נתניהו הבטיח שלא יתנצל על המשט לעזה. אז הבטיח

ראש הממשלה אמנם התנצל אתמול על תוצאות המשט הטורקי לעזה ב-2010, אך לפני שלוש שנים הוא נשמע אחרת לגמרי

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

Sorry Seems to Be the Hardest Word - "סליחה היא המילה הקשה ביותר", לימד אותנו אלטון ג'ון ב-1976. גם ראש הממשלה הבין את זה, (שישי) בפני ראש ממשלת טורקיה, על הרג תשעת האזרחים הטורקים במהלך במאי 2010.

בהודעה שפרסמה אתמול לשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו "הביע התנצלות כלפי העם הטורקי על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם". עוד נמסר, כי נתניהו אמר ש"התוצאות הטרגיות של משט המרמרה לא היו מכוונות וישראל מביעה צער על כל פגיעה או אובדן של חיי אדם". זאת ועוד: נתניהו גם הבטיח "להשלים את ההסכם על מתן פיצויים למשפחות הקורבנות".

הדרך להתנצלות היתה קשה. קשה וארוכה. אבל גוגל זוכר הכל. גם את הימים שבהם ההתנצלות נראתה כמשימה בלתי אפשרית. ב-2 ביולי 2010, כחודש לאחר התקרית, התראיין נתניהו ל"יומן" בערוץ 1. "ישראל לא יכולה להתנצל על כך שחייליה נאלצו להגן על עצמם מהמון שכמעט טבח בהם", אמר שם.

נתניהו מופיע בפני ועדת החקירה לפרשת המשט, ב-2010צילום: מרק ישראל סלם

כמה חודשים לאחר מכן הזכיר ראש הממשלה שהתנצלות אינה על הפרק, אך הציג עמדה מרוככת יותר, והביע נכונות "להביע צער". בראיון לערוץ 10, בסוף דצמבר 2010, אמר: "אנחנו לא רוצים להתנצל. אנחנו מוכנים להביע צער על אובדן חיי אדם ואנחנו רוצים קודם כל להגן על חיילים שמואשמים כפושעי מלחמה. אנחנו רוצים שתהיה הכרה טורקית שישראל לא פעלה בזדון ושהחיילים פעלו מהגנה עצמית".

תשעה חודשים לאחר מכן, בספטמבר 2011, . בישיבת הממשלה הוא אמר דברים נחרצים: "לא נתנצל על שחיילי השייטת הגנו על עצמם מפני פעילים אלימים של ארגון IHH ולא נתנצל על שאנו פועלים למנוע הברחת נשק לארגון הטרור חמאס, שיורה אל אזרחינו. ואנחנו לא צריכים להתנצל על כך שאנחנו פועלים להגן על ילדינו, אזרחינו ויישובינו".

לא רק נתניהו סירב להתנצל. במבט לאחור מעניין לבחון גם את דבריו של משה (בוגי) יעלון - שר הביטחון החדש בממשלת נתניהו. באוגוסט 2010, בכנס מייסדי הליכוד במצודת זאב בתל אביב, הוא אמר את הדברים הבאים: "חס וחלילה שנתנצל, כבוד לאומי זה לא מושג מהרחוב אלא מושג שיש לו משמעות אסטרטגית. אם ארדואן יסתובב אחר כך ויגיד שהוריד אותנו על ארבע והשפיל אותנו, הוא יופיע כמנהיג אזורי במזרח התיכון. הוא לא ירפה גם אחרי שנתנצל". מעניין מה יגיד על כך היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ