אובמה לנתניהו: סיים את המשבר עם טורקיה

במהלך פגישתם אמש במעון ראש הממשלה, הדגיש הנשיא את החשיבות שארה"ב רואה בקשר עם טורקיה. ארדואן אתמול: דבריי על הציונות פורשו באופן שגוי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, במהלך פגישתם אמש (רביעי) לפעול לסיום המשבר ביחסים עם טורקיה. פקיד בכיר בבית הלבן, שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי בפגישה עם נתניהו העלה אובמה את הנושא הטורקי והדגיש כי ארה"ב רוצה לקיים קשרי ידידות חזקים גם עם ישראל וגם עם טורקיה. "הנשיא קרא לממשלת ישראל לעבוד על נירמול היחסים עם טורקיה", אמר הבכיר בבית הלבן.

ביקור אובמה: עדכונים שוטפים

ארה"ב מנסה כבר כמה שנים לסיים את המשבר ביחסים בין ישראל לטורקיה שהגיע לשיאו בעקבות ההשתלטות על המשט הטורקי לעזה במאי 2010 שבמהלכה נהרגו תשעה אזרחים טורקים. מאז האירוע גירשה טורקיה את שגריר ישראל מאנקרה והורידה את דרג היחסים בין המדינות. הטורקים דורשים שישראל תתנצל על הרג הפעילים הטורקים, תשלם פיצויים למשפחותיהם ותסיר את המצור הימי על רצועת עזה.

נתניהו וראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הם שני המנהיגים עמם אובמה קיים הכי הרבה פגישות ושיחות טלפון. ארדואן הוא בן הברית המרכזי של אובמה בעולם המוסלמי. בכל שיחה בין אובמה לבין נתניהו וארדואן הוא מעלה את הנושא, אולם עד כה ללא הצלחה.

אובמה וארדואן. יחסים חשובים לארה"בצילום: רויטרס

בחודשים האחרונים מקיימות ישראל וטורקיה מגעים על סיום המשבר בניסיון להגיע לנוסחה מוסכמת של התנצלות. רק לפני כמה שבועות נפגשו ברומא תת-שר החוץ של טורקיה, פרידון סינירלולו, ושליחיו של ראש הממשלה נתניהו, היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ומחזיק תיק טורקיה יוסף צ'חנובר. גם בפגישה הזו לא הצליחו הצדדים להגיע לנוסחת פלא שתסיים את המשבר.

שיחות הפיוס בין ישראל לטורקיה נקלעו לקשיים בין השאר בעקבות התבטאות חריפה של ארדואן לפני כמה שבועות. במהלך כינוס של האו"ם בווינה, הגדיר ראש הממשלה הטורקי את הציונות כפשע נגד האנושות והשווה אותה לפאשיזם. דבריו של ארדואן גרמו לכעס רב גם בירושלים וגם בוושינגטון.

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, שביקר באנקרה כמה ימים אחרי ההתבטאות של ארדואן, נזף בו בשיחה פרטית וכן בפומבי והדגיש כי דבריו "פוגעניים", לא מקובלים על ארה"ב ומקשים על המאמצים להשיג שלום במזרח התיכון.

אתמול התפרסם ראיון עם ארדואן בעיתון הדני "פוליטיקן", במהלכו ציין כי דבריו בכינוס של האו"ם בווינה "זכו לפרשנות לא נכונה". ראש ממשלת טורקיה הבהיר כי הביקורת שלו כוונה נגד מקרים ספציפיים שקשורים למדיניות ממשלת ישראל במיוחד בעזה ובהתנחלויות. "זה טבעי עבורנו להמשיך ולמתוח ביקורת על ישראל כל עוד היא ממשיכה להתכחש לזכותם של הפלסטינים למדינה", אמר ארדואן. "מנגד, אנחנו מכירים במדינת ישראל בגבולות 1967 ואני מגנה כל אנטישמיות. בהקשר הזה אני עומד מאחורי דבריי בווינה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ