אובמה עזב, קרי דורש מחוות וריסון בנייה

נשיא ארה"ב השאיר את שר החוץ שלו ואמש הוא החל במשימתו, כשביקש מנתניהו ועבאס לבצע צעדים בוני אמון שיאפשרו את חידוש המשא ומתן

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

נשיא ארצות הברית ברק אובמה המריא אתמול מירדן בחזרה לוושינגטון, לאחר ביקור בן ארבעה ימים במזרח התיכון. אובמה, שבנאומו לציבור הישראלי קרא לקדם את תהליך השלום בדחיפות, השאיר באזור את שר החוץ ג’ון קרי כדי לנסות ולהפוך את המסרים המהדהדים מנאומו לצעדים בשטח.

קרי נפגש אתמול ברבת־עמון עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) ומאוחר יותר בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפגישה עם נתניהו השתתפה גם שרת המשפטים ציפי לבני, שאחראית מטעם הממשלה על המשא ומתן עם הפלסטינים, היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ושליחו המיוחד של ראש הממשלה עו”ד יצחק מולכו.

הפגישות עם נתניהו ואבו־מאזן הם יריית הפתיחה לסדרת מסעות דילוגים שיקיים קרי באזור בחודשים הקרובים. קרי הקציב לעצמו שלושה עד ששה חודשים להכשרת השטח לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים וכבר שריין לעצמו תאריכים לשני ביקורים נוספים באזור באפריל ובמאי. קרי מעוניין שכאשר יחודשו המגעים, הם יתמקדו קודם כל בגבולות המדינה הפלסטינית ובסידורי הביטחון עבור ישראל.

ביום שישי בצהריים נפגש הנשיא אובמה במשך שעתיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים ועדכן אותו על תכני שיחתו עם הנשיא הפלסטיני אבו־מאזן. נתניהו הדגיש בפני אובמה כי בכל משא ומתן עתידי יש לשים דגש מיוחד על סידורי הביטחון של ישראל, וזאת לאור התערערות היציבות במזרח התיכון בעקבות האביב הערבי.

פקיד אמריקאי בכיר, שביקש לשמור על עילום שם, ציין כי בשיחותיהם עם נתניהו ואבו־מאזן בימים חמישי ושישי, וביתר שאת בפגישות אתמול, הדגישו הנשיא אובמה ושר החוץ קרי כי הם מצפים גם מישראל וגם מהפלסטינים לבצע צעדים בוני־אמון שיאפשרו חזרה למשא ומתן רציני וממושך בין הצדדים.

“אנחנו מאמינים שצריכה להיות אווירה חיובית סביב השיחות ושיש לנקוט צעדים כדי לבנות אמון וכדי ששני הצדדים יחושו שמדובר בתהליך שיכול לעבוד”, אמר הפקיד האמריקאי הבכיר. “זה היה המסר שהעברנו”.

בשיחות עם אבו־מאזן הבהירו אובמה וקרי כי הם לא יסכימו להצבה של תנאים מוקדמים לשיחות כגון דרישה להקפאת הבנייה בהתנחלויות עוד לפני חידוש המשא ומתן. לעומת זאת, בשיחות עם נתניהו הם הדגישו שכדי שהמשא ומתן יהיה רציני, ישראל צריכה להימנע מצעדים שיביאו לפיצוץ השיחות כמו בנייה בהתנחלויות או הודעות על בנייה בהתנחלויות.

האמריקאים לא דורשים מנתניהו להודיע על הקפאה של הבנייה בהתנחלויות כפי שעשה בנובמבר 2009, אך הם מצפים ממנו לנקוט פעולות שקטות שירסנו את הבנייה. כך למשל, הם דרשו מנתניהו להימנע מקידום נוסף של תוכנית הבנייה השנויה במחלוקת בשטח E1 בין מעלה אדומים לירושלים.

“ברור שההתנחלויות מזיקות”, אמר הפקיד האמריקאי הבכיר. “גם ברור שהתקדמות בבנייה ב- E1 תהיה מכשול בפני השגת שלום. זה ההקשר שבו אנחנו מבקשים מישראל לבחון את הבנייה בהתנחלויות”.

בפגישתם אתמול, ביקש קרי מנתניהו לבצע שורה של צעדים בוני־אמון כלפי הפלסטינים ובראשם שחרור אסירים. הפלסטינים דורשים שחרור של 120 אסירים ותיקים שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. כמו כן מעוניינים האמריקאים שישראל תמשיך בהסרת מחסומים בגדה המערבית, תאשר פרויקטים פלסטינים בשטחי C שבהם נאסר על הרשות הפלסטינית לפעול ותאפשר אספקת נשק למנגנוני הביטחון הפלסטינים.

אובמה וקרי ביקשו מאבו־מאזן לבצע צעדים בוני-אמון משלו. הם ביקשו ממנו להתחייב שלא לתבוע את ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, להימנע מצעדים חד-צדדיים נוספים באו”ם וכן לטפל בהסתה נגד ישראל בתקשורת הפלסטינית הממסדית.

“היינו רוצים שיהיה יותר חופש תנועה לפלסטינים בגדה המערבית ושהפלסטינים ירגישו שממשלת ישראל מאפשרת להם יותר הזדמנויות לפיתוח כלכלי”, אמר הפקיד האמריקאי הבכיר. “מהפלסטינים אנחנו מצפים להתחייב למשא ומתן עם ישראל במקום לבצע צעדים חד-צדדיים”.

העיתון “אל-שרק אל-אווסט” שיוצא לאור בלונדון דיווח בסוף השבוע כי בפגישה עם עבדאללה מלך ירדן שלשום בערב הציעו האמריקאים לערוך בתחילת מאי ברבת עמון פגישה שאליה יבואו נציגים פלסטינים, ישראלים, ירדנים ואמריקאים. הירדנים תומכים ביוזמה ושר החוץ קרי צפוי לנסות ולקדם אותה בשבועות הקרובים.

אובמה וקרי גם מעוניינים לגייס את טורקיה ומדינות ערב המתונות כמו ירדן, סעודיה ומדינות המפרץ לתמוך בחידוש תהליך השלום. האמריקאים סבורים כי ללא תמיכה של מדינות ערביות לא יוכל אבו-מאזן לחזור למשא ומתן ישיר עם ישראל.

קרי ינסה לשכנע את המדינות האלה לאשרר את יוזמת השלום הערבית כבר בכינוס הקרוב של שרי החוץ של הליגה הערבית ולבצע צעדי נורמליזציה כלפי ישראל. במסגרת יוזמת השלום הערבית ממארס 2002 התחייבו מדינות ערב לכונן יחסים דיפלומטיים עם ישראל בתמורה להקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967.

את ביקורו במזרח התיכון חתם אתמול אובמה בסיור בפטרה, לאחר שקיים בשישי ובשבת בבוקר פגישות עם מלך ירדן עבדאללה השני. בארמון המלוכה הירדני סיכמו את הביקור כהצלחה, לאחר ששני המנהיגים סיכמו על הגברת הסיוע האמריקאי לירדן. לצד הדיונים על מתווה חידוש המגעים בין ישראל לפלסטינים, התמקדו השיחות בין הנשיא למלך גם בסוגיה הסורית והשלכותיה על הממלכה.

בירדן כבר פנו בעבר לארצות הברית ולקהילה הבינלאומית בבקשה לסיוע בהתמודדות עם זרם הפליטים הבלתי פוסק מכיוון סוריה. בבית המלוכה מאוד מודאגים מהיום שאחרי נפילת משטרו של בשאר אסד, ובעיקר מהאפשרות שעימותים פנימיים בין קבוצות קיצוניות בסוריה יזלגו לשטחם. 

השתתף בהכנת הידיעה: ג’קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ