צעדה לציון שבוע הפסחא בירושלים הפכה להפגנה של פלסטינים נוצרים נגד הכיבוש

במשך שנים השתתפו בתהלוכה זו בעיקר צליינים לא פלסטינים, אולם בשנים האחרונות משתדלות הקהילות הנוצריות הפלסטיניות בגדה להדגיש את נוכחותן

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

תהלוכת "יום ראשון של כפות התמרים", המציינת את תחילת שבוע הפסחא של הנוצרים, התקיימה אתמול בסימן ניסיונם של הפלסטינים לשוות לה אופי פוליטי ולא רק דתי. אלפי נוצרים התאספו בצהריים ברחבה של כנסיית בית פגי בהר הזיתים בירושלים, רבים מהם נשאו עמם כפות תמרים או עלי זית, והתכוננו לצעידה לעבר העיר העתיקה – שמשחזרת את כניסתו של ישו לירושלים חמישה ימים לפני צליבתו.

במשך שנים השתתפו בתהלוכה זו בעיקר צליינים לא פלסטינים, אולם בשנים האחרונות משתדלות הקהילות הנוצריות הפלסטיניות בגדה המערבית (כולל ירושלים) ובעזה - בעידוד אש"ף - להדגיש את נוכחותן. השנה הפלסטינים ביטאו את נוכחותם בשלטים אחידים שבהם כתוב שם הקהילה, המרחק מירושלים בק"מ והמלה "פלסטין".

רבים צעדו עם דגלי פלסטין קטנים, בין קבוצות של מאמינים פיליפינים, אתיופים, גרמנים, איטלקים, קתולים דוברי עברית ועוד. כרזה אחת שהחזיקו הפלסטינים עוררה חיוכים אצל יודעי הערבית והעברית. זה היה העתק ענק של היתר הכניסה לישראל שמנפיק המינהל האזרחי, שעליו נכתבה מטרת ההיתר: "חג נוצרי". תוקף ההיתר: 19 למארס עד 11 במאי. שם נושא האישור: "העם הפלסטיני". מס' תעודת זהות: 1948.

בכרזות ניסו גורמים באש"ף להדגיש לעולם הנוצרי את האבסורד שפלסטינים־נוצרים מתקשים להגיע לאתרים הקדושים להם בירושלים. לטענת אש"ף, בקהילות רבות לא עלה מספר מקבלי היתרי הכניסה לעיר על 50%, ואף הגיע לפחות מכך. בלשכת מתאם הפעולות בשטחים דחו בכל תוקף טענה זו, ואמרו שעד כה אף לא הוגשו בקשות בהתאם למכסה שנקבעה – 20 אלף היתרים לפלסטינים נוצרים. לפי לשכת מתאם הפעולות בשטחים, מתוך 19,000 הבקשות רק 192 סורבו מסיבות ביטחוניות.

תהלוכת "יום ראשון של כפות התמרים"צילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ