בתיווך אובמה |

נתניהו התקשר לארדואן והתנצל על הרג האזרחים הטורקים במשט לעזה

מנהיגי המדינות החליטו על נרמול היחסים והחזרת השגרירים. אנקרה תבטל את כל ההליכים המשפטיים נגד חיילי וקציני צה"ל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אחר הצהריים (שישי) בטלפון עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לראשונה מאז אירועי המשט הטורקי ב-2010. נתניהו התנצל בפני ארדואן על הרג תשעת האזרחים הטורקים במהלך השתלטות לוחמי השייטת על האונייה מאווי מרמרה. ממשרדו של ראש הממשלה הטורקי נמסר כי ארדואן קיבל את ההתנצלות בשם העם הטורקי. שר החוץ הטורקי אמר הערב כי כל הדרישות של טורקיה מישראל בעניין המשט נענו. דבוטולו הוסיף כי ראש ממשלת טורקיה ביקש את רשותם של איסמעיל הנייה ומחמוד עבאס לפני ששוחח עם נתניהו.

במהלך השיחה אמר נתניהו לארדואן כי לאור החקירה שבוצעה בישראל סביב התקרית התגלו כמה טעויות מבצעיות מצד כוחות צה"ל. נתניהו "הביע התנצלות כלפי העם הטורקי על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם והסכים להשלים את ההסכם על מתן פיצויים למשפחות הקורבנות".

נתניהו אמר לארדואן שישראל הסירה מספר מגבלות על תנועת אזרחים וסחורות בכל השטחים הפלסטינים, כולל ברצועת עזה, והיא תמשיך לעשות זאת כל עוד השקט יישמר. שני המנהיגים סיכמו להמשיך ולעבוד על מנת לשפר את המצב ההומניטרי בשטחים הפלסטינים.

במהלך השיחה אמר נתניהו לארדואן כי הוא מעריך את דבריו לעיתון הדני "פוליטיקן" ביום רביעי שבהם חזר בו מטענותיו נגד הציונות. בראיון אמר ארדואן כי הוא התכוון למתוח ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל בעזה וכי דבריו פורשו בצורה לא נכונה. ארדואן אמר לנתניהו במהלך השיחה כי הוא מוקיר את מערכת היחסים ארוכת השנים בין ישראל לטורקיה ובין העם הטורקי לעם היהודי והדגיש כי הוא מעוניין לשפר את היחסים.

אובמה וארדואן. יחסים חשובים לארה"בצילום: רויטרס

לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, "נתניהו הביע צער על ההידרדרות ביחסי ישראל-טורקיה". כמו כן, נתניהו התחייב להסדיר את חילוקי הדעות בין המדינות במטרה לקדם שלום ויציבות באזור. ראש הממשלה הבהיר במהלך השיחה כי "התוצאות הטרגיות של משט המאווי מרמרה לא היו מכוונות וישראל מביעה צער על כל פגיעה או אובדן של חיי אדם".

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי השניים סיכמו על נרמול היחסים בין המדינות, על החזרת השגריר הטורקי לתל אביב ועל החזרת שגריר ישראל לאנקרה. במהלך השיחה הודיע ארדואן כי טורקיה תבטל את כל ההליכים המשפטיים נגד חיילי וקציני צה"ל שנפתחו בעקבות אירועי המשט לעזה. ותמנע הגשת תביעות בנושא בעתיד.

זוהי שיחת טלפון ראשונה בין השניים מאז כניסתו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה ב-2009. נתניהו התקשר לארדואן מהאוהל שהוכן עבור טקס הפרידה מנשיא ארה"ב אובמה בנמל התעופה בן גוריון. השיחה נמשכה כשלושים דקות ובשלב מסוים בשיחה נשיא ארה"ב עלה על הקו והצטרף אליה.

שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטלו, אמר היום כי ההתנצלות הישראלית ענתה על כל הדרישות שהציבה אנקרה לירושלים בעקבות תקרית המשט לעזה. דבוטולו אמר בראיון לטלוויזיה הטורקית כי ארדואן שוחח עם איסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס בעזה, ועם מחמוד עבאס על מנת לקבל את אישורם בטרם קיבל את ההתנצלות הרשמית מנתניהו. לדברי דבוטולו, השיחות של ארדואן עם השניים התקיימו דקות ספורות לפני השיחה שקיים עם נתניהו. עוד הוסיף כי ארדואן שוחח היום גם עם ראש ממשלת מצרים מוחמד מורסי ועם ראש ממשלת לבנון.

אובמה אמר לפני עזיבתו את ישראל כי הוא מברך על שיחת הטלפון וסבור שיש חשיבות עליונה להחזרת היחסים בין שתי המדינות לקדמותם. נשיא ארה"ב הוסיף כי הוא מקווה שהשיחה בין נתניהו וארדואן תאפשר להם לפתוח בשיתוף פעולה עמוק יותר סביב שיפור היחסים וסוגיות אזוריות אחרות.‬

שלשום, ביקש אובמה מנתניהו, במהלך פגישתם לפעול לסיום המשבר ביחסים עם טורקיה. פקיד בכיר בבית הלבן, שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי בפגישה עם נתניהו העלה אובמה את הנושא הטורקי והדגיש כי ארה"ב רוצה לקיים קשרי ידידות חזקים גם עם ישראל וגם עם טורקיה. "הנשיא קרא לממשלת ישראל לעבוד על נרמול היחסים עם טורקיה", אמר הבכיר בבית הלבן.

ארה"ב מנסה כבר כמה שנים לסיים את המשבר ביחסים בין ישראל לטורקיה שהגיע לשיאו בעקבות ההשתלטות על המשט הטורקי לעזה במאי 2010 שבמהלכה נהרגו תשעה אזרחים טורקים. מאז האירוע גירשה טורקיה את שגריר ישראל מאנקרה והורידה את דרג היחסים בין המדינות. הטורקים דרשו שישראל תתנצל על הרג הפעילים הטורקים, תשלם פיצויים למשפחותיהם ותסיר את המצור הימי על רצועת עזה.

נתניהו וראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הם שני המנהיגים עמם אובמה קיים הכי הרבה פגישות ושיחות טלפון. ארדואן הוא בן הברית המרכזי של אובמה בעולם המוסלמי. בכל שיחה בין אובמה לבין נתניהו וארדואן הוא מעלה את הנושא, אולם עד כה ללא הצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ