הפרקליטות מעריכה: החלטה לגבי אישומים בפרשת זיגייר עד 11 באפריל

בדיון בביהמ"ש בבקשה לחשיפת פרטים נוספים מחקירת מותו של העציר איקס אמרה נציגת הפרקליטות כי המדינה מתנגדת לפרסום גורף של חומרי החקירה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ההחלטה אם להגיש כתבי אישום בגין רשלנות בפרשת בן זיגייר תתקבל עד 11 באפריל. כך העריכה היום (ראשון) פרקליטות המדינה בדיון שנערך בבית משפט השלום בראשון לציון. בדיון נידונה בקשת "הארץ" וערוצים 2ו-10 להתיר לפרסום חלקים נוספים מחקירת נסיבות מותו של זיגייר אשר נותרו חסויים. בינתיים התיר בית המשפט לפרסום את בקשת המדינה לפתוח בחקירת סיבות המוות, שהוגשה ב-16 בדצמבר 2010, יום לאחר שזיגייר נמצא תלוי בתאו.

בדיון בבקשה לחשיפת הפרטים, שהוגשה על ידי "הארץ" באמצעות עורכי הדין טלי ליבליך וירון שלמי ממשרד עורכי הדין ליבליך-מוזר, ביקשה המדינה ארכה להגשת עמדתה לגבי היקף איסור הפרסום עד 11 באפריל. עד אז, העריכה נציגת הפרקליטות, עו"ד אורלי בן ארי, המדינה תכריע אם להגיש כתבי אישום ברשלנות נגד בעלי תפקידים שהיו מעורבים בהשגחה על זיגייר ותוכל לגבש את עמדתה לגבי פרסום מלא של ההחלטה בחקירת סיבות מותו ושל חומרי חקירה נוספים שנאספו בפרשה.

"אני חושבת כי ההכרעה מאוד קרובה", אמרה בן ארי, "נעשתה כברת דרך רצינית לכיוון של הכרעה. לדעתי זה עניין של עמידה בלוח הזמנים עד 11 באפריל 2013. אם ההחלטה בעניין תתקבל, אנו לא נסתתר מאחורי טענה של אינטרס ביטחון המדינה". בן ארי ציינה כי "בבחירת התאריך הפעם פרקליט המדינה נתן דעתו גם לפגרה שאנו לקראתה, מתוך מחשבה שזהו המועד הריאלי ביותר שההחלטה בסופו של יום תתקבל".

בן זיגייר

בן ארי אמרה כי המדינה מתנגדת לפרסום גורף של חומרי החקירה שנאספו בתיק, אך הוסיפה כי אם יוחלט שלא להגיש כתבי אישום בפרשה המדינה תבחן את עמדתה באופן פרטני. היא הבהירה כי אם יוחלט להגיש כתבי אישום בפרשה יתנגדו לפרסום פרטים מתיק החקירה: "לא נתיר מהלך שבו יפורסמו חומרי חקירה במהלך הליך פלילי שמתנהל בפני בית המשפט", אמרה.

איסור הפרסום על חקירת סיבת המוות של בן זיגייר

בתום הדיון כתבה השופטת דפנה בלטמן קדראי: "לא סברתי כי קיימת בהילות מיוחדת בחשיפת ההחלטה כולה (...) סברתי כי ההחלטה לגבי הגשת כתב אישום על פי ממצאים שנקבעו בהחלטה ושיקולים נוספים ראוי שתתקבל באופן מקצועי ולא תחת דיון ציבורי דווקא".

בלטמן קדראי קבעה כי על המדינה לגבש את עמדתה עד 11 באפריל והודיעה כי אז תכריע לגבי פרסום פרטים נוספים מחקירת סיבות המוות. היא קיבלה את טענת המדינה כי חשיפת חומרי חקירה לפני שגובשה ההחלטה בדבר הגשת כתבי אישום עלולה להביא לשיבוש הליכים. עם זאת, הוסיפה כי "ניתן לשקול אבחנה בין חומרים שונים ואף קריטריונים שונים שיאפשרו חשיפת חומרים שונים לאחר קבלת החלטת המדינה לגופו של עניין, דהיינו הגשת כתב אישום".

בבקשה לחקירת סיבות המוות שהותרה לפרסום לבקשת "הארץ" נכתב על ידי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות: "בתאריך 15.12.10 בשעות הערב נמצא מת בתאו בכלא איילון העציר ב.א. בנסיבות המעלות חשד כי איבד עצמו לדעת. הנ"ל עצור בחשד לעבירות ביטחון ומשפטו מתנהל בבית משפט מחוזי מרכז. לזירת האירוע הוזעקה משטרת ישראל שאספה ממצאים לבדיקת נסיבות האירוע. הפרשה הביטחונית בגינה נעצר והואשם הנפטר כוללת איסור של פרסום כלשהו אודות נשוא החקירה, או כל פרט מפרטי הפרשה המתנהל בהקשר זה בדלתיים סגורות, כמתחייב בנסיבות העניין".

עוד נכתב כי "לאור כל האמור לעיל, אנו מבקשים כי בית המשפט הנכבד יורה על מתן צו לערוך חקירה בסיבות מותו של הנדון, וכן על מתן צו לנתיחת גופת הנפטר, קיום הדיון בדלתיים סגורות ועל מתן צו איסור פרסום למשך 90 יום אשר יאסור כל פרסום בדבר האירוע והחקירה בתיק 48071/10 וכל פרט מפרטי החקירה, או על עצם קיומה ועל כל דיון והחלטות בית משפט שהתנהלו ויתנהלו בקשר לנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ