כתבי "הארץ"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, סיים את ביקורו בן השלושה ימים בישראל. מזג האוויר ההפכפך שיבש מעט את יומו האחרון, ובשל הרוחות העזות וסופות החול נאלץ אובמה לנסוע מירושלים לכנסיית המולד בבית לחם וחזרה לנתב"ג, במקום לטוס במסוקו. בבוקר ביקר אובמה בהר הרצל והניח זרים על קבריהם של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, ושל ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. בהמשך ביקר ביד ושם ונועד עם נתניהו בירושלים.

16:17: רגע לאחר המראתו של הנשיא האמריקאי לירדן פרסם הכתב המדיני ברק רביד כי בתיווכו של אובמה שוחח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטלפון עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. זו היתה שיחה ראשונה בין השניים מאז נכנס נתניהו לתפקידו ב-2009 וביתר שאת מאז אירועי המשט הטורקי לעזה ב-2010. מדובר בהתפתחות דרמטית ביחסים בין המדינות, ואובמה אמר כי הוא מקווה שהשיחה תאפשר להשיב את היחסים לקדמותם.

16:04: נשיא ארצות הברית נכנס למטוס הנשיאותי לקראת המראה לירדן. אובמה ייפגש בעקבה עם המלך עבדאללה.

15:57: החל טקס הפרידה המקוצר מנשיא ארצות הברית אובמה בנמל התעופה בן גוריון. אובמה נפרד מנציגים במשרד ראש הממשלה ובילה זמן רב בשיחת פרידה עם משפחתו ובנותיו של השגריר האמריקאי בישראל, דן שפירו. הנשיא נראה נרגש מאוד לראות את בנותיו של שפירו, אמר כי חשש שלא יספיק לפגוש בהן ואפילו הרים בזרועתיו את אחת הבנות הקטנות ושמח לראות שכמה משיני החלב שלהן נפלו.

15:25: רגע לפני כניסת השבת ועם הגעתו של אובמה לנתב"ג, כביש ירושלים-ת"א נפתח לתנועה לכל הכיוונים.

15:14: משטרת התנועה פתחה מחדש את כל הכבישים בירושלים שהיו סגורים בימים האחרונים בשל ביקור אובמה. פמליית הנשיא האמריקאי הגיעה לנתב"ג ונערכת לטקס פרידה קצר לקראת סיום הביקור והמראה לירדן.

15:00: מקור מדיני בירושלים מעדכן שראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש בפגישתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה כי יש להעמיק את העיסוק בנושא סידורי הביטחון של ישראל בכל מו"מ עתידי עם הפלסטינים. השניים נועדו בצהריים במלון קינג דיוויד בירושלים והפגישה התארכה ונמשכה שעתיים.

אובמה, פרס ונתניהו מניחים זר על קבר רבין בהר הרצלצילום: לשכת ראש הממשלה

בפגישה השתתפו היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, השליח המיוחד יצחק מולכו, שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי והיועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, טום דונילון. על פי המקור המדיני הפגישה היתה מקיפה ועסקה בנושא הפלסטיני ובנושאים אזוריים אחרים.

14:30: נשיא ארצות הברית עזב את כנסיית המולד בבית לחם, והשיירה שלו יצאה בחזרה לכיוון ישראל ונמל התעופה בן גוריון. הפמלייה הגיעה לרשות הפלסטינית באיחור רב בשל תנאי מזג האוויר והנשיא נאלץ לקצר את ביקורו בכנסייה כדי לנסות ולעמוד בלוח הזמנים של הביקור. כביש ירושלים-תל אביב עדיין סגור. 

14:06: באיחור של 53 דקות הגיע נשיא ארצות הברית אובמה לכנסיית המולד בבית לחם - כך מדווח כתבנו במקום, אנשיל פפר. במקביל הודיעה משטרת התנועה כי כביש 1 ירושלים-ת"א ייחסם לתנועה לשני הכיוונים מ-14:10 ועד 15:15 כדי לאפשר לאובמה להגיע לנמל התעופה בן גוריון. יניב קובוביץ מעדכן כי הכביש נחסם ממחלף שפירים ועד מחלף ירושלים.

13:50: משטרת ישראל מעדכנת כי היא נערכת לאפשרות של סגירת כביש 1 ירושלים-תל אביב לתנועה משני הכיוונים, בין השעות 14:45 ל-15:30. החסימה תעשה בהדרגה.

13:14: עקב תנאי מזג האוויר יתקיים בנתב"ג טקס פרידה מצומצם מנשיא ארה"ב, ברק אובמה. הטקס יכלול רק פרידה קצרה ולחיצות ידיים טרם עלייתו של אובמה למטוס.

12:40: השיירה של אובמה נעה לכיוון בית לחם. הנשיא אמור היה לטוס לכנסיית המולד במסוק אך בשל הרוחות העזות והאובך הוחלט לבטל את הטיסה. מזג האוויר גורם גם נזק לאוהלים והציוד שהוצב בנמל התעופה בן גוריון לרגל טקס הפרידה מאובמה. יהונתן ליס מוסר כי במשרד ראש הממשלה שוקלים לבטל את הטקס שתוכנן להיערך ולקיים אותו במתכונת מצומצמת יותר במבנה סגור. אנשי משרד הביטחון החלו להסיר דגלים ולפרק מבנים שהוקמו במיוחד במקום, מחשש שיעופו ברוח.

צילמתם את הסופה? העלו לאינסטגרם בתגית #סופתחול והתמונות יתפרסמו כאן

12:20: מזג האוויר האביך משפיע על ביקור הנשיא אובמה. משטרת התנועה הודיעה כי היא נערכת לאפשרות של סגירת כביש 1 ירושלים-תל אביב לתנועה בשני הכיוונים, בשל חשש שהאובך הכבד והרוחות החזקות ימנעו ממסוקו של אובמה לטוס לנמל התעופה בן גוריון. כתב "הארץ" יניב קובוביץ מעדכן כי אם אכן יוחלט שלא ניתן להטיס את הנשיא, הוא ייסע בשיירה בכביש 1, והכביש ייסגר מ-13:30 עד 16:00. התנועה לירושלים וממנה תופנה לכביש 443.

11:44: כתבנו אנשיל פפר מדווח על כוננות גדולה של כוחות הביטחון הפלסטינים בבית לחם לקראת הגעתו של אובמה. הוא מספר על כרזות שתלה הארגון האיסלאמי הקיצוני חיזב א-תחריר בכיכר המולד הקוראות להפגין נגד "ראש הכפירה אובמה, רוצח הילדים המוסלמים".

במקביל מדווח כתב הבי-בי-סי באזור, וייר דיוויס, על שמועות לפיהן השינויים במזג האוויר וחשש לסופת חול ייאלצו את הנשיא האמריקאי לנסוע לבית לחם ולא לטוס אליה במסוק כפי שמתוכנן.

11:11: הנשיא האמריקאי הגיע לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. במהשך ייצא לבית לחם לביקור בכנסיית המולד.

10:37: בסיום ביקורו של אובמה ביד ושם סיפר לו הרב לאו על רגע השחרור שלו ממחנה ההשמדה בוכנוולד. הרב המשיך וסיפר על מפגש, שנים רבות לאחר מכן, עם אחד החיילים ששיחררו את המחנה. החייל לשעבר, שהתוודע רק בדיעבד לזוועות השואה, התנצל בפני הרב על כך שכוחות הצבא איחרו להגיע. "אתמול הבטחת לנו שאנחנו לא לבד", אמר הרב וביקש "אל תאחר אדוני הנשיא".

10:30: בסיום ביקורו ביד ושם נאם הנשיא האמריקאי אובמה והדגיש את הקשר ההיסטורי בין עם ישראל לארצו. "כאן על אדמתכם הקדושה אשוב ואדגיש כי מדינת שראל לא קיימת בגלל השואה, אלא כדי להבטיח שלא תחזור על עצמה בשנית", אמר. הוא סיפר על ביקוריו הקודמים במקום, ועל התחושה השונה שלו לבקר בו שוב לאחר שביקר גם בגטו ורשה במחנה ההשמדה בוכנוולד. "שום דבר לא משתווה לעוצמה של המקום הקדוש הזה", אמר אובמה, "באנו לפה אלף פעמים ובכל פעם ליבנו נשבר, ראינו את המקום אליו אדם יכול לשקוע, איך אדם יכול לחשוב שרעיו פחות ראויים ממנו, ראינו איך הרוע יכול לנצח לרגע בזמן כשהאנשים הטובים יושבים בשקט".

אובמה סיפר על האנשים שחוו את השואה, ואלו ששרדו אותה "אנחנו רואים שגם כשהשנאה נצטרבה לזרועותיהם הם לא היו מספרים, הם היו גברים, נשים וילדים, כל כך הרבה ילדים שנשלחו למותם בגלל מי שהיו, מי שאהבו מי שהתפללו אליו".

הנשיא האמריקאי הזכיר גם את מי שהצילו נפשות בשואה "אלו שזכרו לעשות טוב, את אלו שסירבו לעמוד מנגד". אובמה אמר שבכך הופך יד ושם גם למקום של תקווה ומזכיר כי תמיד יש בחירה, "יש לנו את האפשרות להתעלם ממה שקורה לאחרים או לפעול למענם", אמר.

"זו המחויובות שלנו, להיות עדים, אבל גם לפעול. עבורנו בעת שלנו זה אומר להתעמת עם גזענות בכל צורתיה, במיוחד עם אנטישמיות, אין לדברים הללו מקום בעולם המתורבת. ואסור לנו לשכוח את הקשר בין השניים, כי בנינו ובנותינו לא נולדו כדי לשנוא ולכן הבה נמלא את ליבותיהם בתקווה", אמר הנשיא אובמה.

10:19: אובמה ופמלייתו הגיע ליד לילד, וחתם בספר המבקרים של מוזיאון יד ושם. זהו ביקורו השלישי של הנשיא האמריקאי במוזיאון.

10:00: אובמה הגיע לאוהל יזכור ביד ושם, ובו נערך טקס זיכרון לנספים. מקהלת אנקור פתחה את הטקס בשירה של חנה סנש "הליכה לקיסריה", ובהמשך העלה אובמה את אש התמיד לזכר ששת המיליונים ולהוקרת לוחמי הגטאות והמחנות. במהלך הביקור קיבל הנשיא האמריקאי העתק של תוים שחיבר חזן בית הכנסת באמסטרדם, אליהו מרוקו, שנספה בשואה.

9:35: הנשיא האמריקאי הגיע ליד ושם והוא מבקר בהיכל השמות, בליווי יו"ר מועצת יד ושם, אבנר שלו, הרב הראשי לישראל לשעבר, ישראל לאו ושר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. משם ימשיך לביקור במוזיאון עצמו.

9:33: נכדתו של יצחק רבין, נועה רוטמן, אמרה כי ביקורו של אובמה היה "מאוד מרגש מעצם הבחירה להגיע ולעלות להניח זר ולהניח אבן מהאנדרטה של מרטין לותר קינג על הקבר של אבא שלי זה".

רוטמן סיפרה כי בשיחתו עם המשפחה חזר אובמה על מחויבותו לתהליך השלום ועל התרשמותו מהביקור בישראל. "הוא דיבר על כך שתהליך השלום הוא מורשת רבין וברצונו לחזור למקום הזה", אמרה רוטמן, והוסיפה כי בנימה אישית "הוא אמר שהוא היה שמח לחזור עם אשתו והילדות לביקור בישראל, שהוא מאוד נהנה ושהוא מחכה עכשיו לתחילת ההתנעה של תהליך השלום".

9:12: אובמה נפגש עם בני משפחתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, סמוך לקברו בהר הרצל. בליווי נשיא המדינה וראש הממשלה הוא שוחח עם בנו ובתו של רבין ועם נכדיו, ובהמשך הניח זר על קברו.

9:00: הנשיא אובמה הגיע להר הרצל, בליווי נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ומנהל הר הרצל, אברהם דובדבני. כעת נערך במקום טקס קצר במהלכו מניח הנשיא האמריקאי זר על קברו של חוזה המדינה.

8:47: השיירה של הנשיא האמריקאי אובמה, עושה את דרכה ממלון המלך דויד להר הרצל. רחובות רבים בירושלים חסומים כבר שלושה ימים, בשל הביקור.

8:20: בהמשך היום צפוי הנשיא האמריקאי לבקר בכנסיית המולד בבית לחם. כתבנו אנשיל פפר נמצא בעיר ומספר כי למרות הביקור רם הדרג, בבית לחם ניכר חוסר התלהבות כללית מהביקור הצפוי. מלבד כמה דגלי ארה"ב שנתלו ברחוב הראשי אין כרזות ברכה או התרגשות מיוחדת. בכיכר המולד יש היערכות ביטחונית של שוטרים ואנשי ביטחון פלסטינים שהחלו לכתר את הכיכר המוזנחת.

לאחר נאומו אתמול של אובמה בבנייני האומה תהה פרשן "הארץ" חמי שלו איך היתה מתפתחת ההיסטוריה אילו אובמה היה אומר את אותם הדברים ב-5 ביוני 2009, מיד לאחר נאום קהיר, וכיצד היה נראה המזרח התיכון אם לניסיון לפתוח דף חדש עם העולם המוסלמי לפני ארבע שנים היה מצטרף מאמץ מקביל לפקוח את עיניו של הציבור הישראלי, שאובמה בא אליו רק אתמול, בבנייני האומה.

שלו כתב כי "מעולם לא נישא נאום שכזה בפני הציבור בישראל: ישיר, בגובה העיניים, דברי תוכחה עטופים בשכבות עבות של הבנה ותמיכה, אהדה ודאגה, אהבה קשוחה כהלכתה. אובמה דיבר מהלב כדי שדבריו יתנחלו בלב, ושיתקיים בהם הפסוק מספר משלי 'נאמנים פצעי אוהב'. הפרומואים המקדימים שיצאו מתדרוכי הבית הלבן, שהכתירו את הנאום כגולת הכותרת של הביקור כולו, הצטיירו, במבט לאחור, כהמעטה פרועה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ