  בלי להיות מזוהה עם ארגון פוליטי מסוים הוא מעורב מאוד בחיים הציבוריים – פוליטיים וכלכליים – וקולו נשמע היטב. אין לו ציפיות מביקור הנשיא שבו בחר (מסיבות אמריקאיות פנימיות, לא פלסטיניות). כבר אין מי שחושב שארה"ב יכולה להיות מתווך הוגן, הוא אומר. לדעתו, היחידים שמתרגשים מהביקור הם חברי ההנהגה הפלסטינית המצומצמת (מחמוד עבאס וכעשרה אנשים מסביבו). "במקרה הטוב ביותר הביקור יתן זריקת עידוד לרשות לעוד כמה שנים, שתוכל להציג עצמה כמדינה", מעריך בחור. "וזה לדעתי חלק מהאג'נדה האמריקאית בפגישה עם ההנהגה. איני מצפה לתוצאה אחרת חוץ מאישוש האמינות שלה, משום שנשיא אמריקאי נפגש אתה. הפגישה תאפשר לה להתקיים עוד קצת, כשכל העובדות בשטח והנתונים הכלכליים מצביעים על כך שהרשות היא בעצם במוד קריסה". 

לדעתו, מנהיגות אש"ף, והרשות הפלסטינית אחריה, נכשלו במשך עשרות שנים בקריאת המפה הפוליטית בארה"ב.  "ההנהגה הפלסטינית מתייחסת לנשיאים אמריקאים כמו שהיא מתייחסת לנשיאים בעולם הערבי,  כאילו הם הכל. אבל נשיא אמריקאי אינו הכל, אלא מרכיב אחד בשיטה פוליטית מורכבת. ההנהגה הפלסטינית מעולם לא השקיעה מחשבה כדי להבין את ההשפעה שיש לאותה שיטה מורכבת.  היא חושבת שכל הפוליטיקה האמריקאית מתרחשת בוושינגטון,  בעוד שאנחנו יודעים שהיא רק משקפת את הלחץ שקבוצות בוחרים בקהילות השונות מפעילות על הנציגים שלהם. 

שוטרים פלסטינים ברמאללה, הבוקר

"אש"ף תמיד מינה נציגים חלשים בארה"ב -  כי הסתפק בקשר הישיר עם הבית הלבן וחשב שאינו צריך ארגון או מנגנון של ממש בשטח. נציג חזק עשוי היה להשפיע על בסיסי כוח שישבשו את הקשר הבלעדי בין הבית הלבן למוקטעה. המציאות הפוכה – כפי שאנו לומדים מאיפא"ק. כדי להשפיע על וושינגטון עלינו לעבוד קשה (בקרב האוכלוסייה) בכל 50 המדינות".

"גישה זו נחוצה במיוחד בעניין הפלסטיני", אומר בחור,  "משום שבמקום שיהיה סוגיה של מדיניות חוץ, הוא נחטף  על ידי הקונגרס. לאף ממשל אמריקאי -  רפובליקאי או דמוקרטי – לאף נשיא, אין כאן יכולת ההשפעה שאמורה להיות להם. זו הפכה סוגיה פנימית אמריקאית. הקונגרס מעורב בקביעת המדיניות פה יותר מהממשל – וזה נכון רק לגבינו, לא לגבי אף סוגיה אחרת של מדיניות חוץ.  תעשיית הנשק היא כנראה הגוף שמאחורי חטיפה זו של הקונגרס, יותר מגוף אחר.  אולי באותה מידה כמו איפא"ק.  אין צורך להתחרות עם איפא"ק, אנחנו יכולים להגיע לקהילת המיעוטים, הכנסיות, מערכת החינוך, ערבים אמריקאים, כדי להשפיע על חברי הקונגרס ברמה הביתית. אני מאמין שאם האמריקאי הממוצע היה פוגש את עובדות הסכסוך לא היתה לו ברירה אלא לתמוך בפלסטינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ