ליברמן על ההתנצלות: טעות קשה שפוגעת בכבודנו

מספר שתיים בסיעת הליכוד ביתנו תקף בחריפות את ההתנצלות של ראש הממשלה בפני טורקיה וארדואן.חנין זועבי: יש להקים ועדת חקירה בינ"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ומספר שתיים בסיעת הליכוד-ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, תקף הערב (שישי) בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שהתנצל בפני טורקיה על אירועי המשט לעזה. "התנצלות של מדינת ישראל על פעילות של צה"ל נגד ארגון טרור היא שגיאה חמורה", אמר ליברמן. "ההתנצלות פוגעת במוטיבציה של חיילי צה"ל, מחזקת את הגורמים הקיצוניים באזור ופוגעת במאבק של עם ישראל על צדקת הדרך".

ליברמן הוסיף כי ההנהגה הנוכחית בטורקיה, ראש הממשלה ארדואן ושר החוץ דבוטולו, היא האחראית הבלעדית להידרדרות ביחסים בין המדינות. "סירובו של ארדואן להתנצל מפורשות על דבריו בגנות הציונות במקביל להתנצלות הישראלית פוגעת בכבודה ובמעמדה של ישראל באזור ובעולם כולו".

ח"כ חנין זועבי, שהייתה על סיפון המרמרה בעת השתלטות חיילי צה"ל על האונייה, אמרה כי "התנצלות לבדה לא מספיקה. מדובר בחיי אדם ובהריגת תשעה פעילים פוליטיים". לדבריה, "התנצלות אמיתית צריכה להיות מלווה בהסכמה להקים ועדת חקירה בינלאומית". ח"כ זועבי אמרה גם כי "אם נתניהו רוצה להתחיל שלב חדש עם העולם מסביבו, ולא להסתפק בחיבוקים הרבים שאובמה נתן בשפע, עליו לדעת שכיוונו הוא הבעיה הפלסטינית: הכיבוש והגירוש כמו שאמר ידידו האמריקאי. אי אפשר להסתפק ביחסים טובים עם טורקיה כאשר מזניחים ומשכיחים את הבעיה הפלסטינית, 'מרמרה' היתה הפשע הקטן, הפשע הגדול היה ועודנו המצור והכיבוש על העם הפלסטיני, אם נתניהו רוצה להתנצל, עליו לעשות זאת בפני אלו שנמצאים במצור ושתשעת הפעילים נרצחו למענם. על ראש הממשלה להשכיל להבין שאין אפשרות לחיים נורמליים לישראלים בליווי הכיבוש, ההתנחלויות, הרדיפות והמצור".

נתניהו וליברמןצילום: אמיל סלמן

דובר צה"ל, תא"ל פולי מרדכי אמר בתגובה להתנצלותו של נתניהו כי הצעד נעשה בתאום, בהסכמת ובברכת הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ. לדבריו, תמיכתו של גנץ במהלך נובעת הן בשל תרומת ההתנצלות להגנה על חיילי צה"ל בהיבט המשפטי והן לאור חשיבות היחסים הביטחוניים האסטרטגיים עם טורקיה.

שרת המשפטים ציפי ליבני בירכה על הפיוס ואמרה כי "זהו צעד חשוב ונכון מול האתגרים הביטחוניים מצפון. המהלך נותן ביטוי לאינטרסים הביטחוניים המשותפים לישראל, טורקיה וארה"ב. זהו אקורד סיום מצוין לביקור אובמה".

לעומת התקפתו של ליברמן, יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה כי נכון עשה רה"מ נתניהו כשהתפייס עם ארדואן. "טורקיה היא מעצמה אזורית שהיחסים עמה חשובים מאוד לישראל. גם אם ההתנצלות לטורקים נעשתה בלב כבד, טוב שנעשתה. מוטב למחול על הכבוד ולעשות את המעשה החכם והמועיל למדינה. יש לקוות שהפיוס עם הטורקים אחרי שלוש שנות נתק הוא צעד ראשון לדרך מדינית חדשה שתבצר מחדש את מעמדנו הדיפלומטי והאסטרטגי"

גם יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ יצחק בוז'י, הרצוג הגיב בחיוב לצעד ואמר כי "המהלך הזה תואם את האינטרסים האסטרטגים של ישראל הן באזור והן מול ארה"ב. טורקיה היא מעצמה חשובה באזור שנכון להתאמץ ולשמור על יחסים תקינים איתה ככל שניתן".

נתניהו שוחח אחר הצהריים בטלפון עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לראשונה מאז אירועי המשט הטורקי ב-2010. ראש הממשלה התנצל בפני ארדואן על הרג תשעת האזרחים הטורקים במהלך השתלטות לוחמי השייטת על האונייה מאווי מרמרה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי שני המנהיגים סיכמו על נרמול היחסים בין המדינות, על החזרת השגריר הטורקי לתל אביב ועל החזרת שגריר ישראל לאנקרה. במהלך השיחה הודיע ארדואן כי טורקיה תבטל את כל ההליכים המשפטיים נגד חיילי וקציני צה"ל שנפתחו בעקבות אירועי המשט לעזה. ותמנע הגשת תביעות בנושא בעתיד.

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ