עבאס דרש מאובמה הקפאת התנחלויות ושחרור אסירים כתנאי למשא ומתן

אובמה צידד בחזרה למשא ומתן תוך ויתור על תביעות מקדימות. באש"ף ובפת"ח מחו על כך שהתייחסותו לעניין ההתנחלויות לא היתה חמורה דיה

ג'קי חורי
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
עמירה הס

מחלוקת עקרונית נתגלעה היום (חמישי) בפגישה בין הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), לבין נשיא ארה"ב ברק אובמה, בנוגע לחידוש המשא ומתן עם ישראל - כך מסר בכיר פלסטיני בשיחה עם "הארץ". לדבריו, אבו מאזן הציג שני עקרונות הכרחיים לנוסחה שתביא לחידוש המגעים עם ישראל: הקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור אסירים. אובמה, לעומתו, צידד בחזרה למשא ומתן תוך ויתור על תביעות מקדימות, העשויות לדעתו לעכב את חידוש הדיונים, שבהם יהיה אפשר לדון בכל הסוגיות. 

לדברי גורמים פלסטיניים, יש עם זאת שורה של הצעות ורעיונות לחידוש המשא ומתן, שיגובשו כנראה בתקופה הקרובה, עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, העביר בעת הפגישה בין עבאס לאובמה מכתב מהאסירים הפלסטינים. מקור פלסטיני המכיר את פרטי המכתב אמר שהאסירים דרשו מאובמה להתערב אישית למען שחרורם וציינו שישראל התחייבה בעבר, הן לפני ועדת אנאפוליס והן בשיחות של עבאס עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לשחרר אסירים, ובמיוחד אסירים הכלואים עוד מלפני הסכם אוסלו. 

בעניין חידוש המשא ומתן עם ישראל אמר הבכיר הפלסטיני כי חלה נסיגה מעקרונות והסכמות שהושגו עם האמריקאים, ב"מפת הדרכים" וב"מתווה מיטשל". לדבריו, "ממשל אובמה רוצה שנחזור למשא ומתן כדי להקים מדינה בת קיימא, אבל במקביל ישראל בונה כל הזמן בהתנחלויות ומושכת את השטיח מתחת לרגלי הפלסטינים וכל מי שחותר להסכם. אי אפשר לדבר על מדינה שנקים על אדמה שבונים עליה התנחלויות". 

אובמה ועבאס ברמאללה, היוםצילום: אי–פי

לדבריו, ישראל וממשל אובמה מנסים להציג את הפלסטינים כסרבני משא ומתן, "כשכל העולם כבר הביע דעה ברורה נגד הבנייה בהתנחלויות". בתום המפגש בין אובמה לעבאס, יצא הנשיא האמריקאי לפגישה עם בני נוער פלסטינים בעיירה אל בירה הסמוכה לרמאללה. הוא ישוחח עם בני הנוער במתנ"ס לפני שייצא לנאום בבנייני האומה בירושלים.

באש"ף ובפתח זועמים על כך שהנשיא אובמה המעיט לדעתם בחומרת ההתייחסות שלו להתנחלויות, תוך נסיגה מעמדות שהביע בתחילת כהונתו הראשונה. כך אמר ל"הארץ" גורם באש"ף, שצפה בשידור הטלוויזיה של מסיבת העיתונאים. 

לדבריו, גם בלי לקבל דיווח ישיר מהשיחות שניהלו עבאס ואנשיו עם אובמה, ברור שהיא התאפיינה בחילוקי דעות עמוקים – ושהפלסטינים נחושים שלא לשוב למשא ומתן בלי הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

הוא הוסיף גם כי נוכח חוסר הציפיות מאובמה, לצד הממד הסמלי של ביקור ראשון אחרי ההכרזה באו"ם, ניסוחיו במסיבת העיתונאים הכו בתדהמה פוליטיקאים מנוסים ברשות הפלסטינית. "בישראל הוא הזכיר את הפלסטינים – אפילו לא את פלסטין – פעמיים", אמר, "כאן הוא הזכיר בלי סוף את ישראל. הוא דיבר על פחדם של הילדים משדרות, אבל היה צריך להזכיר גם את פחדם של הילדים הפלסטינים בעזה ובגדה המערבית. למשל ילדיו של העציר ערפאת ג'ראדאת שמת בכלא", אמר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ