שפירא נגד לינדנשטראוס: "קיבלתי ירושה לא פשוטה"

בראיון ל"ידיעות אחרונות" תקף מבקר המדינה את קודמו בתפקיד: "אנחנו מנסים לשקם את מה שהיה פה". לינדנשטראוס: "מופתע ומאוכזב"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מבקר המדינה יוסף שפירא מתח ביקורת חריפה על קודמו בתפקיד מיכה לינדנשטראוס. "אני מתמודד עם ירושה לא פשוטה", אמר שפירא בראיון למוסף החג של "ידיעות אחרונות". "אנחנו מנסים לשקם עכשיו את מה שהיה פה. ההשקפות שלי שונות לחלוטין מאלה של קודמי. גם הגישה למהות התפקיד שונה. אתן לכם דוגמה: לינדנשטראוס העניק ראיון עיתונאי ראשון עוד לפני שנכנס לתפקיד. אני חיכיתי תשעה חודשים. הקורא יסיק את המסקנות".

שפירא מתח ביקורת על התחומים בהם התערב המבקר הקודם. "המבקר לא צריך להיכנס לכל נישה שמישהו מפתה אותה להיכנס אליה", אמר שפירא לעיתונאים נחום ברנע וטובה צימוקי. ""פנו אלי, למשל, בבקשה להיכנס לריב בין השר לביטחון פנים אהרונוביץ' למפכ"ל המשטרה דנינו. עניתי מיד שלא עולה על דעתי להיכנס ליחסים ביניהם. אני לא אפתח בפרשת הרפז ב', הפעם במשטרה... לינדנשטראוס העניק לעצמו את החירות להיכנס לשדות שאני לא הייתי נכנס אליהם. לא הייתי פותח בחקירה על פרשת המשט הטורקי. בשביל מה מינו את ועדת טירקל?". שפירא הוסיף כי לתפישתו, "לא הכל בקיר" (בר ביקורת).

המבקר שפירא (מימין) עם ריבלין, פרס ולינדשטראוסצילום: יוסף אבי יאיר אנגל

שפירא נשאל מה דעתו על החוק המכונה "חוק לינדנשטראוס" שנועד לתת למבקר הקודם ארכה להשלים את העבודה על דו"ח הרפז. "לא אהבתי את החוק. אמנם הגנתי על החוק בבג"ץ, אבל עשיתי את זה כי הבנתי שהחוק יעבור בכל מקרה. הנחתי לו לסיים את העבודה למרות שבסוף הוא לא סיים. האמינו לי, גם זה לא יקרה אצלי. כשפרשתי מכס השיפוט לא השארתי מאחורי תיק אחד פתוח".

על הטענות כי הוא מונה בשל קשריו הפוליטיים השיב שפירא: "נתניהו לא מינה אותי. היוזמה באה דווקא משורות האופוזיציה, מדליה איציק ורוני בר-און. פגשתי את נתניהו כמו שפגשתי אנשים מכל המפלגות". על הטענה שהוזמן לארוחה שהוגדרה כ"אודישן" עם ראש הממשלה ורעייתו השיב שפירא כי "לא היתה ארוחת ערב ושרה לא היתה מעורבת. ברוב השיחה שלנו עסקנו בהחלפת זיכרונות ילדות מירושלים".  

לינדנשטראוס מסר בתגובה ל"ידיעות אחרונות": "אני מתקשה להאמין שהדברים כפי שצוטטו בפניי, יצאו מפיו של מבקר המדינה שפירא. הרי בשיחות שקיימנו טרח להדגיש בפניי עד כמה הוא מעריך את הדרך בה הובלתי את משרד מבקר המדינה בשבע שנות כהונתי. מעולם לא שמעתי ממנו אף לא שמץ הערת ביקורת לגופו של נושא. לכן מפתיע ומאכזב להיווכח שהיו אלה דברים מן הפה ולחוץ ולשמוע זאת לראשונה מעל דפי העיתון. אבל – כל אדם וסגנונו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ