פרס: ישראל וטורקיה מודאגות מהמתרחש בסוריה

הנשיא התראיין ל-CNN טורקיה בעקבות ההתקדמות בפיוס בין המדינות. היום אמר ארדואן כי היחסים ישוקמו רק כשישראל תמלא התחייבויותיה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

"היום ישנן הרבה יותר סיבות מדוע על ישראל וטורקיה לעבוד בשיתוף פעולה מאשר אי פעם", כך אמר היום (ראשון) נשיא המדינה, שמעון פרס בראיון מיוחד לרשת CNN Turk.

פרס התייחס למהלכים שנעשים לסיום המשבר בן שלוש השנים בין ישראל לטורקיה, זאת לאחר שביום שישי האחרון התנצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, על אירועי המשט לעזה.

פרס הוסיף ואמר: "נושא החזרת היחסים בין ישראל לטורקיה לסדרם היה באוויר ועל סדר יומנו. שתי המדינות רצו לשים סוף לחוסר ההבנה ולחזור ליחסים הטובים אשר היו ביניהן... אי אפשר למנות אף סיבה מדוע שיהיו אויבות. למדינות היסטוריה משותפת וקרבה גאוגרפית - טורקיה היא הראשונה מבין המדינות המוסלמיות אשר הכירה במדינת ישראל, והראשונה מבין המדינות המוסלמיות אשר גיבשה צביון מודרני אשר מציב את המדע והטכנולוגיה במרכז".

פרס וארדואןצילום: אי–פי

בהמשך התייחס להצהרת נתניהו לפיה סוגית הנשק הכימי בסוריה היוותה שיקול מרכזי במהלך ואמר, "המתרחש בסוריה זוהי טרגדיה עבור סוריה, ובעיה חמורה לשאר העולם. למרבה המזל, המתקן הגרעיני הושמד, אך המאגר הכימי נותר. זוהי סכנה לעם בסוריה, ללבנון, ולעולם כולו. המתרחש בסוריה זוהי בעיה לא פשוטה - וטורקיה, אשר לה תפקיד מפתח באזור, מודאגת כפי שאנחנו מודאגים".

בהתייחס לסוגיית הגרעין האיראני אמר פרס "איראן היא סכנה לעולם כולו - ובראשו למזרח התיכון ולמדינת ישראל. העולם אינו יכול לקבל את איראן גרעינית. ההנהגה האיראנית מכחישה את השואה, ומאיימת בשואה חדשה. איראן הפכה למרכז טרור בכל מקום בעולם, איזה מדינה בעולם יכולה לעמוד מהצד ולסבול זאת"?.

עוד הוסיף "איראן מהווה סכנה גם לעצמאותן של המדינות הערביות במזרח התיכון, שכן היא רוצה לשלוט במזרח התיכון - במובן זה, טורקיה ואיראן הן כמו יום ולילה". בהקשר זה הנשיא התבקש להתייחס לעמדתה של טורקיה, לפיה על המזרח להיות נקי מנשק גרעיני ואמר: "ברגע שהמזרח התיכון יהיה נקי מאיומים, לא יהיה שום צורך בנשק גרעיני. ההבדל בין ישראל לטורקיה הוא כי מדינת ישראל תחת איומים בלתי פוסקים להרוס אותה ואת קיומה, בעוד על טורקיה אף מדינה אינה מאיימת".

ארדואן אמר היום שהיחסים עם ישראל יחזרו לנורמליזציה רק כאשר ישראל תממש את הבטחותיה. לדבריו, ישראל צריכה לפצות את קורבנות המשט ולהקל את המצור על עזה כתנאי להחזרת היחסים לקדמותם.

בשיחת בין נתניהו וארדואן, התחייב נתניהו להשלים את ההסכם למתן פיצויים למשפחות קורבנות המשט. באשר למצור על עזה אמר נתניהו שישראל הסירה מספר מגבלות על תנועת אזרחים וסחורות בכל השטחים הפלסטינים, כולל ברצועת עזה, והיא תמשיך לעשות זאת כל עוד השקט יישמר.

אתמול אמר ארדואן כי יישום הסכם הפיוס עם ישראל יתבצע בהדרגה וציין כי החזרת השגריר הטורקי לתל-אביב והשגריר הישראלי לאנקרה יתבצעו בהתאם להתקדמות ההסדרה של תשלום הפיצויים למשפחות הרוגי המשט לעזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ